Mniejsze odmiany są skarbnicą witamin. Kto powinien jeść pomidorki koktajlowe?
Są pełne witamin i minerałów, zawierają w sobie błonnik, a do tego świetnie komponują się na kanapkach, w sałatkach czy daniach z makaronu. Pomidorki koktajlowe są łatwo dostępne, dlatego warto zadbać o to, by znalazły się w codziennej diecie. Kto powinien jeść pomidorki i jakie mają właściwości zdrowotne?
Pomidory zaliczają się do najzdrowszych warzyw świata dzięki zawartości witamin, minerałów oraz błonnika. W pomidorach, również tych małych, znajdziemy przede wszystkim witaminę A, która korzystnie wpływa na wzrok oraz stan skóry.
Ponadto warzywa te zawierają witaminę C oraz witaminę B6, która łagodzi napięcia mięśniowe, usprawnia działanie układu nerwowego oraz wspiera prawidłową pracę mózgu.
Pomidory - zarówno te duże odmiany, jak i pomidorki cherry, bogate są w związki, które wykazują działanie przeciwnowotworowe. Likopen, będący związkiem z grupy karotenów, wykazuje działanie ochraniające organizm przez rozrostem komórek rakowych. Badania wykazują, że związek ten zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, prostaty, jajników a nawet wątroby.
W 100 gramach pomidorków koktajlowych znajduje się ok. 1,2 g błonnika i zaledwie 18 kalorii. To oznacza, że osoby przebywające na diecie mogą bez ograniczeń spożywać pomidory, które korzystnie wpłyną na perystaltykę jelit i metabolizm, bez dostarczania zbędnych kalorii.
Pomidorki koktajlowe są również cennym elementem diety osób chorujących na cukrzycę, ponieważ mają one niski indeks glikemiczny, wynoszący 15.
Pomidory wykazują także działanie moczopędne, co sprawia, że regulują ciśnienie krwi. Zawarty w warzywach potas korzystnie wpływa na pracę mięśnia sercowego oraz przewodnictwo nerwowe.
Zawarte w pomidorkach koktajlowych pektyny obniżają także poziom cholesterolu, co chroni naczynia przed rozwojem miażdżycy.
Pomidorki koktajlowe warto włączyć do codziennej diety, zwłaszcza, jeśli na co dzień jesteśmy narażeni na promieniowanie słoneczne. Dzięki zawartemu w nich likopenie, organizm jest chroniony przed szkodliwym działaniem UV. Odpowiedni zapas karotenoidów w skórze może także łagodzić objawy poparzeń słonecznych.
Po pomidorki koktajlowe powinni częściej sięgać także ci, którym zależy na zdrowym wyglądzie skóry. Pomidory dostarczają nie tylko witaminę C i A, ale także witaminę K.
Regularne spożywanie pomidorów sprawia, że skóra przestaje się łuszczyć, znikają problemy z miejscowym zapaleniem skóry lub jej przetłuszczaniem.
Osoba, bez przeciwwskazań do spożywania pomidorów (np. alergia), dziennie może zjeść nawet całe opakowanie pomidorków koktajlowych, czyli około 200 g.
Na pomidory powinny uważać przede wszystkim osoby, które są uczulone na te warzywa. Ponadto pacjenci z chorobami nerek, z uwagi na wysoką zawartość potasu w pomidorach, również powinni jeść je w ilościach ograniczonych.
Osoby, które mogą odczuwać negatywne skutki po zjedzeniu dużej ilości pomidorów, to pacjenci z chorobą refluksową lub z aftami jamy ustnej.
CZYTAJ TAKŻE:
Odchudza, obniża ciśnienie i odkwasza organizm. Oto dlaczego jeszcze warto jeść cukinię
To dzieje się z ciałem już po kilku dniach niejedzenia mięsa. Zdumiewające efekty
Produkty dobre dla serca masz pod ręką. Poprawiają stan tętnic, zmniejszą ryzyko zawału