Podajesz PESEL w aptece? Nie musisz tego robić. Jest prosty sposób

Kupujesz leki w aptece i słyszysz: "proszę podać numer PESEL". Ile razy zastanawiałeś się wtedy, czy musisz to robić na głos? Przecież ktoś z kolejki może usłyszeń, spisać, wykorzystać. Okazuje się, że istnieje prosty sposób, aby uniknąć tej dla wielu stresującej sytuacji. Co trzeba zrobić, aby wykupić leki bez podawania numeru PESEL w aptece?

E-recepta w aptece - "numer PESEL" 

Podczas realizacji e-recepty zazwyczaj jesteśmy proszeni o podanie numeru PESEL. I tutaj pojawia się problem. "Czemu mam zdradzać ile mam lat", "Jeszcze ktoś kredyt weźmie", "A co z RODO?"  - to jedne z komentarzy, które ostatnio usłyszeliśmy.  

Podanie na głos takich danych wzbudza niepokój, szczególnie gdy trzeba powtórzyć je kilka razy, bo farmaceuta nie usłyszał albo za naszymi plecami ustawiła się już spora kolejka. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że takiego stresu można uniknąć. E-receptę wykupisz bez podawania numeru PESEL. 

Internetowe Konto Pacjenta - e-recepty i nie tylko

Reklama

Rozwiązaniem jest założenie Internetowego Konta Pacjenta i korzystanie z aplikacji IKP.  Zacznijmy od Internetowego Konta Pacjenta, to narzędzie powstało po to, aby uporządkować rozproszone dotąd informacje medyczne o naszym stanie zdrowia w jednym miejscu. I, jak podkreśla ministerstwo zdrowia, ułatwić pacjentom wygodne korzystanie z usług cyfrowych.

Co znajdziemy na naszym Internetowym Koncie Pacjenta? Przeczytamy tutaj informacje o:

  • e-receptach wystawionych, zrealizowanych, a także o tych, które zostały zrealizowane częściowo
  • dawkowaniu leku, który przepisał Ci lekarz
  • historii wizyt w przychodni/u lekarza, zarówno w ramach NFZ, jak i prywatnych
  • pomocy, jakiej nam udzielono, a także, ile NFZ zapłacił za świadczenia
  • wystawionych skierowaniach i e-skierowaniach na badania lub skierowaniach do sanatorium i stanie ich realizacji
  • e-zwolnieniach i zaświadczeniach lekarskich wystawionych w związku z chorobą i macierzyństwem
  • szczepieniach
  • historii leczenia osoby bliskiej, która cię do tego upoważniła — a także twojego dziecka do 18. roku życia
  • o tym, kto i kiedy zgłosił nas do ubezpieczenia zdrowotnego, o wysokości opłaconych składek czy dacie zarejestrowania ostatniej składki
  • lekach (możesz sprawdzić każdy lek dopuszczony do obrotu w Polsce)
  • wyrobach medycznych zrefundowanych przez NFZ.

Nie każdy o tym wie, ale dzięki IKP możemy uniknąć wydzwaniania do naszych przychodni np. z prośbą o wystawienie leku, który przyjmujemy na stałe. Poprzez IKP każdy zalogowany pacjent może m.in. zmienić lekarza, pielęgniarkę lub położną podstawowej opieki zdrowotnej, upoważnić kogoś do odbioru recept lub wglądu do dokumentacji medycznej, zamówić e-receptę na stałe leki.  

Na IKP znajdziesz też wyniki testów na koronawirusa czy informacje o kolejnych dawkach szczepienia przeciw COVID-19. 

Czytaj również: Wyjazd za granicę? Wyrób Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego

Dla kogo jest Internetowe Konto Pacjenta?

Z Internetowego Konta Pacjenta (pacjent.gov.pl) mogą korzystać osoby pełnoletnie, mogące potwierdzić swoją tożsamość w internecie (np. przez profil zaufany lub usługę bankową mojeID, lub e-dowód). - Internetowe Konto Pacjenta ma każdy, kto ma PESEL. Małoletni, od 16. roku życia, mają wgląd do swojego IKP, ale nie mają możliwości decydowania np. o wyborze lekarza czy zabiegach - czytamy na stronie ministerstwa. 

Co zrobić, by odbierać e-recepty lub e-skierowania?

Osoby zalogowane na Internetowym Koncie Pacjenta muszą wejść w zakładkę "Moje konto", a potem edytować dane i: 

  • wpisać numer telefonu, na który SMS-em przyjdzie e-recepta lub e-skierowanie
  • wpisać adres e-mail, na który przyjdzie e-recepta lub e-skierowanie w postaci PDF.

Możesz też zainstalować aplikację mojeIKP lub mObywatel i w niej odbierać e-recepty czy e-skierowania.  Dzięki temu, nie musisz podawać na głos numeru PESEL w aptece. 

Przeczytaj: „Dlaczego pracując na NFZ jestem dupkiem?” Lekarz wyjaśnia, jaka jest różnica między państwową a prywatną ochroną zdrowia

Dzięki tej aplikacji nie musisz podawać numeru PESEL w aptece

Po zalogowaniu się do aplikacji, wystarczy w aptece zeskanować kod QR. Jeśli masz do wykupienia leki dla dzieci, tam również znadziesz dostęp do ich recepty. W sytuacji, kiedy chcemy zrealizować receptę za kogoś, potrzebujemy mieć ze sobą upoważnienie. 

Kod QR to nie jedyny sposób na uniknięcie podawania na głos numeru PESEL w aptece. Jak wspomnieliśmy, podając w IKP dane, warto wpisać też adres mailowy. Receptę można bowiem otrzymać także  w formie e-maila z dołączonym dokumentem PDF. Jest też możliwość otrzymania kodu do wykupienia recepty SMS-em.

Korzystając z aplikacji mojeIKP odbierzesz nie tylko powiadomienie o wystawionych e-receptach na telefon i wykupisz leki w aptece przez pokazanie kodu QR, ustawisz sobie także przypomnienie o zażywanych lekach (o której godzinie, jaka dawka, na czczo czy po posiłku) i w każdej chwili możesz sprawdzić, jak przyjmować lek, sprawdzić też ulotkę. 

Gdy nie masz możliwości zainstalowania aplikacji mojeIKP, zawsze też możemy po prostu napisać na karteczce numer PESEL i kod do recepty, a następnie podać go farmaceucie. 

CZYTAJ TAKŻE:

E-skierowanie. Jak długo jest ważne

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: e-recepta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL