Włosi się nią zajadają. Reguluje pracę jelit, wspomaga wątrobę i obniża ciśnienie

Niewiele osób zna prozdrowotne właściwości cykorii. To dlatego, że nie cieszy się ona zbyt dużą popularnością w naszym kraju. Warto jednak włączyć ją do swojej diety ze względu na dobroczynny wpływ na układ krwionośny, nerki czy wątrobę. To również cenne źródło witamin i minerałów. Co istotne, zaleca się ją również osobom na diecie odchudzającej. Sprawdź, jakie wartości odżywcze ma cykoria, do czego się ją stosuje i kto nie powinien jej jeść.

Wartości odżywcze cykorii

Cykoria to niezwykle odżywcze warzywo, które warto włączyć do swojej diety ze względu na to, że zawiera wiele prozdrowotnych składników. Najbardziej powszechna jest odmiana biała, jednakże można się również natknąć na bardzo podobną w smaku cykorię radicchio. Jej bordowo-białe liście przywodzą na myśl czerwoną kapustę.  

Częścią jadalną cykorii białej są poddane wcześniej procesowi pędzenia główki, z których pozyskuje się liście. Znajdują się w nich witaminy i minerały takie jak: 

Reklama
  • witamina A,
  • witamina C,
  • witaminy z grupy B, 
  • witamina E,
  • witamina K,
  • potas,
  • magnez,
  • cynk,
  • wapń,
  • fosfor,
  • żelazo. 

Cykoria jest również doskonałym źródłem kwasów fenolowych, które wykazują działanie antyoksydacyjne. Warzywo zawiera także substancje wspomagające funkcjonowanie układu pokarmowego. Są to m.in. laktucyna, laktukopikryna, inulina i intybina

Niemal 95 proc. składu cykorii stanowi woda. 100 g zawiera ok. 17 kcal – z tego względu po te warzywo sięgają często osoby będące na diecie odchudzającej. Istotnym składnikiem cykorii jest także błonnik - w 100 g. rośliny jest go ok. 3 g. 

Jak działa cykoria na organizm?

Spożywanie cykorii może przynieść wiele pozytywnych skutków i poprawić funkcjonowanie organizmu. Wszystko dzięki prozdrowotnym składnikom, które zawiera to warzywo. Roślina może nie tylko wspomóc wątrobę, nerki czy układ krwionośny, ale również okazuje się pomocna w przypadku chęci zgubienia zbędnych kilogramów. Jak działa cykoria na organizm?

Przede wszystkim, dzięki zawartości laktucyny i laktukopikryny, cykoria ma zbawienny wpływ na pracę wątroby. Substancje te sprawiają, że narząd wydziela więcej żółci, która jest niezbędna w procesie trawienia tłuszczów.

Cykoria zawiera również inulinę i intybinę, dzięki którym poprawie ulega funkcjonowanie układu pokarmowego. Regulują one pracę jelit i pobudzają produkcję soków żołądkowych. Ich dobroczynny wpływ na organizm uwzględnia także poprawę metabolizmu - fakt ten powinny docenić szczególnie osoby będące na diecie. Na układ pokarmowy ma wpływ także zawarty w cykorii błonnik, który usprawnia perystaltykę i zapewnia regularne wypróżnianie. 

Cykorię poleca się również osobom cierpiącym na dnę moczanową. Dlaczego? W leczeniu tego schorzenia jednym z najistotniejszych elementów jest dieta oparta o produkty, po których zjedzeniu nie powstają zbyt duże ilości kwasu moczowego. Jednym z nich jest właśnie cykoria. 

Dieta osób cierpiących na choroby tarczycy z reguły zakłada ograniczenie spożycia kawy. Duże dawki tego napoju mogą zaburzać wchłanianie niektórych leków przyjmowanych ze względu na schorzenia związane z tym gruczołem. Dlatego osobom, które piją codziennie duże ilości kawy, zaleca się skorzystanie z substytutu, jakim jest kawa z cykorią

Cykoria ma również świetny wpływ na układ krwionośny. Jej spożycie może spowodować obniżenie ciśnienia krwi. Oprócz tego składniki w niej zawarte pomagają w regulacji poziomu cukru i cholesterolu we krwi

Do czego stosuje się cykorię?

Cykoria znajduje wiele zastosowań w kuchni. Jej liście mogą posłużyć do stworzenia aromatycznych i niezwykle zdrowych sałatek czy surówek. Bardzo popularne jest również wykorzystanie ich na grillu - tak przyrządzone warzywo może z powodzeniem stanowić wiodący składnik głównego dania. Można ją połączyć z mięsem i innymi warzywami i udusić pod przykryciem - efekt będzie rewelacyjny. 

Do czego jeszcze stosuje się cykorię? Korzeń rośliny często służy do produkcji kawy. Kawa z cykorii nie zawiera kofeiny, jednak w smaku przypomina klasyczną wersję tego napoju. To również doskonałe źródło cennych substancji odżywczych - witamin i minerałów. Z tego względu wiele osób decyduje się na wykorzystanie tego napoju jako substytutu kawy

Jak jeść cykorię? Można ją spożywać na surowo, jednak o wiele lepiej smakuje po ugotowaniu, upieczeniu w piekarniku lub przygotowaniu na grillu. Aby warzywo nie było zbyt gorzkie, można je poddać 10-minutowemu moczeniu w wodzie z dodatkiem soku z cytryny.  

Kto nie może jeść cykorii? Przeciwwskazania

Cykoria to niewątpliwie bardzo zdrowe warzywo mające wiele cennych właściwości. Jednakże nie może być spożywana przez wszystkich. Kto nie może jeść cykorii i jakie konkretnie są przeciwwskazania? 

cykorii powinny zrezygnować osoby cierpiące na zapalenie lub wrzody żołądka. Warzywo nie jest polecane także uczulonym na nie osobom - zjedzenie przez nich cykorii może spowodować bardzo nieprzyjemne skutki uboczne (np. wysypkę czy bóle brzucha). Diabetycy i osoby cierpiący na otyłość powinny poprzedzić włączenie cykorii do jadłospisu konsultacją z lekarzem.

CZYTAJ TAKŻE:

Czy mając dnę moczanową, można jeść szparagi? Liczby mówią same za siebie

Komu szkodzą truskawki? Ostrzegała przed nimi już św. Hildegarda

Kawa z cykorii: Jakie ma właściwości?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: cykoria wpływ na zdrowie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL