Brak apetytu u seniora i osób w trakcie leczenia. Jak przygotować posiłek i zachęcić do jedzenia?

Problem z apetytem, a nawet niechęć do jedzenia, jest zauważalny u osób starszych, które nie tylko nie potrzebują tak dużo energii w ciągu dnia, ale także dochodzi u nich do zaniku kubków smakowych, co potęguje problem z dietą. Nie tylko seniorzy, ale także osoby w trakcie np. leczenia onkologicznego, mogą mieć mniejszy apetyt. Jak go pobudzić i jakie posiłki są najlepsze w przypadku spadku apetytu?

Seniorzy tracą apetyt - dlaczego?

Zmniejszenie apetytu u osób w podeszłym wieku jest efektem wielu czynników. Przede wszystkim seniorzy w ciągu dnia zużywają mniejszą ilość energii, niż aktywni dorośli, dlatego ich zapotrzebowanie kaloryczne zmniejsza się. Nie odczuwają silnej potrzeby uzupełniania kalorii i dlatego po jedzenie sięgają zdecydowanie rzadziej.

Ponadto u seniorów często pojawiają się problemy stomatologiczne. Ubytki w uzębieniu, protezy zębowe mogą utrudniać prawidłowe przeżuwanie, dlatego osoby te jedzą mniej i rzadziej.

Za spadek apetytu odpowiadają także zmiany w obrębie jamy ustnej oraz przewodu pokarmowego. Wraz z wiekiem zanikają kubki smakowe, dlatego jedzenie po prostu przestaje być smaczne. Ponadto zwalnia przemiana materii, co także przekłada się na uczucie głodu i sytości.

Reklama

Jeszcze większym problemem mogą być ograniczenia ruchowe czy niepełnosprawność osoby starszej, która nie ma siły lub możliwości, by przygotowywać dla siebie pełnowartościowe posiłki.

Leczenie onkologiczne a apetyt

Spadek apetytu jest zauważalny także w chorobach nowotworowych, a także u osób w trakcie leczenia onkologicznego. Przewlekły stan zapalny w organizmie prowadzi do niedożywienia organizmu, nawet jeśli pacjent dba o swoją dietę. W trakcie leczenia mogą pojawić się objawy utrudniające przyjmowanie pokarmów, takie jak:

  • nudności,
  • wymioty,
  • bóle uogólnione,
  • wzdęcia.

Dobierz smak i konsystencję do możliwości

Większa chęć do jedzenia może pojawić się wtedy, gdy posiłki będą dopasowane do możliwości seniora lub osoby chorej. Przede wszystkim należy przemyśleć konsystencję posiłków - niektórzy chętniej zjedzą zupę zmiksowaną niż z kawałkami jarzyn. Smażenie warto zamienić na przygotowanie posiłków na parze - zwłaszcza mięsa czy ryb, które zachowają cenne składniki, będą lekkostrawne i łatwiejsze do przeżuwania. Porcje posiłków powinny być dostosowane do możliwości seniora - lepiej przygotowywać mniej, a częściej. 

Warto zadbać o różnorodność posiłków - powinny znajdować się w nich warzywa i owoce, a także produkty wysokobiałkowe, bowiem białko jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Wspólne przygotowywanie oraz zjadanie posiłków również może pobudzić apetyt u seniora czy chorego.

Zioła, które podkręcają apetyt

Do przygotowywanych potraw warto dodawać także zioła, które działają pobudzająco na apetyt. Warto doprawiać posiłki:

  • rozmarynem,
  • tymiankiem,
  • majerankiem,
  • kminkiem,
  • kurkumą,
  • miętą,
  • koprem włoskim.

Witaminy na brak apetytu u seniora

Jeśli brak apetytu utrzymuje się przez długi czas, należy zasięgnąć opinii lekarza. Konieczna może okazać się suplementacja. Dla seniorów wskazane jest suplementowanie witaminy D, E oraz witaminy C.

U osób starszych czy w trakcie leczenia może dojść do zaburzeń równowagi elektrolitowej, dlatego w diecie należy zadbać o odpowiednią podaż magnezu, wapnia, żelaza i potasu.

Ponadto suplementacja cynku i witaminy B1 może działać pobudzająco na apetyt.

Posiłki w formie płynnej dla pacjentów

U niektórych pacjentów lub osób starszych dobrym rozwiązaniem może okazać się zastępowanie posiłków napojami proteinowymi. W aptekach dostępne są napoje, które zawierają białko oraz witaminy i mogą zastąpić pełnowartościowe danie. Dostępne są w różnych wariantach smakowych, dlatego istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że o wiele łatwiej będzie pacjentowi czy seniorowi wypić właśnie taki napój proteinowy.

Leczenie braku apetytu u seniorów

Jeśli brak apetytu powoduje, że u osoby starszej dochodzi do niedoborów witamin i składników odżywczych, lekarz może zdecydować o wdrożeniu farmakoterapii, by zwiększyć łaknienie.

Osobom w trakcie leczenia onkologicznego lekarz może przepisać leki m.in. na bazie megestrolu.

CZYTAJ TAKŻE: 

Dodatek kminku odmienia nie tylko dania. Wiele dolegliwości znika

Mięta pomoże nie tylko na żołądek. Siedem powodów, dla których warto ją pić

Podstawa diety długowieczności. To stulatkowie z błękitnych stref jedzą codziennie

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: dieta seniora
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL