Niestandardowe cykle menstruacyjne - jak monitorować owulację przy nieregularnych miesiączkach?

Zaburzenia miesiączkowania stanowią istotny problem w populacji ogólnej. Szacuje się, że nieprawidłowości mogą dotyczyć nawet 20% kobiet w Polsce. Nieregularny cykl miesięczny najczęściej związany jest ze zmianami hormonalnymi, stresem, przewlekłymi infekcjami narządów rodnych i zmianami wagi ciała. Zaburzenia mogą znacznie utrudnić rozpoznanie owulacji. W artykule wyjaśnimy, o czym pamiętać podczas monitorowania dni płodnych.

Kiedy ma miejsce owulacja?

Owulacją nazywamy moment uwolnienia komórki jajowej z jajnika i przemieszczenia jej do jajowodu. Najczęściej występuje jeden raz w cyklu, w chwili gdy komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia. Przeważnie przypada na 13-15 dzień poprzedzający krwawienie. Zależy tym samym od długości cyklu menstruacyjnego. W przypadku regularnych 28-dniowych będzie przypadać na okolice 14. dnia. W określeniu jajeczkowania może pomów prowadzenie kalendarzyka dni płodnych.

Jest to jednocześnie jedna z najprostszych metod obserwacji owulacji. Jak obliczyć dni płodne w przypadku regularnego 28-dniowego cyklu? Najpierw należy odjąć kolejno liczby 12 i 4. W pierwszym równaniu 28-12 otrzymamy wartość 16, od której należy odjąć następnie 4. W efekcie dowiadujemy się, że jajeczkowanie może wystąpić między 12. a 16. dniem cyklu. W monitorowaniu faz mogą pomóc także kalendarze owulacji dostępne w Internecie. Metoda ta nie uwzględnia jednak nieregularności cyklu i wahań hormonalnych.

Kiedy ma miejsce owulacja?

Oprócz kalendarzyka dni płodnych możesz postawić na kompleksową obserwację. W tym celu nie zapomnij o kontrolowaniu temperatury ciała, która zwiększa się kilka dni przed owulacją o około 0,2 stopnia. Ma to bezpośredni związek z poziomem progesteronu we krwi. Pamiętaj jednak o tym, że metoda ta nie sprawdzi się w przypadku infekcji. Pomiar należy wykonywać każdego dnia przed wstaniem z łóżka.

W rozpoznaniu jajeczkowania może pomóc również obserwacja śluzu szyjkowego, który zmienia swoją konsystencję na kilka dni przed owulacją. W czasie dni płodnych śluz pozostaje przejrzysty i rozciągliwy, przypominając białko jajka. Po zakończonej owulacji staje się biały, gęsty i nierozciągliwy. Warto zwracać przy tym uwagę na dodatkowe sygnały wysyłane przez organizm.

W czasie dni płodnych może nastąpić znaczna poprawa nastroju oraz wzrost libido. Niektóre kobiety odczuwają bóle owulacyjne związane z pęknięciem pęcherzyka Graafa. Najczęściej występują one naprzemiennie w kolejnych cyklach. Mogą trwać od kilku minut do kilku godzin. Niekiedy utrzymują się nawet do 2-3 dni.

Jak monitorować owulację przy nieregularnej miesiączce?

Nieregularne miesiączki mogą utrudnić codzienną obserwację cyklu oraz określenie dni płodnych. W takiej sytuacji sięgnij po dodatkowe metody, które ułatwią rozpoznanie jajeczkowania. Oprócz internetowych kalkulatorów owulacji warto sięgnąć także po test owulacyjny w Wapteka.plDomowe testy owulacyjne bazują na pomiarze poziomu hormonu luteinizującego we krwi. Przed wykonaniem badania określ orientacyjnie moment jajeczkowania. Im bliżej dni płodnych będziemy, tym łatwiej będzie skorzystać z testu. Pomiar wykonywany z moczu wskazuje na charakterystyczny wzrost stężenia hormonów poprzedzający jajeczkowanie. Owulacji można spodziewać się w takiej sytuacji w ciągu 12-36 godzin.

Na wiarygodność badania wpływa odpowiednie przeprowadzenie testu. Przed jego użyciem przeczytaj instrukcję producenta. Do przeprowadzenia pomiaru najlepiej przystąpić wieczorem, ograniczając spożywanie płynów na dwie godziny przed wykonaniem testu. Najczęściej na teście znajdziemy dwie linie. Pierwsza z nich ma charakter kontrolny, natomiast druga sugeruje wzrost stężenia hormonów w moczu. Dni płodne występują, gdy obie linie mają zbliżony kolor. Jest to najlepszy moment na podjęcie starania o dziecko.

Kiedy warto zdecydować się na badanie USG?

Monitorowanie owulacji jest jednym z podstawowych badań, jakie wykonuje się w przypadku bezskutecznego starania się o dziecko. Głównym celem diagnostyki jest określenie momentu uwolnienia pęcherzyka Graafa oraz wyznaczenie najbardziej prawdopodobnych dni płodnych. Badanie przeprowadzane jest przy pomocy USG dopochwowego w określonych odstępach czasu. Najczęściej przeprowadza się je u kobiet, które od co najmniej roku współżyją bez zabezpieczenia i nie mogą zajść w ciąże. Diagnostyka przeprowadzana jest także w trakcie stymulacji jajeczkowania. Najczęściej przeprowadza się 3-4 badania podczas jednego cyklu. W przypadku zaburzeń cyklu ilość może wzrosnąć aż do 8-10 USG.

Artykuł sponsorowany

.

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Strona główna INTERIA.PL