Objawy niedoboru lecytyny
Pierwsze wzmianki o lecytynie pojawiły się już w XIX wieku. Dzięki badaniom naukowym prowadzonym na przestrzeni lat wiadomo już, że jest to grupa związków pełniących wiele ważnych funkcji. Co to za związki i jakie są objawy niedoboru lecytyny?
Lecytyna to nie jeden, a kilka związków. Głównie fosfolipidów zbudowanych z kwasów tłuszczowych, glicerolu, grupy fosforanowej oraz dodatkowego związku (choliny, seryny lub inozytolu).
Lecytyna została odkryta w XIX wieku przez Theodora Nicolasa Gobleya, który wyizolował ją z jajka kurzego. Od tego czasu trwały badania nad właściwościami i możliwościami wykorzystania lecytyny.
Obecnie wiadomo, że związki nazywane lecytyną pełnią wiele ważnych funkcji w ludzkim organizmie:
- stanowią składnik budulcowy ośrodkowego układu nerwowego;
- są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mózgu (wspierają proces zapamiętywania i mają korzystny wpływ na koncentrację);
- zmniejszają stężenie tzw. złego cholesterolu we krwi;
- przyspieszają regenerację po wysiłku fizycznym;
- wspomagają wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (tj. witamin A, D, E, K);
- biorą udział w procesie przemiany materii;
- przeciwdziałają powstawaniu kamieni żółciowych;
- opóźniają procesy starzenia;
- mają korzystny wpływ na wątrobę - wykazuje działanie hepatoprotekcyjne, chroniąc komórki wątroby przed szkodliwym działaniem toksyn;
Patrząc na to ile ważnych funkcji pełni lecytyna, pojawia się pytanie o to, co może powodować jej niedobór i po czym go poznać?
Lecytyna występuje w różnych produktach spożywczych. Jej źródłem są m.in. żółtka kurzego, drożdże, spirulina, chlorella, słonecznik, kukurydza, rzepak, zielone warzywa czy awokado.
Przyczyną niedoboru lecytyny może być mało urozmaicona dieta. W związku z tym należy dbać o to, aby posiłki były odpowiednio zbilansowane i złożone z różnych grup produktów. W razie potrzeby można sięgnąć po suplementy diety z lecytyną, które będą uzupełnieniem jadłospisu.
Po czym rozpoznać niedobór lecytyny? W związku z tym, że jest to grupa związków potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, na niedobór mogą wskazywać problemy z koncentracją i pamięcią.
Inne objawy niedoboru lecytyny to:
- gorsze właściwości detoksykujące wątroby,
- powstawanie kamieni żółciowych,
- podwyższone stężenie cholesterolu LDL (tzw. złego cholesterolu) i trójglicerydów we krwi,
- nadmiernie wypadające włosy i łamliwe paznokcie,
- gorsze wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i objawy wynikające z ich niedoboru (np. “kurza ślepota" w przypadku niedoboru witaminy A lub obniżenie odporności przy niedoborze witaminy D),
- szybszy przebieg procesów starzenia.
Nie czekaj, aż pojawią się objawy niedoboru. Zadbaj o odpowiednią podaż lecytyny poprzez dobrze zbilansowaną dietę i suplementację! Lecytynę sojową oraz inne składniki wspomagające pracę układu nerwowego (i nie tylko) znajdziesz w Vita Buerlecithin.