Tę herbatę pij po posiłku. Poprawi trawienie, spali tłuszcz, podziała antynowotworowo
Herbata pu-erh, czyli po prostu czerwona herbata, ma nieco korzenny smak i charakterystyczny zapach, a przede wszystkim liczne właściwości zdrowotne. Poleca się wypijać ją po posiłku, ponieważ pozytywnie wpływa na trawienie. Na co jeszcze pomaga? Czy wspomaga odchudzanie? Komu polecana jest czerwona herbata, a kto nie powinien jej pić? Oto właściwości herbaty pu-erh.
Herbata jest obok kawy jednym z najpopularniejszych napojów. Wywar z liści krzewu herbacianego nie tylko doskonale smakuje, ale też korzystnie wpływa na organizm człowieka. Herbata występuje przy tym w wielu odmianach, dzięki czemu każdy jej amator może znaleźć wersję najodpowiedniejszą dla siebie. Mamy więc herbaty czarne, zielone, aromatyzowane, herbaty białe, czerwone, a nawet żółte.
Herbata pu-erh to inna nazwa herbaty czerwonej, znanej ze swojego pozytywnego wpływu na serce i wybieranej chętnie przez osoby przebywające na diecie. Jakie są właściwości czerwonej herbaty i kto nie powinien po nią sięgać?
Herbata pu-erh pozyskiwana jest z krótko fermentowanych liści. Co ciekawe, może mieć ciemniejszy kolor niż herbata czarna, a jej smak bywa określany jako ziemisty lub korzenny. Herbata czerwona wyróżnia się także intensywnym, specyficznym aromatem.
Czy pu-erh jest zdrowy? Tak, czerwoną herbatę zalicza się nawet do najzdrowszych napojów świata. Zawiera więcej polifenoli niż herbata czarna, dzięki czemu wspiera skuteczną neutralizację wolnych rodników, odpowiadających za procesy starzenia i szkodliwe przemiany komórkowe.
Antyoksydacyjne właściwości czerwonej herbaty pomagają też zmniejszyć ryzyko rozwoju nowotworów. Dzięki swojemu przeciwzapalnemu działaniu pomagają zwalczać objawy infekcji, wywołane bakteriami czy wirusami. Z kolei wysoka zawartość kofeiny w czerwonej herbacie sprawia, że działa ona pobudzająco i wspomaga zdolności poznawcze oraz pamięć.
Czytaj też: Dodaj do herbaty lub rosołu. Leczy stany zapalne, koi nerwy, wspomaga trawienie i sen
Herbata pu-erh wykazuje korzystny wpływ na zdrowie — znana jest przede wszystkim z pozytywnego wpływu na trawienie, ale też na odporność. Pomoże pozbyć się dolegliwości żołądkowych po ciężkostrawnym posiłku. Jej picie polecane jest zwłaszcza po spożyciu dań tłustych i smażonych.
Jak jeszcze czerwona herbata wpływa na organizm?
- Zawarte w czerwonej herbacie przeciwutleniacze neutralizują wolne rodniki, przez co pomagają opóźnić procesy starzenia i zmniejszyć stany zapalne w organizmie. Wpływają tym samym kojąco na skórę, spowalniając powstawanie zmarszczek i łagodząc objawy trądziku.
- Zawarte w czerwonej herbacie polifenole i olejki eteryczne wspomagają organizm w walce z infekcjami. Herbata pu-erh przyda się zatem podczas przeziębienia.
- Czerwona herbata pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu, zmniejszając ryzyko miażdżycy, chorób serca czy udaru.
- Herbata pu-erh wspomaga pamięć i zdolności poznawcze.
- Wykazuje działanie moczopędne, pomagając pozbyć się nadmiaru wody z organizmu.
Czytaj również: Lepsza od zwykłej herbaty. Stosuj na trawienie, ból gardła i kaszel
Czy herbata pu-erh odchudza? Czerwona herbata nazywana jest nawet "pogromcą tłuszczu", ponieważ poprawia pracę jelit, stymuluje wydzielanie soków żołądkowych i wspomaga metabolizm. Jej picie polecane jest zatem w czasie odchudzania - warto pić nawet 5-6 filiżanek dziennie. Najlepiej robić to pół godziny po każdym posiłku - wówczas działa najskuteczniej. Przyspieszy przemianę materii, co pozwoli także na szybsze spalanie tłuszczu.
Czytaj też: Niebieska herbata ukoi nerwy, złagodzi ból. Wieczorem pomoże zasnąć
Czerwona herbata wiele osób zachwyca smakiem, aromatem i licznymi właściwościami zdrowotnymi. Okazuje się jednak, że nie wszyscy powinni po nią sięgać.
Może zaburzać przyswajanie niektórych składników odżywczych, więc nie należy jej pić w trakcie posiłków. Kto nie może pić czerwonej herbaty? Powinny jej unikać osoby chorujące między innymi na niedokrwistość, osteoporozę czy nadciśnienie (z uwagi na wysoką zawartość kofeiny).
Z kolei osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego mogą po spożyciu herbaty pu-erh odczuć pogorszenie dolegliwości. Lepiej więc, by unikały naparu - podobnie jak kobiety w ciąży i karmiące piersią. Czerwonej herbaty powinny także unikać osoby zagrożone anemią, z uwagi na ewentualne zaburzanie wchłaniania wapnia do organizmu.
Źródła: porady.interia.pl, kobieta.interia.pl, wydarzenia.interia.pl
Czytaj też:
Zdrowsza od czarnej herbaty. Na cholesterol, odchudzanie i lepszą pamięć
Choć superzdrowa, nie służy każdemu. Kto nie może pić zielonej herbaty?
Czarna herbata hamuje starzenie się, wymiata toksyny, podkręca metabolizm