Jak zmniejszyć odczuwanie niepokoju? Praktyczne wskazówki

Wieczorne uczucie niepokoju może utrudniać zasypianie i obniżać jakość snu. Codzienny stres i natłok obowiązków sprawiają, że czasami trudno się wyciszyć. Istnieją jednak sposoby, które mogą pomóc w relaksacji i poprawić jakość odpoczynku. Przyjrzyjmy się im bliżej!

Czynniki mogące nasilać odczuwanie niepokoju

Nadmierna ilość bodźców w ciągu dnia może nasilać uczucie niepokoju. Do tych bodźców zaliczamy zarówno nadmiar przyswajanych informacji (np. np. wskutek intensywnego korzystania z mediów społecznościowych lub czytania niepokojących wiadomości), jak i stresujące sytuacje w pracy czy nawet spożywanie pobudzających substancji, np. kofeiny.

Jak zatem się wyciszyć, zmniejszyć uczucie niepokoju i zadbać o swój dobrostan?

Jakie rzeczy wpływają dobrze na samopoczucie? Zadbaj o dietę

Zastanawiasz się, jakie rzeczy wpływają dobrze na samopoczucie? Kluczowa okazuje się zdrowa dieta. Podstawą są zbilansowane i zróżnicowane posiłki, które wypełniają zapotrzebowanie na najważniejsze składniki odżywcze. Należy zwrócić uwagę m.in. na podaż magnezu. Znajdziesz go np. w orzechach i nasionach, zielonych warzywach liściastych, jak szpinak czy rukola, bananach, awokado i gorzkiej czekoladzie. W przypadku wątpliwości dotyczących niedoborów warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Dlaczego trzeba zapobiegać niedoborom magnezu? U niektórych osób niedobór magnezu może dawać objawy psychiczne, takie jak nasilone odczuwanie niepokoju [1], a także przyczynić się do pojawienia się długotrwałego uczucia zmęczenia czy nawet wyczerpania. Jeśli nie udaje się dostarczyć wystarczającej ilości magnezu z dietą, można rozważyć suplementację lub przyjmowanie leków, najlepiej po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Na rynku znajdziesz wiele preparatów zawierających magnez, np. lek Magne B6 Forte.

Czy aktywność fizyczna może pomóc w redukcji stresu i uczucia niepokoju?

Regularna aktywność fizyczna może wspierać regulację hormonów stresu, w tym kortyzolu. Umiarkowany wysiłek fizyczny sprzyja produkcji endorfin, które mogą poprawiać nastrój i redukować uczucie napięcia. Spacer, joga, stretching czy inne łagodne formy ruchu pomagają się odprężyć. Ruch pomaga również w regulacji rytmu dobowego, co może ułatwiać zasypianie. 

Pamiętaj jednak, że ważne jest dostosowanie rodzaju i intensywności aktywności do indywidualnych potrzeb. Przykładowo bardzo intensywna aktywność fizyczna może prowadzić do krótkotrwałego wzrostu poziomu kortyzolu, co często działa pobudzająco, zwłaszcza przed snem. 

Jakie dodatkowe czynniki pomogą ci w redukcji uczucia niepokoju?

Dobrze zbilansowana dieta oraz suplementacja magnezu, jeśli jest to wskazane, łagodna lub umiarkowana aktywność fizyczna to podstawy w walce ze stresem i uczuciem niepokoju. Co jeszcze możesz zrobić, aby zadbać o siebie? 

Techniki zarządzania stresem, takie jak medytacja, mindfulness czy techniki oddechowe, mogą pomóc w kontrolowaniu reakcji na stresujące sytuacje. Regularne przerwy w pracy, kontakt z naturą oraz dbanie o odpowiednią ilość snu również sprzyjają równowadze. Warto też ograniczyć nadmiar bodźców informacyjnych, np. unikać scrollowania mediów społecznościowych przez dłuższy czas, co może negatywnie wpływać na poziom napięcia i koncentracji.

Zmniejszenie uczucia niepokoju wymaga konsekwencji i świadomego podejścia do stylu życia. Jeśli mimo wprowadzonych zmian napięcie utrzymuje się, warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże dobrać odpowiednie metody radzenia sobie ze stresem.

[1] Noah L, Dye L, Bois De Fer B et al. Effect of magnesium and vitamin B6 supplementation on mental health and quality of life in stressed healthy adults: Post-hoc analysis of a randomised controlled trial. Stress Health. 2021;37(5):1000-1009.

Magne B6 Forte, tabletki powlekane, 100 mg jonów magnezu w postaci cytrynianu magnezu i 10 mg witaminy B6. Wskazania: niedobór magnezu. Występowanie tych objawów może wskazywać na niedobór magnezu: nerwowość, drażliwość, wahania nastroju, łagodny lęk, niepokój, przejściowe uczucie zmęczenia, ospałość, zaburzenia snu w niewielkim nasileniu; objawy lęku, takie jak kurcze przewodu pokarmowego lub kołatanie serca (bez zaburzeń serca); kurcze mięśni, mrowienie, drganie powiek. Uzupełnienie magnezu może złagodzić te objawy. W przypadku braku poprawy po miesiącu stosowania leku, kontynuowanie leczenia nie jest zalecane.

Podmiot odpowiedzialny: Opella Healthcare Poland Sp. z o.o. grupa Sanofi

{ChPL 07/2024}

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

MAT-PL-2500491

artykuł sponsorowany
materiały promocyjne

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Strona główna INTERIA.PL