Wydzielina z oka. Co oznaczają ropiejące oczy?

Naturalną wydzieliną z oczu są łzy. Jeśli w oku pojawia się biała lub żółta, śluzowa wydzielina, oznacza to, że mamy do czynienia z infekcją. Gęsta wydzielina z oka sprawia dyskomfort, może towarzyszyć jej swędzenie lub pieczenie, powieka może być opuchnięta, a oko zaczerwienione. Jak radzić sobie z ropiejącym okiem? O czym świadczy konkretna wydzielina i jak leczyć oko z infekcją?

Ropiejące oko - przyczyny

Standardowo z naszych oczu wypływają łzy. Jeśli pojawia się jakakolwiek inna wydzielina - świadczy ona o stanie zapalnym. Wysięk zapalny z gałki ocznej jest spowodowany zwiększoną przepuszczalnością naczyń włosowatych. Nietypowa wydzielina z oka zawiera w sobie komórki zapalne oraz bakterie, jeśli wysięk jest o charakterze ropnym.

Ropiejące oczy mogą być wynikiem zapalenia spojówek, reakcją alergiczną lub najczęściej w przypadku dzieci - mogą być spowodowane pocieraniem oczu brudnymi rękami.

Ropiejące oko - objawy

Nadmierna wydzielina z oka jest gęsta, śluzowa, zabarwiona na żółto lub biało i początkowo pojawia się w kąciku oka. Z uwagi na jej lepkość, ropiejące oko ma tendencję do sklejania się powiek, tworząc na rzęsach oraz powiekach grubą powłokę wydzieliny. Spojówka oka najczęściej jest zaczerwieniona, chory odczuwa "piasek pod powieką". Zakażone oko może swędzieć, boleć lub może doskwierać uporczywe pieczenie.

Reklama

W zależności od tego, jak wygląda wydzielina w worku spojówkowym, podłoże staniu zapalnego może być różne:

  • wydzielina ropna w kolorze żółtym - występuje w zakażeniach bakteryjnych;
  • wydzielina śluzowo-ropna - występuje w zakażeniach bakteryjnych i chlamydiowych;
  • wydzielina śluzowa w kolorze białym - występuje w zespole suchego oka;
  • wydzielina przezroczysta - występuje w zakażeniach wirusowych oraz na skutek zanieczyszczeń, jakie dostały się do worka spojówkowego.

Ropiejąco oko - kiedy do lekarza?

W przypadku wystąpienia powyższych objawów, należy skonsultować się z lekarzem okulistą, jeśli objawy nie przechodzą do dwóch dni. Jeśli wydzielina z oczu pojawiła się nagle, a chory na co dzień nosi soczewki kontaktowe - kontakt z lekarzem powinien być natychmiastowy, bowiem istnieje ryzyko uszkodzenia rogówki oka.

Z uwagi na fakt, że ropiejąco oko może mieć podłoże zakażenia bakteryjnego, należy szczególnie przestrzegać zasad higieny. Po każdym kontakcie w wydzieliną z oka należy starannie umyć ręce, nie korzystać innymi domownikami z jednego ręcznika. Osoby korzystające z soczewek kontaktowych, do czasu wyleczenia infekcji, powinni z nich zrezygnować.

Ropiejące oko - domowe sposoby

Ropiejące oczy u niemowląt i dzieci koniecznie wymagają konsultacji lekarskiej, może okazać się, że wymagana jest antybiotykoterapia lub zastosowanie innych leków. Domowe sposoby na radzenie sobie z ropiejącymi oczami opierają się głównie na regularnym przemywaniu oczu, począwszy od kącika oka do zewnętrznej jego części.

Do przemywania oka można wykorzystać:

  • przegotowaną wodę,
  • roztwór soli fizjologicznej,
  • napar z rumianku,
  • krople apteczne bez recepty.


CZYTAJ TAKŻE: Jęczmień na oku objawem spadku odporności


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: alergia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL