Nie lekceważ kleszczy. Ten quiz udowodni ci, że wciąż mało o nich wiesz

W maju zwiększa się aktywność kleszczy. Ich ukłucie nie boli i nie wywołuje natychmiastowych objawów, ale jego konsekwencje mogą długotrwale wpłynąć na nasze życie. Warto więc zadać sobie pytanie: "Czy na pewno wiem o kleszczach wszystko, co powinienem?". Przygotowaliśmy quiz z wiedzy na temat kleszczy. Składa się z 10 pytań. Czy łatwych? Sprawdź, czego jeszcze nie wiesz o tych pajęczakach.

O kleszczach każdego roku mówi się dużo, bo i zagrożenie z ich strony jest duże. Kleszcze mogą roznosić wiele groźnych chorób, wśród których znajdują się m.in. borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu czy tularemia. Oczywiście nie każde ugryzienie kleszcza będzie zagrażało zdrowiu osoby ugryzionej (m.in. dlatego, że nie wszystkie kleszcze roznoszą patogeny), ale musimy mieć świadomość, że istnieje takie ryzyko i nie możemy go bagatelizować.  

Lekarze alarmują, że rośnie liczba przypadków ciężkich chorób wywołanych przez kleszcze. W tym roku - od 1 stycznia do 15 kwietnia - potwierdzono już w Polsce 2753 przypadki boreliozy i 47 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu. W analogicznym okresie w 2022 roku wykryto 1423 przypadki boreliozy i 14 kleszczowego zapalania mózgu, a więc znacznie mniej.

Reklama

Co przyciąga, a co odstrasza kleszcze? W jakich godzinach kleszcze są najbardziej aktywne? Czym jest rumień wędrujący? Przed tobą 10 pytań. Czas, start!

CZYTAJ TAKŻE: 

Jak rozpoznać boreliozę? Wczesne objawy

Posadź w ogrodzie i uwolnij się od kleszczy. Jakich roślin boją się te pasożyty?

Strzyżak sarni - "latający kleszcz", na którego nie ma sposobu

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: kleszcze | borelioza | kleszczowe zapalenie mózgu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL