Komu posłuży chleb bez pszenicy? Korzyści i pułapki chleba bez glutenu

Pieczywo bezglutenowe to specjalne produkty piekarnicze dla osób cierpiących na celiakię i nietolerancję glutenu. Na fali mody na dietę bezglutenową sięgają po nie również osoby zdrowe. Sprawdzamy, z jakich składników powstaje chleb bezglutenowy i czy naprawdę jest zdrowszy od tradycyjnego.

Kto powinien jeść chleb bezglutenowy?

Jak wskazuje nazwa, w składzie tego wypieku nie znajdziemy glutenu. Jest to białko zawarte w zbożach (pszenicy, życie i jęczmieniu), które sprawia, że pieczywo ma właściwą konsystencję. Badania statystyczne pokazują, że 1% populacji choruje na celiakię. Jest to choroba autoimmunologiczna, która daje objawy po spożyciu glutenu. Obejmują one problemy z przewodem pokarmowym, takie jak biegunka, wzdęcia, bóle brzucha, a także ogólne osłabienie, drażliwość, spadek wagi i niedobory składników odżywczych. Chorzy na celiakię muszą całkowicie wyłączyć gluten z diety.

Reklama

U osób z nietolerancją glutenu nie dochodzi co prawda do uszkodzenia jelit, ale pojawiają się bóle głowy i brzucha, nudności czy przewlekłe zmęczenie. Dlatego te osoby powinny gluten mocno ograniczyć w codziennych posiłkach.

Co zawiera chleb bezglutenowy? Uważaj na skład

W związku z tym, że pieczywo to jeden z podstawowych pokarmów w świecie zachodnim, to aby zaspokoić potrzeby chorych na celiakię zaczęto produkować chleb bezglutenowy. Uzyskanie odpowiedniej konsystencji takiego pieczywa stanowi duże wyzwanie. Produkowany jest z mąk bezglutenowych np. ziemniaczanej, kukurydzianej czy ryżowej. W składzie takiego pieczywa muszą znaleźć się dodatkowe substancje, które zastąpią gluten. Najczęściej są to hydrokoloidy, takie jak guma guar i guma ksantanowa. Do tego konserwanty, bo większość chlebów bezglutenowych to produkty pakowane z przedłużoną przydatnością do spożycia. Właśnie te dodatki powodują wątpliwości związane z pieczywem bezglutenowym.

Dodatkowo chleb bezglutenowy zawiera mniej błonnika i może być uboższy w substancje odżywcze. Warto tu również zaznaczyć, że chleb bezglutenowy zawiera węglowodany i zdecydowanie więcej tłuszczu, który pomaga uzyskać odpowiednią konsystencję ciasta. Natomiast aby poprawić smak, producenci dodają sporo soli i cukier, więc chleb bezglutenowy z pewnością nie jest opcją dla osób, które chcą zrzucić nadmiar kilogramów.

Wypieki bezglutenowe powstają z rafinowanych mąk bezglutenowych, które nie są wzbogacane o dodatkowe składniki odżywcze. Możemy zatem wysnuć wniosek, że chleb bezglutenowy nie jest zdrowszy od tradycyjnego - wręcz przeciwnie. Dlatego z punktu widzenia osoby zdrowej spożywanie pieczywa bezglutenowego nie ma sensu. Należy traktować je jedynie jako alternatywę w sytuacji, gdy celiakia czy nietolerancja na gluten zostały zdiagnozowane.

Mam celiakię - jak wybrać wartościowy chleb bezglutenowy?

Każdy pakowany produkt ma tabelę z zawartością składników odżywczych i kalorycznością. Sprawdź te dane i wybierz produkty, które zawierają najwięcej błonnika, żelaza i witamin. Z drugiej strony zwróć uwagę na zawartość soli i cukru w produkcie. Powinny być jak najniższe. Sprawdź skład - im więcej konserwantów tym gorzej, ale warto również dowiedzieć się, jaki tłuszcz został dodany do chleba. Unikaj pieczywa z olejem palmowym i utwardzonymi tłuszczami roślinnymi.

Musisz również zdać sobie sprawę z tego, że spożywanie pieczywa bezglutenowego to tylko alternatywa, gdy masz ochotę na chleb lub bułeczkę. Dieta bezglutenowa może być bardzo zróżnicowana i zdrowa. Wyeliminuj gluten z diety, ale staraj się zastępować go pełnowartościowymi produktami. Szukaj alternatyw naturalnie bezglutenowych - jedz dużo owoców i warzyw. Dostarczaj organizmowi błonnika, żelaza i białka z mięs i warzyw strączkowych. Wybieraj zboża, które nie zawierają glutenu tj. amarantus, kasza gryczana, komosa ryżowa, teff i proso.

Zdrowa i pełnowartościowa dieta jest bardzo ważna w przebiegu celiakii. Zwykle jest ona diagnozowana, gdy pojawia się pełne spektrum objawów, czyli w momencie, gdy w układzie pokarmowym zaszły już patologiczne zmiany. Mogą one być przyczyną zaburzeń wchłaniania składników odżywczych. Dlatego po diagnozie należy całkowicie wykluczyć gluten i za pomocą zdrowej diety wspierać regenerację układu pokarmowego.

CZYTAJ TAKŻE:

Najlepsza mąka dla osób na diecie. Źródło białka, brak glutenu i niski indeks glikemiczny

Dodaj szczyptę do kawy. Pobudzi ciało i umysł, doda wigoru w sypialni

Trzy napoje, które zredukują zły cholesterol. Tętnice odpoczną, ryzyko spadnie

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: celiakia | mąka bezglutenowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL