Jaki materac wybrać przy problemach z lędźwiami? Czy materace ortopedyczne pomagają przy bólu pleców?

Bóle pleców to dolegliwości, które potrafią skuteczni uprzykrzyć życie i utrudnić codzienne funkcjonowanie. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że przyczyną pojawienia się uporczywych dolegliwości może być nieprawidłowa higiena snu. Poprawa komfortu wypoczynku oraz inwestycja w odpowiedni materac może znacząco zmniejszyć bóle pleców w tym ból kręgosłupa lędźwiowego. Jaki materac na problemy z kręgosłupem sprawdzi się najlepiej?

Czy dobrze dobrany materac może ukoić ból kręgosłupa?

Czy materac ortopedyczny może okazać się prawdziwym panaceum na ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym? Jak najbardziej! Zdrowy sen jest podstawą naszego prawidłowego funkcjonowania. Nasze plecy potrzebują w nocy odpowiedniego podparcia. Dobrze dobrany materac idealnie dopasowuje się do kształtu ciała, pozwalając na zachowanie naturalnych krzywizn kręgosłupa.

Dlaczego jest to tak istotne? Nieprawidłowe ułożenie ciała podczas snu może skutkować pojawieniem się w organizmie napięć, co przekładać się może na gorszy sen, bóle mięśniowo-stawowe, bóle głowy czy problemy z koncentracją. O właściwą higienę snu zadbać powinien każdy, a szczególnie osoby cierpiące na bolący kręgosłup. Źle dobrany materac może znacząco pogorszyć objawy. Z kolei inwestycja w materace ortopedyczne może pomóc zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości.

Jaki materac na chory kręgosłup?

Jaki materac na bóle kręgosłupa będzie najlepszy? Niestety, nie istnieje jeden rodzaj materaca, który sprawdzi się u wszystkich osób borykających się z bólami odcinka lędźwiowego. Na rynku znaleźć można różne modele materacy o właściwościach ortopedycznych, które zagwarantują wysoki komfort spania.

Dobrze dobrany materac to materac dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb, który przystosuje się do Twojej anatomicznej budowy ciała, zapewniając zdrowy i komfortowy sen. Jeśli borykasz się z bólem pleców, to możesz zwrócić uwagę na typ materaca kieszeniowego. Materace kieszeniowe to nowoczesne materace sprężynowe, które dzięki swojej nowoczesnej budowie zapewniają doskonałą elastyczność punktową. Liczne sprężyny, które nie są ze sobą powiązane, reagują indywidualnie na nacisk użytkownika, idealnie dopasowując się do krzywizn ciała.

Na choroby kręgosłupa polecane są także nowoczesne materace piankowe. Szczególnie warto zwrócić uwagę na modele zawierające piankę termoelastyczną. Cechą szczególną pianki termoelastycznej jest to, że reaguje nie tylko na nacisk ciężaru ciała, ale także na jego temperaturę. Pianka termoelastyczna (zwana także pianką visco i memory) sprawdzi się idealnie do spania na chory kręgosłup, gdyż nie tylko zapewnia mu doskonałe podparcie, ale także pomaga rozluźnić nadmierne napięcie mięśniowe. Dobry materac piankowy posiadać będzie także właściwości antybakteryjne i - co ważne - może być stosowany w łóżkach z podnoszonym stelażem.

Czy twardy materac jest zdrowszy?

Czy materac leczniczy na kręgosłup musi być materacem twardym? Utarło się przekonanie, że twarde materace lepiej wspierają kręgosłup w trakcie snu i są zdrowsze. Nie jest to prawdą, a dobry materac na bóle kręgosłupa nie powinien być ani zbyt twardy, ani zbyt miękki.

Dlaczego materac powinien być prawidłowo dobrany? Zbyt twardy materac, tak samo jak zbyt miękki materac, nie pozwoli na zachowanie właściwych krzywizn kręgosłupa. Wpłynie to bezpośrednio na komfort snu i może jednocześnie powodować bóle pleców. A zatem każdy materac, a zwłaszcza materac na ból kręgosłupa trzeba dobierać do swoich własnych potrzeb.

Twardość materaca - jak ją dobrać?

Jaką twardość powinien mieć materac na bolący kręgosłup? Bez względu na to, czy poszukujemy modelu ortopedycznego, czy też nie, musimy odpowiednio dobrać twardość podłoża. Jest to wręcz najważniejszy aspekt w wyborze materaca, aby ten mógł zapewniać nam prawidłowe podparcie!

Zasada doboru materaca jest stosunkowo prosta - powinien być dopasowany do wagi użytkownika. Producenci, aby ułatwić dobór odpowiedniego materaca, stosują skalę twardości oznaczoną literą H (od ang. “hardness" - twardość).

  • Materace miękkie H1 (do 60 kg),
  • Materace średnio-twarde H2 (60-80 kg),
  • Materace twarde H3 (80-110 kg),
  • Materace bardzo twarde H4 (110-130 kg),
  • Materace ultra twarde H5 (pow. 130 kg).

Szczególnie w przypadku większej wagi ciała, kręgosłup potrzebuje solidnego podparcia. W takiej sytuacji należy upewnić się, że interesujący nas model posiada właściwości ortopedyczne i został wykonany z najwyższej jakości komponentów.

Jak dobrać materac dla pary?

A jaki materac do spania na kręgosłup do łóżka dwuosobowego? W przypadku łóżek małżeńskich sprawa wyboru bywa trudniejsza. W łóżku pojedynczym łatwiej zdecydować się na materac dopasowany do potrzeb Twojego ciała. Co jednak w przypadku dwóch śpiących osób, zwłaszcza gdy jeden z partnerów jest osobą o większej masie ciała?


W przypadku łóżek małżeńskich należy dobierać twardość materaca do cięższej osoby, ewentualnie można zdecydować się na kupno dwóch materacy pojedynczych. Idealny materac do łóżek małżeńskich powinien zapewniać komfort i posiadać wysoką elastyczność punktową. Taki rezultat uzyskać można, decydując się na materac sprężynowy kieszeniowy lub na model, którego komponentem jest pianka lateksowa.

Gdzie kupić materac o właściwościach ortopedycznych?

Gdzie najlepiej kupić materac dostosowujący się do kręgosłupa? Najkorzystniejsze ceny i najszerszy wybór znaleźć możemy w internecie. Czy jednak bezpiecznie jest kupować materac dla osób z problemami kręgosłupa zdalnie?

Sklep internetowy Materace Dla Ciebie udowadnia, że zdalny zakup materaca może być nie tylko możliwy, ale nawet... łatwiejszy niż wybór modelu w sklepie stacjonarnym! W ofercie producenta nie tylko znaleźć można wiele materacy na ból pleców, ale także skorzystać z kompleksowej obsługi wykwalifikowanych doradców. Przeprowadzają oni klientów przez cały proces zakupu i pomagają wybrać materac idealnie dopasowany do potrzeb użytkownika. Jakby tego było mało, to ostatecznie kupujący może na własnej skórze przekonać się o wygodzie nowego materaca, gdyż otrzymuje prawo bezpłatnego testowania wybranego modelu przez 30 dni!

artykuł sponsorowany
materiały promocyjne

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Strona główna INTERIA.PL