Wakacje sercowca: kiedy i dokąd udać się na urlop?

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Planujesz już urlop? Jeśli masz problemy z sercem, weź to pod uwagę, zanim wybierzesz termin i kierunek wypoczynku. Zobacz, o czym powinien pamiętać sercowiec przed letnim wypoczynkiem.

Lato a serce - o czym warto pamiętać?

Czy pora roku ma wpływ na Twoje serce? Chociaż może Cię to zaskoczyć - tak właśnie jest. Szczególnie groźne mogą być letnie upały. Powód jest bardzo prosty: gdy temperatura powietrza jest bardzo wysoka, organizm musi włożyć ogrom wysiłku w utrzymanie optymalnej ciepłoty ciała. To dlatego w gorące dni bardziej się pocisz - to mechanizm "chłodzący".

Wysiłek ten stanowi duże obciążenie dla organizmu, bez względu na jego stan. Jeżeli jednak zmagasz się z chorobami sercowo-naczyniowymi, upał może stanowić dla Ciebie poważniejsze zagrożenie.

Potwierdza to Światowa Organizacja Zdrowia, wskazując, że u "sercowców" przy upałach mogą się pojawić:

  • problemy z termoregulacją, czyli z utrzymaniem optymalnej temperatury ciała;
  • ogólne pogorszenie stanu zdrowia i samopoczucia;
  • kłopoty z ciśnieniem krwi.

U osób z problemami kardiologicznymi w upalne dni wzrasta także ryzyko:

  • ostrej zakrzepicy naczyń wieńcowych i mózgowych (co powoduje zwiększone ryzyko zawału lub udaru);
  • odwodnienia organizmu;
  • zaburzeń rytmu serca wynikających ze zmiany czynności nerek w wysokich temperaturach[1].

Jak zatem widzisz, jeżeli jesteś sercowcem, powinieneś planować letni wypoczynek z rozwagą i z myślą o swoim zdrowiu.

Dokąd jechać na wakacje z problemami z sercem?

Dokąd zatem warto się wybrać na wakacje przy problemach z sercem? Oto kilka wskazówek.

  • Unikaj długich podróży samolotem - chociaż loty, zasadniczo, nie są groźne dla "sercowców" z ustabilizowaną chorobą, najlepiej pomyśleć o kierunkach oddalonych o ok. 3-4 godziny lotem (czyli głównie tych europejskich, ewentualnie północnoafrykańskich)[2].
  • Nie wybieraj się w wysokie góry - na wysokościach powyżej 2 000 m n.p.m. panuje niższe stężenie tlenu, co przy problemach z sercem może przyczynić się do powstania duszności. Dlatego np. zamiast w Tatry, wybierz się w Beskidy czy Bieszczady[3].
  • Unikaj zbyt długich pobytów nad morzem - na wybrzeżu panuje wyższe stężenie jodu, który w nadmiarze może wywołać zaburzenia pracy serca[4].

Warto zatem pomyśleć o wypoczynku:

  • nad jeziorem;
  • w gospodarstwie agroturystycznym.

Dobrze też unikać wyjazdu do krajów, w których latem panują zbyt wysokie temperatury. Np. Egipt czy Turcja w środku lata nie będą zbyt dobrym pomysłem dla sercowca.

Kiedy na wakacje z problemami z sercem?

Jak już wiesz, upały nieszczególnie służą "sercowcom". Kiedy mają miejsce, najbezpieczniej jest przebywać w dobrze schłodzonym pomieszczeniu i unikać aktywności na zewnątrz[5]. A skoro tak, podróż do ciepłego kraju w środku lata może być dla Ciebie frustrująca. Dlatego jeśli chcesz np. wyruszyć na południe - zrób to poza sezonem. Dobrymi terminami będą przykładowo maj lub październik. Wówczas klimat będzie łagodniejszy, a Ty zachowasz dobre samopoczucie w podróży.

Zadbaj o swoje serce na urlopie

Pamiętaj też, że bez względu na to, dokąd i kiedy się wybierzesz, do urlopu warto się dobrze przygotować. Istotne jest, aby:

  • zabrać ze sobą wszystkie przyjmowane leki, a także (na wszelki wypadek) dokumentację medyczną;
  • skonsultować się ze swoim lekarzem przed dłuższym wyjazdem;
  • zachować na urlopie zdrową dietę - pamiętaj, że dla sercowca istotne jest m.in. ograniczenie nasyconych kwasów tłuszczowych na rzecz tych nienasyconych. Dlatego warto np. zamienić masło na margarynę Optima Cardio, która dodatkowo zawiera sterole roślinne przyczyniające się do obniżenia poziomu cholesterolu o 7-10% w ciągu 2-3 tygodni, przy dziennym spożyciu 1,5-2,4 g i zachowaniu zdrowego stylu życia oraz zrównoważonej diety[6];
  • pozostać aktywnym - serce lubi ruch!

Zaplanuj swoje wakacje z głową i troską o serce, a urlop na pewno będzie udany!

[1] Porady w zakresie zdrowia publicznego na temat zapobiegania skutkom zdrowotnym upałów, WHO Regional Office for Europe, 2021, s. 8.
[2] https://zdrowie.pap.pl/byc-zdrowym/z-chorym-sercem-w-podrozy
[3] J.w.
[4] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/74618,jod
[5] Porady w zakresie zdrowia publicznego na temat zapobiegania skutkom zdrowotnym upałów, WHO Regional Office for Europe, 2021, s. 3.
[6] https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/blood-cholesterol-reduction-health-claims-phytosterols-can


Artykuł sponsorowany

.

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Strona główna INTERIA.PL