Domowe sposoby na ból przy hemoroidach

Wstydliwe, uciążliwe, nieestetyczne – takie właśnie są hemoroidy, które są dość powszechną przypadłością. Cierpi na nie sporo osób, a pojawiać mogą się z różnych przyczyn. Często powstają w wyniku siedzącego trybu życia, mogą zaskoczyć także ciężarne i świeżo upieczone mamy po porodzie siłami natury. Na szczęście, choć hemoroidy mogą być wyjątkowo drażniące, dają się wyleczyć. Ich objawy można łagodzić domowymi sposobami. Jak radzić sobie z hemoroidami?

Objawy hemoroidów

Hemoroidy to nic innego jak spuchnięte żyły w dolnej części odbytnicy lub wokół odbytu, zwane także żylakami odbytu. Dzieli się je na wewnętrzne, rozwijające się w wewnątrz odbytu, wyczuwalne pod palcami podczas badania proktologicznego oraz hemoroidy zewnętrzne, widoczne gołym okiem w okolicach ujścia odbytu, mające formę guzków.

To właśnie hemoroidy zewnętrze dają dokuczliwe objawy, do których należą:

  • Bolesność i świąd okolic odbytu
  • Trudności w siedzeniu
  • Wyczuwalne pod palcami zgrubienia i guzki
  • Pieczenie odbytu
  • Dyskomfort podczas wydalania

Tak naprawdę hemoroidy mogą dotknąć każdego. Szczególnie narażone są osoby prowadzące siedzący tryb życia, otyłe oraz mające genetycznie uwarunkowane osłabienie tkanki łącznej. Również brak aktywności fizycznej, niedostateczna ilość płynów oraz dieta uboga w błonnik mogą się przyczynić do ich powstawania. Często, w wyniku silnego parcia podczas porodu, kobiety w okresie połogu muszą dodatkowo zmagać się z hemoroidami.

Hemoroidy nie należą do niebezpiecznych dolegliwości, ale nie należy ich także bagatelizować. Nieleczone, mogą prowadzić do powstawania ropni, problemów z utrzymaniem stolca czy powstania zakrzepicy, która spowoduje silny, uporczywy ból. W skrajnych przypadkach zaniedbanie hemoroidów i doprowadzenie do ich zaawansowanego stanu może wymagać interwencji chirurgicznej. Dlatego zdecydowanie warto działać w chwili, kiedy zauważy i poczuje się ich pierwsze objawy.

Sposoby na łagodzenie bólu przy hemoroidach

Zanim sięgnie się po apteczne specyfiki - szczególnie polecane są środki z działającą znieczulająco lidokainą - warto spróbować domowych sposobów na hemoroidy. Można również - mając tendencję do ich nawracania lub też świadomość genetycznych uwarunkowaniach do ich powstawania - przeciwdziałać pojawieniu się uciążliwych żylaków.

Regularne wypróżnienia

Przetrzymywanie stolca i zwlekanie z wizytą w toalecie może przyczynić się do powstawania hemoroidów. Silne i długie parcie zwiększa ryzyko ich pojawienia się, dlatego należy pamiętać o korzystaniu z toalety już przy pierwszych sygnałach. Ponadto, aby zadbać o regularność wypróżnień, a także odpowiednią konsystencję stolca, która nie będzie wymuszała nadmiernego parcia - należy pamiętać o odpowiedniej ilości płynów i błonnika w diecie, które sprzyjają prawidłowemu metabolizmowi i pozwala uniknąć zaparć.

Higiena okolic odbytu

Przy chorobie hemoroidalnej bardzo ważna jest odpowiednia higiena okolic odbytu. Osoby cierpiące na hemoroidy powinny unikać kąpieli w wannie, a jedynie podmywać okolice odbytu wodą i odpowiednim płynem do higieny intymnej. Niewskazane jest również używanie różnego rodzaju myjek, które są siedliskiem bakterii i mogą sprzyjać ich namnażaniu, co spotęguje świąd i wywoła dodatkowo przykry zapach. Należy również pamiętać, by po każdym myciu dokładnie osuszać odbyt, najlepiej papierowym ręcznikiem, do całkowitej suchości, bez zbędnego tarcia, by wyeliminować wilgoć, która również sprzyja namnażaniu bakterii. Stosowanie jednorazowych ręczników jest zdecydowanie bardziej higieniczne niż klasycznych, z materiału.

Należy się również podmywać po wypróżnieniu 2 razy dziennie, ale delikatnie, by nie podrażniać poszerzonych żył. Warto mieć pod ręką chusteczki do higieny intymnej lub zainwestować w bidet.

Nasiadówki

Nasiadówki, czyli kąpiele nasiadowe, to stara metoda radzenia sobie z dolegliwościami w obszarze miednicy mniejszej. Polega na moczeniu ciała na wysokości od ud do pępka w wodzie z dodatkiem odpowiednich środków - olejków lub ziołowych naparów - przez około 10 minut. Nasiadówki mogą być ciepłe, zimne lub obojętne. W przypadku choroby hemoroidalnej poleca się nasiadówki zimne, z dodatkiem naparów z kory dębu, kasztanowca, rumianku, krwawnika czy oczaru wirginijskiego, które zadziałają odkażająco, przeciwzapalnie i ściągająco, a także uszczelnią naczynia krwionośne. Co najważniejsze - przyniosą ulgę w bólu. Do zrobienia nasiadówki wystarczy zwykła wanna.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat przygotowywania i działania nasiadówek i innych sposobów leczenia hemoroidów, sprawdź porady zdrowotne na aptelia.pl.

Maści zewnętrzne

Na hemoroidy można również zastosować gotowe maści, dostępne w aptekach. One również mogą zawierać wyżej wymienione zioła, wiele z nich ma również działanie znieczulające i przeciwbólowe. Zaleca się ich stosowanie przez 7 dni, a jeśli do tego czasu najbardziej dokuczliwe objawy nie ustąpią, należy skonsultować się ze specjalistą.

Obkurczanie naczyń krwionośnych (chłodzenie)

Dobrym sposobem na radzenie sobie z bólem hemoroidów są okłady z lodu, które mają działanie obkurczające. Można wykorzystać do tego kostki lodu owinięte w czystą ściereczkę, które przyłoży się w miejscu powstania hemoroidów na 10 minut. Zabieg należy powtarzać kilka razy dziennie.

Ruch i dieta

Dieta bogata w błonnik, regularne nawadnianie organizmu oraz aktywność fizyczna to klucze do tego, by zapobiegać powstawaniu hemoroidów, a także przyspieszyć ich wchłanianie.      Ponadto, zdrowy tryb życia oznacza również zdrowie układu krwionośnego, co również zmniejszy ryzyko powstawania hemoroidów.

Jeśli domowe sposoby zawiodą, a hemoroidy znacznie obniżają komfort życia, należy skonsultować się ze specjalistą - proktologiem.

Bibliografia:

K. Wieczorek- Szukała, [w:] Aptelia.pl, [online:] https://www.aptelia.pl/czytelnia/a853-Nasiadowka__jak_przygotowac_Z_czego_zrobic_nasiadowke, dostęp: 23.05.2023

M. Wiecińska, Hemoroidy (żylaki odbytu) - jak wyglądają i czym są hemoroidy zewnętrzne oraz wewnętrzne, skąd się biorą i jak przebiega ich leczenie?, [online:] https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/jelitogrube/68332,hemoroidy, dostęp: 23.05.2023

Artykuł sponsorowany

.

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Strona główna INTERIA.PL