Dlaczego, jak oraz w czym? Sport w kobiecym wydaniu

Ćwiczenia rozciągające, aerobowe (tlenowe), a może treningi oporowe (siłowe)? Każdy rodzaj aktywności fizycznej ma zbawienny wpływ zarówno na twoje ciało, jak i umysł. Dlaczego warto ćwiczyć? Jakie korzyści wyniesiesz dla siebie z każdego treningu na siłowni czy sesji jogi? Dlaczego komplet dresowy damski, który założysz, powinien być wygodny? Przeczytaj ten artykuł, a poznasz odpowiedzi na te pytania!

Komplet dresowy damski - słowo o odpowiedniej odzieży

Zanim przejdziemy do przybliżenia korzyści wynikających z różnorodnych aktywności fizycznych, zajmijmy się najpierw kwestią ubioru. Z pewnością wiesz, jak ważne są dobrze dobrane ubrania, w których będziesz ćwiczyć, biegać, spacerować, podnosić ciężary czy rozciągać mięśnie.

  • Minęły już czasy, w których odzież musiała być przede wszystkim funkcjonalna. Nie oznacza to jednak, że estetyka powinna stać na pierwszym miejscu. Jeden komplet dresowy damski i równowaga między jego użytecznością a estetyką stanowi wyznacznik jego jakości. Truizmem jest stwierdzenie, że powinnaś czuć się dobrze w ubraniu, które zakładasz na trening, dlatego warto rozjaśnić nieco tę kwestię.
  • Dobry komplet dresowy damski pomoże ci przyjąć każdą pozycję ciała podczas treningu. Nie pije, ma odpowiedni poziom elastyczności, umożliwia rozciąganie ciała bez żadnego trudu, a podczas wysiłku oporowego, nie ogranicza ruchu. Jogging? Wyobraź sobie, że biegniesz przez godzinę w niewygodnym komplecie. Zamiast odprężenia w pewnym momencie poczujesz zwykłą irytację, a trening stanie się drogą przez mękę.
  • Kolejną istotną kwestią jest estetyka takiego stroju. Czy zauważyłaś, że w większości wypadków osoby, które zjawiają się na siłowni, wyglądają nieco inaczej niż dziesięć, piętnaście lat temu? Brzydkie, porwane koszulki? Szeleszczące i niesamowicie zniszczone dresy? Te rzeczy odeszły dawno temu w zapomnienie. I słusznie! Każdy bywalec siłowni, każda miłośniczka jogi, wszyscy orędownicy biegania czy ćwiczeń aerobowych dbają tak o zdrowie, jak i o wygląd i wygodę swoich strojów. To jest rewers tej samej monety.

Dobieraj odpowiednie ubrania, by pomagały ci w każdej sesji rozciągania czy porannym bieganiu, ćwicz zdrowo i regularnie, a zauważysz efekty. Jakie? Porozmawiajmy teraz o tym, co zyskujesz, ćwicząc. Jest o czym rozmawiać!

Aktywność fizyczna i jej wpływ na ciało i umysł

Podkreślmy to jeszcze raz - każda aktywność fizyczna, nawet krótkotrwała i o niskiej intensywności, ale powtarzana regularnie, ma zbawienny wpływ na twoje ciało, na twój umysł. Na ciebie.

Nie chodzi wyłącznie o to, że pod wpływem ruchu - spaceru, joggingu, rozciągania, podnoszenia ciężarów - twój układ oddechowy i krwionośny pracuje na zwiększonych obrotach, dostarczając każdej komórce tlenu niezbędnego do jej prawidłowego funkcjonowania. Nie chodzi tylko o to, że rozciągając mięśnie, zwiększasz mobilność swojego ciała. Chodzi także o kwestie hormonalne, związane z neuroprzekaźnikami, z pracą mózgu.

  • Ćwicząc, naturalnie podnosisz poziom serotoniny w organizmie. To jeden z hormonów odpowiadających za ogólny dobrostan i świetne samopoczucie, a także poczucie sensu, spełnienia. Chcesz czerpać radość z życia? Ćwicząc, zyskujesz ją niemal natychmiast. Ćwicząc regularnie, utrzymujesz ten stan przez dłuższy czas, a przeróżne zdarzenia życiowe nie są w stanie tak mocno tobą zatrząść. Zachowujesz równowagę.
  • W ciele ludzkim występuje naturalnie pewien kannabinoid zwany anandamidem. Nie ma nic wspólnego z popularną używką, ale odpowiada za naturalne rozluźnienie ciała. Znajdziesz go także w kakao. Gdy biegasz długo, ćwiczysz intensywnie i często, gdy spędzasz długie minuty na rozciąganiu ciała, twój organizm uwalnia anandamid, aby... cię odprężyć. Głęboko, na wielu poziomach, niwelując dolegliwości bólowe, łagodząc stres, zapewniając świetne samopoczucie. Jest także neuroprzekaźnikiem odpowiedzialnym za zdrowy sen, a w 2007 roku dowiedziono, że ma wpływ na hamowanie rozwoju komórek rakowych (głównie przy raku piersi).
  • Dopamina to neuroprzekaźnik odpowiadający nie tyle za poczucie szczęścia, chociaż także, ile przede wszystkim za chęć do działania. Wyobraź sobie taką sytuację. Zakładasz na uszy słuchawki, włączasz swój ulubiony kawałek i zaczynasz biec. Czujesz to? To ten napęd, który pozwala ci biec i biec, z uśmiechem na ustach. Ćwicz regularnie, a zauważysz, że przez życie również można przejść z uśmiechem na ustach. Nawet wtedy albo zwłaszcza wtedy, gdy jest ciężko. Ciężar to nie przeszkoda, gdy cieszysz się, że możesz go przenieść. Lub przeskoczyć!

Komplet dresowy damski + ćwiczenia fizyczne = prosty przepis na zdrowe, długie i szczęśliwe życie. Powyższa lista hormonów i neuroprzekaźników nie jest pełna. Aktywność fizyczna to niesamowicie złożony proces, który wpływa na absolutnie każdy obszar ludzkiego funkcjonowania. Chcesz więcej pamiętać? Ćwicz! Chcesz mieć udane życie seksualne? Biegaj! Chcesz się lepiej skoncentrować na zadaniach w pracy? Podnoś ciężary na siłowni! Mózg ćwiczy razem z twoim ciałem, zawsze!

Pamiętaj jednak, aby zachowywać umiar i stopniowo zwiększać obciążenie na siłowni czy dystans na trasie. Chodzi o ruch, bo ruch to zdrowie. Sport na poziomie zawodowym zawsze wiąże się z nadludzkim wysiłkiem, który jest premiowany w wielu dziedzinach. Ty zaś zadbaj o zdrowie, a zdobywanie szczytów stanie się naturalne!


.

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Strona główna INTERIA.PL