Tabletki do czyszczenia protez zębowych: ważny element w ich codziennej pielęgnacji

Każdy użytkownik protezy zębowej wie, że dbanie o nią znacznie różni się od pielęgnacji naturalnego uzębienia. Przede wszystkim nie wolno czyścić jej zwykłą pastą – to może doprowadzić do uszkodzenia protezy. Jak więc właściwie o nią dbać? Najprostszym sposobem jest używanie tabletek.

Prezentacja partnera

Jak dbać o higienę protezy?

Dbanie o protezę nie jest czynnością skomplikowaną ani czasochłonną, wymaga jednak bezwzględnej regularności. Można myć ją specjalistyczną szczoteczką oraz pastą przeznaczoną do protez. Pamiętajmy, że skuteczne mycie obejmuje wszystkie jej powierzchnie - zarówno zewnętrzną, jak i wewnętrzną. Jednak wygodniejszym i skuteczniejszym sposobem niż mycie ręczne szczoteczką, jest stosowanie tabletek do czyszczenia protez. Szybko usuwają zabrudzenia i przebarwienia, nie rysują i nie uszkadzają protezy, a przy tym skutecznie eliminują bakterie. Dodatkowo czyszczą trudno dostępne miejsca. Jednym z wyborów mogą być tabletki z aktywnym tlenem takie jak Corega Max Czyszczenie. Wystarczy rozpuścić tabletkę w ciepłej wodzie, a następnie zanurzyć protezę w roztworze zgodnie z zaleceniami producenta. Po wyjęciu protezy konieczne jest dokładne jej opłukanie pod bieżącą wodą, następnie osuszenie jej i umieszczenie na noc w specjalnym pojemniku, umożliwiającym przepływ powietrza, co chroni przed rozwojem bakterii oraz grzybów. Pamiętajmy, że w protezie nie należy spać. Czyszczenie za pomocą tabletek wystarczy wykonywać tylko raz dziennie.

Reklama

Skutki braku odpowiedniej pielęgnacji

Ważne jest to, aby mieć świadomość, jakie mogą być skutki braku odpowiedniej pielęgnacji protezy. Jeśli dopuścimy do jej zabrudzenia, stworzymy doskonałe warunki bakteriom do gromadzenia się, co z czasem prowadzić może do wystąpienia stanów zapalnych dziąseł: podrażnień, opuchlizny czy wręcz krwawienia. A w skrajnych przypadkach - do utraty kości, które stanowią podstawę dla mocowania protez.
Kolejną konsekwencją braku podstawowej higieny będzie nieprzyjemny zapach (nieświeży oddech) i smak w jamie ustnej (co negatywnie wpływa na przyjemność płynącą z jedzenia). Wreszcie, nieleczona infekcja w obrębie protezy, jeśli taka się pojawi, może się rozprzestrzeniać na inne obszary jamy ustnej, a nawet przenikać do krwiobiegu.

Błędy w pielęgnacji protezy zębowej

Dodatkowo, bardzo częstym błędem u użytkowników protez jest jej czyszczenie za pomocą zwykłej pasty. Zwykła pasta do zębów zawiera drobinki ścierające, które świetnie radzą sobie z usuwaniem płytki z naturalnego uzębienia, ale zupełnie nie sprawdzają się przy pielęgnacji protezy akrylowej. Taka pasta w odróżnieniu od tabletek może uszkadzać protezę, tworząc na niej zarysowania, które są doskonałym miejscem do rozwoju drobnoustrojów. Nie sięgajmy również po domowe sposoby czyszczenia protezy: za pomocą sody oczyszczonej, soku z cytryny czy octu, one również mogą negatywnie wpływać na wygląd i funkcjonalność protezy.

Ważne jest także, by nie pozostawiać protezy na całą noc w szklance z wodą[1]. Pory w akrylowym materiale stwarzają idealne warunki do osadzania się bakterii i grzybów. To zjawisko jest szczególnie niebezpieczne dla osób starszych, o obniżonej odporności, gdyż może doprowadzić do chorób dziąseł, stanów zapalnych jamy ustnej, a nawet kandydozy organizmu. W przypadku protez częściowych niewłaściwa higiena może także skutkować próchnicą zdrowych zębów oraz zapaleniem przyzębia.

Prawidłowe użytkowanie protezy

Pielęgnacja protez zębowych wiąże się dodatkowo z koniecznością regularnego odwiedzania specjalistów. Dlaczego? Ponieważ to fachowa pomoc w utrzymywaniu zdrowego stanu jamy ustnej. Przez pierwszy rok użytkowania protezy wskazane są cztery wizyty, czyli co trzy miesiące, a później - raz lub dwa razy w roku. Tutaj zasadniczym celem jest ewentualne wykrycie próchnicy lub paradontozy[2].

Użytkownicy protez powinni bezwzględnie stosować się do zaleceń dentysty. Proteza powinna być wymieniona co 2-5 lat. Co pół roku należy kontrolnie odwiedzić stomatologa, nawet jeśli nie odczuwamy żadnych dolegliwości związanych z noszeniem protezy.

Duży dyskomfort dla użytkowników protez mogą stanowić dostające się drobinki pod protezę. Denerwujące drobinki mogą zniechęcić użytkowników do noszenia protezy z powodu potrzeby częstszego zdejmowania i oczyszczania protezy. Dlatego by zapobiec dostawaniu się drobinek jedzenia pod protezę, należy stosować krem mocujący.

Korzystanie z kremu pełni w tym zakresie istotną rolę. Nie tylko utrzymuje i gwarantuje on bowiem stabilność protezy, ale również minimalizuje ryzyko dostawania się resztek jedzenia oraz innych substancji pod protezę. Efekt? Zwiększenie komfortu oraz poprawa higieny jamy ustnej. Co więcej, to dodatkowa zachęta do dbania o protezy, która z czasem może stać się rutynową czynnością i wejść w nawyk.

Po produkt powinni sięgać nie tylko użytkownicy protez całkowitych, ale również tych częściowych. Corega Max Mocowanie + Osłona, nie tylko mocuje protezę, ale także blokuje drobinki jedzenia. Posiada wygodny aplikator, który pozwala precyzyjnie nakładać krem na protezę. Dzięki temu nie musimy się obawiać, że przesunie się podczas śmiania się, kichania czy też kaszlenia.

Podsumowując, protezy zębowej nie czyścimy zatem w taki sam sposób, jak naturalnego uzębienia. Nie należy również sięgać po domowe sposoby. Jeśli nie chcemy narażać się na poważne choroby dziąseł, jamy ustnej, a nawet kandydozę całego organizmu, protezę należy czyścić zgodnie z zaleceniami dentystów. Prostym sposobem na szybkie wyeliminowanie drobnoustrojów i usunięcie przebarwień, jest codzienne stosowanie specjalistycznych tabletek czyszczących np. marki Corega.

[1] https://corega.com/pl-pl/denture-journey/getting-dentures/advice-on-sleeping-with-dentures/

[2] https://www.haleonhealthpartner.com/pl-pl/oral-health/conditions/denture-care/management/

Krem do mocowania protez zębowych Corega Max Mocowanie + Osłona tabletki do czyszczenia Corega Max Czyszczenie wyprodukowane przez Stafford-Miller (Ireland) Limited; Podmiot prowadzący reklamę: Haleon Poland Sp.z o.oPM-PL-PLD-23-00248.


 

Prezentacja partnera

.

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL