Jak zadbać o mikrobiom u dzieci?

Mikrobiom pełni w organizmie wiele funkcji, a jego dobra kondycja jest bardzo istotna w codziennym życiu i funkcjonowaniu. W tym artykule przeczytacie, czym dokładnie jest mikrobiom u dzieci i jak o niego zadbać.

Co to jest mikrobiom?

Mikrobiom jelitowy to wyjątkowy ekosystem składający się z milionów korzystnych drobnoustrojów, bakterii, mikroorganizmów i znajduje się w jelicie. Jest czymś unikalnym dla każdego i z czym każdy z nas od razu przychodzi na świat. Ma on wpływ na funkcjonowanie wielu narządów w organizmie, dlatego ważne jest, aby odpowiednio o niego dbać.

Mikrobiom, a inaczej mikroflora, odpowiada za produkcję niektórych witamin z grupy B i K2, ma wpływ na układ immunologiczny, czyli na odporność, jak również na narządy, takie jak mózg i płuca. Mikrobiom wytwarza również krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe ważne w funkcjonowaniu jelit.

Co może wpływać negatywnie na mikrobiom?

Niestety ekosystem jelitowy może ulec osłabieniu. Zaburzenie równowagi mikrobiomu może być spowodowane różnymi czynnikami. W przypadku dzieci najczęstszą przyczyną osłabienia flory jelitowej są przebyte infekcje w tym infekcje rotawirusowe, przyjmowanie antybiotyków lub leków przeciwzapalnych, jak również występujące biegunki. Wszystko to może doprowadzić do wyjałowienia flory bakteryjnej.. Dziecięcy mikrobiom narażony jest na osłabienie szczególnie w okresie jesieni i zimy, czyli w czasie wzmożonych infekcji panujących w przedszkolach i szkołach.

Co wspiera mikrobiom?

Warto wiedzieć, jak wspierać mikrobiom, a można to robić na wiele sposobów. Przede wszystkim bardzo duże znaczenie ma odpowiednia dieta. Najlepiej zrezygnować, a przynajmniej zminimalizować jedzenie fast foodów. Ważne jest, by wzbogacić dietę o warzywa i owoce, które pełne są składników odżywczych. Świetnym wsparciem dla flory bakteryjnej w jelitach jest jedzenie kiszonych warzyw, a także kefirów, maślanek i jogurtów, najlepiej tych bez cukru.

Odpowiednia ilość snu oraz balans między zajęciami a czasem wolnym i odpoczynkiem w ciągu dnia mają również znaczenie w zachowaniu równowagi jelitowej. Zdecydowanie warto wspierać mikrobiom podczas antybiotykoterapii oraz po przebytej chorobie. To wtedy flora jelitowa jest najbardziej narażona na osłabienie. Pamiętajmy więc o odpowiedniej suplementacji probiotykami. W przypadku dzieci możemy zastosować np. Suplement diety w kroplach Multilac Baby, które można dodawać do napojów.

Jak wesprzeć mikrobiom u dziecka?

Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób najlepiej wspierać mikrobiom swojego dziecka, podpowiadamy. Zadbaj o to, aby od najmłodszych lat Twoje dziecko przyzwyczajone było do zróżnicowanej diety składającej się zarówno z białka, jak i z węglowodanów, tłuszczów, błonnika oraz sporej ilości witamin. Na porządku dziennym powinny być pełne składników odżywczych kolorowe warzywa i owoce, również te kiszone, które działają jak naturalny probiotyk. Zadbaj też o jego regularny ruch fizyczny, który możecie wykonywać wspólnie.

Wspieraj florę bakteryjną swojego dziecka poprzez właściwą suplementację probiotyczną. Jak już wspomnieliśmy - zaleca się ją podczas przyjmowania antybiotyków, w okresie wzmożonego stresu, w sezonie jesienno-zimowym. Multilac Baby to synbiotyk bogaty w jeden z najlepiej przebadanych szczepów bakterii - Lactobacillus rhamnosus GG. Stworzone specjalnie dla najmłodszych krople Multilac Baby to wygodny w podaniu preparat - wystarczy dodać 6 kropli dziennie np. do ulubionego soku.

Artykuł sponsorowany

.

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Strona główna INTERIA.PL