Jak niacynamid wpływa na skórę?
Niacynamid to składnik, który z dużym prawdopodobieństwem polubi Twoja skóra. Podnosi poziom nawilżenia, zmniejsza podrażnienia, redukuje zmarszczki, a także poprawia stan cery trądzikowej. Warto wiedzieć, jak go prawidłowo stosować, aby osiągnąć, jak najlepsze wyniki. Poznaj najważniejsze informacje na temat niacynamidu.
Kosmetyki z niacynamidem mają szerokie zastosowanie w kosmetologii. Mogą po nie sięgać osoby z cerą wrażliwą, suchą, naczynkową, trądzikową, dojrzałą czy tłustą. W szczególności jednak są przeznaczone do pielęgnacji cery:
- nadreaktywnej, reagującej podrażnieniem na wiele czynników zewnętrznych,
- suchej, z niskim poziomem nawilżenia, łuszczącej się i ściągniętej,
- ze zmianami trądzikowymi, jak blizny, stany zapalne, widoczne zaskórniki, nadmiar sebum,
- z pierwszymi oznakami starzenia się, w szczególności zmarszczkami, przebarwieniami, mniejszą elastycznością i jędrnością.
Niacynamid nawet w wysokich stężeniach jest bezpieczny dla skóry, również wrażliwej. Jednak, jak każdy składnik może powodować niepożądane reakcje. Zachowaj ostrożność, jeśli zauważysz nadwrażliwość lub alergię na ten składnik. Chociaż zdarza się ona niezwykle rzadko, to niepokój powinny wzbudzić objawy skórne, jak zaczerwienienie, wysypka, swędzenie czy pieczenie. Odstaw wtedy kosmetyki z niacynamidem i obserwuj czy objawy ustąpiły.
Wysokie stężenia niacynamidu mogą czasem powodować podrażnienie u osób z cerą wrażliwą, bądź reaktywną. Jeśli taka sytuacja miała miejsce u Ciebie, sięgnij po ten składnik w niższym stężeniu lub zmniejsz częstotliwość jego stosowania.
Niacynamid raczej dobrze łączy się z większością substancji. Zgrane duety pielęgnacyjne tworzy z takimi składnikami aktywnymi jak:
- kwashialuronowy - razem wzmacniają barierę hydrolipidową skóry, a także pomagają w zatrzymywaniu wilgoci w naskórku,
- ceramidy - zapewniają nawilżenie skórze i zwiększają jej odporność na działanie czynników zewnętrznych,
- retinol - w tym połączeniu potęgują działanie przeciwstarzeniowe, a także sam niacynamid zmniejsza podrażnienia związane z procesem retynizacji,
- antyoksydanty- niacynamid z witaminą E, koenzymem Q10 czy resweratrolem chronią skórę przed uszkodzeniami wywołanymi przez czynniki środowiskowe czy wolne rodniki tlenowe.
Pamiętaj, aby dobrać odpowiedni kosmetyk, odpowiadający na potrzeby swojej skóry.
Jak już wiesz, niacynamid może być łączony z wieloma składnikami aktywnymi. Nie ma informacji, aby wchodził w niepożądane reakcje z konkretnymi substancjami, jednak warto zwrócić uwagę na obecność kwasów i witaminy C w kosmetykach.
Dawniej uważano, że czysta forma witaminy C, czyli kwas L-askorbinowy w połączeniu z niacynamidem mogą powodować zaczerwienienie skóry. Obecnie badania nie potwierdzają tej teorii, jeśli te dwa składniki są stosowane o różnych porach, np. niacynamid rano, witamina C wieczorem. Jeśli jednak Twoja skóra jest podrażniona w wyniku stosowania takiego duetu, spróbuj sięgnąć po witaminę C w innej formie lub o niższym stężeniu.
Stosując kwasy AHA/BHA w swojej pielęgnacji należy uważać, aby nie łączyć ich z niacynamidem podczas jednej rutyny. Możesz natomiast stosować kwasy wieczorem, a rano aplikować kosmetyk z niacynamidem, który złagodzi ewentualne podrażnienia i poprawi stan bariery ochronnej skóry.