Jak zmniejszyć odczuwanie niepokoju? Praktyczne wskazówki
Wieczorne uczucie niepokoju może utrudniać zasypianie i obniżać jakość snu. Codzienny stres i natłok obowiązków sprawiają, że czasami trudno się wyciszyć. Istnieją jednak sposoby, które mogą pomóc w relaksacji i poprawić jakość odpoczynku. Przyjrzyjmy się im bliżej!
Nadmierna ilość bodźców w ciągu dnia może nasilać uczucie niepokoju. Do tych bodźców zaliczamy zarówno nadmiar przyswajanych informacji (np. np. wskutek intensywnego korzystania z mediów społecznościowych lub czytania niepokojących wiadomości), jak i stresujące sytuacje w pracy czy nawet spożywanie pobudzających substancji, np. kofeiny.
Jak zatem się wyciszyć, zmniejszyć uczucie niepokoju i zadbać o swój dobrostan?
Zastanawiasz się, jakie rzeczy wpływają dobrze na samopoczucie? Kluczowa okazuje się zdrowa dieta. Podstawą są zbilansowane i zróżnicowane posiłki, które wypełniają zapotrzebowanie na najważniejsze składniki odżywcze. Należy zwrócić uwagę m.in. na podaż magnezu. Znajdziesz go np. w orzechach i nasionach, zielonych warzywach liściastych, jak szpinak czy rukola, bananach, awokado i gorzkiej czekoladzie. W przypadku wątpliwości dotyczących niedoborów warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.
Dlaczego trzeba zapobiegać niedoborom magnezu? U niektórych osób niedobór magnezu może dawać objawy psychiczne, takie jak nasilone odczuwanie niepokoju [1], a także przyczynić się do pojawienia się długotrwałego uczucia zmęczenia czy nawet wyczerpania. Jeśli nie udaje się dostarczyć wystarczającej ilości magnezu z dietą, można rozważyć suplementację lub przyjmowanie leków, najlepiej po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Na rynku znajdziesz wiele preparatów zawierających magnez, np. lek Magne B6 Forte.
Regularna aktywność fizyczna może wspierać regulację hormonów stresu, w tym kortyzolu. Umiarkowany wysiłek fizyczny sprzyja produkcji endorfin, które mogą poprawiać nastrój i redukować uczucie napięcia. Spacer, joga, stretching czy inne łagodne formy ruchu pomagają się odprężyć. Ruch pomaga również w regulacji rytmu dobowego, co może ułatwiać zasypianie.
Pamiętaj jednak, że ważne jest dostosowanie rodzaju i intensywności aktywności do indywidualnych potrzeb. Przykładowo bardzo intensywna aktywność fizyczna może prowadzić do krótkotrwałego wzrostu poziomu kortyzolu, co często działa pobudzająco, zwłaszcza przed snem.
Dobrze zbilansowana dieta oraz suplementacja magnezu, jeśli jest to wskazane, łagodna lub umiarkowana aktywność fizyczna to podstawy w walce ze stresem i uczuciem niepokoju. Co jeszcze możesz zrobić, aby zadbać o siebie?
Techniki zarządzania stresem, takie jak medytacja, mindfulness czy techniki oddechowe, mogą pomóc w kontrolowaniu reakcji na stresujące sytuacje. Regularne przerwy w pracy, kontakt z naturą oraz dbanie o odpowiednią ilość snu również sprzyjają równowadze. Warto też ograniczyć nadmiar bodźców informacyjnych, np. unikać scrollowania mediów społecznościowych przez dłuższy czas, co może negatywnie wpływać na poziom napięcia i koncentracji.
Zmniejszenie uczucia niepokoju wymaga konsekwencji i świadomego podejścia do stylu życia. Jeśli mimo wprowadzonych zmian napięcie utrzymuje się, warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże dobrać odpowiednie metody radzenia sobie ze stresem.
[1] Noah L, Dye L, Bois De Fer B et al. Effect of magnesium and vitamin B6 supplementation on mental health and quality of life in stressed healthy adults: Post-hoc analysis of a randomised controlled trial. Stress Health. 2021;37(5):1000-1009.
Magne B6 Forte, tabletki powlekane, 100 mg jonów magnezu w postaci cytrynianu magnezu i 10 mg witaminy B6. Wskazania: niedobór magnezu. Występowanie tych objawów może wskazywać na niedobór magnezu: nerwowość, drażliwość, wahania nastroju, łagodny lęk, niepokój, przejściowe uczucie zmęczenia, ospałość, zaburzenia snu w niewielkim nasileniu; objawy lęku, takie jak kurcze przewodu pokarmowego lub kołatanie serca (bez zaburzeń serca); kurcze mięśni, mrowienie, drganie powiek. Uzupełnienie magnezu może złagodzić te objawy. W przypadku braku poprawy po miesiącu stosowania leku, kontynuowanie leczenia nie jest zalecane.
Podmiot odpowiedzialny: Opella Healthcare Poland Sp. z o.o. grupa Sanofi
{ChPL 07/2024}
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
MAT-PL-2500491