Jak ćwiczyć mięśnie Kegla?

Ćwiczenia Kegla są to proste ćwiczenia, które możesz wykonywać, aby mięśnie dna miednicy były silniejsze. Twoja miednica to obszar między biodrami, w którym znajdują się narządy rozrodcze. Dno miednicy jest grupą mięśni i tkanek, które podtrzymują te organy we właściwym miejscu. Słabe mięśnie dna miednicy mogą doprowadzić do problemów, takich jak brak kontroli jelit lub pęcherza moczowego.

Dlaczego należy ćwiczyć mięśnie Kegla?

Ćwiczenia Kegla można robić zawsze i wszędzie, w zaciszu własnego domu lub np. podczas oczekiwania w kolejce czy podróży autobusem. Wiele czynników może osłabić mięśnie dna miednicy u kobiet - są to np. ciąża, poród, starzenie się i przyrost masy ciała. Mięśnie dna miednicy podtrzymują macicę, pęcherz moczowy i jelita. Jeśli mięśnie są słabe, te narządy mogą obniżyć się do pochwy kobiety. Może to też spowodować nietrzymania moczu czy kału. 

Mężczyźni mogą także cierpieć z powodu osłabienia mięśni dna miednicy. Może to prowadzić do nietrzymania moczu i kału, zwłaszcza po operacji prostaty.

Reklama

Znalezienie mięśni dna miednicy

Znalezienie odpowiedniej grupy mięśni za pierwszym razem może być trudne. Jednym ze sposobów, aby je znaleźć, jest umieszczenie czystego palca pochwie i zaciśniecie mięśni pochwy wokół palca. Można również zlokalizować mięśnie, próbując zatrzymać przepływ moczu w trakcie jego oddawania

Mięśnie użyte do tego działania są mięśniami dna miednicy. Należy jednak korzystać z tej metody tylko w celach edukacyjnych. To nie jest dobry pomysł, aby zatrzymywać strumień moczu regularnie lub robić ćwiczenia Kegla z pełnym pęcherzem. Niepełne opróżnianie pęcherza zwiększa ryzyko zakażenia układu moczowego (ZUM-u). 

Jeśli nadal nie jesteś pewna, że znalazłaś właściwe mięśnie, porozmawiaj ze swoim ginekologiem, może okazać się pomocny w ich lokalizacji.

Cele i korzyści płynące z ćwiczenia Kegla

Zawsze opróżnij pęcherz przed ćwiczeniami. Jako początkująca, powinnaś znaleźć ciche, prywatne miejsce do siedzenia lub położyć się. Gdy opanujesz technikę, możesz ćwiczyć w dowolnym miejscu.
Napnij mięśnie dna miednicy licząc do trzech, a następnie rozluźnij je też na trzy sekundy. Zrób 10 powtórzeń. Twoim celem są trzy serie po 10 powtórzeń każdego dnia. Systematyczność jest bardzo ważna, by zauważyć efekty treningów.

Jeśli czujesz ból w brzuchu lub plecach po sesji ćwiczeń Kegla, jest to znak, że nie robisz ich poprawnie. Należy pamiętać, że podczas napinania mięśni dna miednicy, mięśnie brzucha, pleców i pośladków powinny pozostać rozluźnione.


CZYTAJ TAKŻE: 

Kiedy udać się do fizjoterapeutki uroginekologicznej?

Czy można leczyć oziębłość seksualną?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: mięśnie Kegla | mięśnie kegla ćwiczenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL