Zespół suchego oka – co to jest i jak skutecznie go leczyć?

Zespół suchego oka to przewlekła choroba, która może znacząco obniżać jakość życia. Nieleczona prowadzi m.in. do nawracających gradówek i jęczmienia czy przewlekłego zapalenia spojówek. Dowiedz się, jak skutecznie leczyć zespół suchego oka i na co warto zwrócić uwagę.

Zrozumienie choroby i jej przyczyn to pierwszy krok do łagodzenia objawów i poprawy komfortu

Zespół suchego oka jest schorzeniem wynikającym z niewystarczającej ilości łez lub ich zbyt szybkiego parowania, co wynika z nieprawidłowego składu lub struktury filmu łzowego. Typowe objawy choroby to m.in. uczucie suchości oczu, umiarkowane zaczerwienienie, pieczenie, swędzenie, a także wrażenie piasku pod powiekami czy wysoka wrażliwość oczu na światło. Niektórzy pacjenci skarżą się także na nadmierne łzawienie - jest to odpowiedź organizmu na niedobór stabilnego filmu łzowego.

Objawy te mogą być zaostrzane przez dodatkowe czynniki, w tym spędzanie dużej ilości czasu przed ekranem, narażenie na silny wiatr, dym lub suche powietrze.

Jak złagodzić objawy suchego oka?

Wprowadzenie konkretnych zmian w życiu codziennym może przynieść chorym znaczącą ulgę. Sprawdź nasze wskazówki, dzięki którym złagodzisz objawy zespołu suchego oka i poprawisz swój komfort życia. 

Stosuj krople do oczu

Jednym ze sposobów na zmniejszenie dolegliwości związanych z zespołem suchego oka jest regularne stosowanie nawilżających kropli do oczu. Wysuszona spojówka jest bardziej podatna na wszelkie infekcje i uszkodzenia.

Dostępne na rynku krople zawierają m.in. takie substancje, jak kwas hialuronowy w postaci hialuronianu sodu, który uzupełnia film łzowy, nawilża i chroni powierzchnię oka. Dodatkowym składnikiem może być trehaloza, która chroni i poprawia uwodnienie powierzchni oka. Jednym z dostępnych na rynku produktów z kwasem hialuronowym i trehalozą są np. krople Thealoz Duo.

Warto jednak pamiętać, że krople do oczu nie działają na przyczynę choroby, a zmniejszają jej objawy i poprawiają komfort życia.

Dbaj o codzienną higienę brzegów powiek

Aby złagodzić objawy zespołu suchego oka, zwłaszcza te spowodowane zbyt szybkim parowaniem łez, warto regularnie dbać o czystość powiek przy użyciu specjalnych preparatów takich jak chusteczki do higieny powiek. Pomocne może być także stosowanie ciepłych okładów na powieki - dzięki temu łatwiej usuwa się wydzielinę zalegającą w gruczołach Meiboma, które odpowiadają za produkcję warstwy lipidowej filmu łzowego.Unikaj sytuacji, które nasilają objawyAby skutecznie radzić sobie z objawami zespołu suchego oka, warto unikać sytuacji, które mogą nasilać objawy choroby. Należy unikać przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach czy długotrwałej pracy przy komputerze lub oglądania telewizji. Jeśli nie jest to możliwe, warto w takiej sytuacji częściej stosować wspomniane wyżej krople do oczu.

Pomocne mogą okazać się również regularne przerwy od długiego patrzenia w ekran komputera czy nawet nawilżanie powietrza w pomieszczeniu za pomocą specjalnego nawilżacza. Warto rozważyć jego zakup zwłaszcza, że w sezonie grzewczym suche powietrze dotyczy większości pomieszczeń i jest to powszechny problem.

Zmień swoją dietę

W przypadku zespołu suchego oka dieta może być pomocnym elementem w łagodzeniu objawów i wspieraniu zdrowia oczu. Podstawowe składniki odżywcze, które wpływają na wzrok to m.in. witamina A, witamina D, kwasy OMEGA-3. Te ostatnie są szczególnie ważne, ponieważ - jak wykazały badania z 2003 roku [1] - odpowiednia ich podaż może zmniejszyć ryzyko wystąpienia zespołu suchego oka. Warto zatem upewnić się, że Twoja codzienna dieta je uwzględnia.

Duże znaczenie będzie miał również poziom nawodnienia organizmu. Odwodnienie prowadzi do zmniejszenia ilości płynów, w tym także płynu łzowego, który jest kluczowy dla nawilżenia powierzchni oka. Picie odpowiedniej ilości wody może mieć więc duże znaczenie dla profilaktyki zespołu suchego oka.

Stosuj żele nawilżające

Alternatywnym rozwiązaniem dla klasycznych kropli do oczu są również preparaty o żelowej formule. Sprawdzają się zarówno w leczeniu, jak i w profilaktyce zespołu suchego oka o różnym pochodzeniu. Żele nawilżające są stosowane przez chorych przede wszystkim nocą, po długim dniu pracy przed komputerem lub w pomieszczeniu biurowym o suchym powietrzu. Mogą nieco dłużej utrzymywać się na powierzchni oka, jednak ich użytkowanie jest dla niektórych mniej komfortowe niż np. użytkowanie klasycznych kropli.

Rozważ terapię IPL

Jedną z dostępnych form leczenia zespołu suchego oka jest terapia IPL, czyli terapia intensywnym światłem pulsacyjnym. Zabieg polega na naświetlaniu okolicy skroni, brwi i policzków serią impulsów świetlnych.

Aby uzyskać pożądane efekty, zwykle potrzebne są 3 lub 4 tego typu zabiegi. Niezbędne jest jednak skonsultowanie problemu z okulistą i uzyskanie zgody na taką formę leczenia.

Jeśli odczuwasz objawy zespołu suchego oka, skonsultuj się z lekarzem lub okulistą, aby uzyskać indywidualne rekomendacje i zalecenia dotyczące leczenia.

THEALOZ® DUO, wyrób medyczny, krople do ochrony, regulacji stopnia uwodnienia i nawilżenia oczu w terapii zespołu suchego oka o przebiegu umiarkowanym do ciężkiego; rzadko możliwe łagodne podrażnienia i zaczerwienienie oczu, mogą wystąpić niepokojące objawy, takie jak pieczenie, kłucie, uczucie obcego ciała w oku i niewyraźne widzenie przez krótki czas; podmiot prowadzący reklamę: Théa Polska Sp. z o.o., ul. Cicha 7, 00-353 Warszawa; producent: Laboratoires Théa

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.


Cytaty:

  1. Mrukwa-Kominek, Ewa, Anna Rogowska-Godela, and Stanisława Gierek-Ciaciura. "Wpływ leczenia przeciwzapalnego na powodzenie terapii zespołu suchego oka." Klinika Oczna, vol. 109, no. 1, 2007, pp. 81.


Źródła:

https://podyplomie.pl/okulistyka/29688,zespol-suchego-oka
https://zespolsuchegooka.pl/zespol-suchego-oka-i-odzywianie/
https://www.spektrum.wroc.pl/leczenie-zespolu-suchego-oka/
https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobyspojowki/86727,zespol-suchego-oka
Opala, Aleksandra, Dawid Wiącek, and Iwona Grabska-Liberek. "Zespół suchego oka - jak diagnozować i kiedy leczyć w gabinecie lekarza POZ." Problemy okulistyczne w POZ, vol. 1, 2022, pp. 78-81.

artykuł sponsorowany
materiały promocyjne

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Strona główna INTERIA.PL