Osiem popularnych produktów zakazanych w dnie moczanowej. Nasilają objawy

Dna moczanowa jest najczęstszym rodzajem zapalenia stawów. Powoduje silne bóle w okolicy dużego palca u stopy. Znacznie częściej chorują na nią mężczyźni niż kobiety. Objawy dny moczanowej można łagodzić, stosując odpowiednią dietę. Sprawdź czego powinny unikać osoby z dną moczanową.

Dna moczanowa - wszystko co powinieneś o niej wiedzieć

Dna moczanowa rozwija się u osób, które mają wysoki poziom kwasu moczowego w wyniku rozkładu puryn, które znajdują się w komórkach ludzkich i wielu produktach spożywczych, w tym w czerwonym mięsie, podrobach i niektórych owocach morza.

Kiedy kwas moczowy gromadzi się naturalnie lub w wyniku diety bogatej w puryny, może tworzyć igiełkowate kryształy, które mogą osadzać się w stawach, często w dużym palcu stopy, powodując nagły, silny ból i obrzęk. Bolesne ataki dny moczanowej mogą trwać od 12. do 24. godzin — po tym czasie objawy zmniejszają się i powoli zanikają.

Reklama

Dna moczanowa jest dolegliwością dziedziczną lub nabytą w wyniku nieprawidłowej diety.  Czynniki ryzyka to: wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca, otyłość lub łuszczyca, niektóre leki, bycie mężczyzną lub kobietą po menopauzie, dieta bogata w puryny. Operacja, infekcja lub ciężka choroba mogą wywołać zaostrzenie objawów dny moczanowej.

Dieta w dnie moczanowej

Puryny to związki chemiczne naturalnie występujące w niektórych produktach spożywczych i napojach. Kiedy twoje ciało rozkłada te chemikalia, kwas moczowy jest produktem ubocznym. Dieta o niskiej zawartości puryn stosowana jest w celu zmniejszenia stężenia kwasu moczowego. Pacjentów z dną moczanową zachęca się również do wprowadzenia do codziennej diety pokarmów, które mogą obniżyć poziom kwasu moczowego w organizmie.

Co jeść, by złagodzić objawy dny moczanowej?

Chociaż jedzenie określonych produktów spożywczych nie wystarczy, aby ustąpiła dna moczanowa, badania sugerują, że niektóre pokarmy i napoje mogą pomóc w zmniejszeniu poziomu kwasu moczowego w organizmie.

Produkty przyjazne dla osób chorych na dnę moczanową

  1. Mleko — niektóre wczesne badania sugerują, że picie odtłuszczonego mleka może pomóc zmniejszyć poziom kwasu moczowego. Picie mleka przyspiesza wydalanie kwasu moczowego z moczem, a także zmniejsza reakcję zapalną organizmu na kryształy kwasu w stawach.
  2. Wiśnie — naukowcy badają obecnie zalety wiśni i soku wiśniowego w leczeniu objawów dny moczanowej, a wczesne wyniki są obiecujące. Wiśnie mają znane właściwości przeciwzapalne i mogą również pomóc w zmniejszeniu poziomu kwasu moczowego w organizmie.
  3. Kawa. Codzienne picie kawy może obniżyć poziom kwasu moczowego na kilka sposobów. Spowalnia rozkład puryn do kwasu moczowego i przyspiesza tempo ich wydalania.
  4. Woda — ludzie, którzy piją od pięciu do ośmiu szklanek wody dziennie, rzadziej doświadczają objawów dny moczanowej. Należy wiedzieć, że nerki wykorzystują wodę do wydalania kwasu moczowego z moczem. Woda jest również dobra dla zdrowia nerek. Upośledzona czynność nerek jest jednym z czynników, które mogą przyczynić się do dny moczanowej.
  5. Owoce i warzywa — większość z nich ma niską zawartość puryn, ale nawet te, które są wyższe, nie wykazały wpływu na objawy dny moczanowej.
  6. Ryż, makaron, chleb i płatki zbożowe są przyjazne dla osób cierpiących z powodu dny moczanowej (z wyjątkiem owsa). Wybieraj produkty pełnoziarniste, aby kontrolować poziom cukru we krwi.

8 typów produktów, których nie powinno się jeść chorując na dnę moczanową

Produkty o wysokiej zawartości puryn zwiększają częstotliwość ataków dny moczanowej. Czego unikać, aby zminimalizować dolegliwości?

  1. Słodkie napoje i słodycze — zawierają cukier, który rozkłada się na kwas moczowy. Każdy produkt o wyższej zawartości cukru może wywołać objawy dny moczanowej.
  2. Alkohol — chociaż nie wszystkie napoje alkoholowe są bogate w puryny, alkohol uniemożliwia nerkom eliminację kwasu moczowego, wciągając go z powrotem do organizmu, gdzie nadal się gromadzi.
  3. Podroby — należą do nich wątróbka, flaki, móżdżek i nerki.
  4. Dziczyzna — specjały takie jak gęś, cielęcina i dziczyzna. Te produkty stanowią wyjaśnienie, dlaczego dna moczanowa była znana w średniowieczu jako "choroba bogaczy".
  5. Niektóre ryby i owoce morza, w tym śledź, ryby wędzone, przegrzebki, małże, dorsz, tuńczyk, pstrąg i plamiak.
  6. Czerwone mięso, w tym wołowina, jagnięcina, wieprzowina - zwłaszcza w formie wędlin i kiełbas.
  7. Indyk — to chude mięso, które jest jednak bogate w puryny. Szczególnie unikaj mięsa przetworzonego — parówek, wędlin i pasztetów.
  8. Drożdże i ekstrakt drożdżowy.

Jakie są zalety diety o niskiej zawartości puryn?

Naturalnie powoduje ona zmniejszenie kwasu moczowego. Osoby skłonne do hiperurykemii są w stanie kontrolować swój stan za pomocą diety. Zapobiegają nie tylko dolegliwościom bólowym, ale również powikłaniom, takim jak rozwój kamieni nerkowych. Osoby, u których już zdiagnozowano dnę moczanową lub kamienie nerkowe, mogą zapobiegać tworzeniu się nowych kryształów kwasu moczowego w stawach lub nerkach, lub przynajmniej spowolnić ten proces.

Unikanie pokarmów o wysokiej zawartości puryn, takich jak czerwone mięso i słodycze, może pomóc w zmniejszeniu masy ciała. Dna moczanowa jest silnie związana z nadmiernym przyrostem masy ciała i powiązanymi z nim zespołami metabolicznymi, takimi jak otyłość i cukrzyca typu II. Utrata masy ciała statystycznie zmniejsza ryzyko wystąpienia dny moczanowej i pomaga złagodzić objawy poprzez odciążenie stawów.

Terapia farmakologiczna jest niezbędna w leczeniu dny moczanowej. Leki są bardzo skuteczne i dieta ich nie zastąpi, ale będzie doskonale wspierać terapię — pomoże zmniejszyć ilość zażywanych leków.


CZYTAJ TAKŻE: 

W jakich produktach znajdują się puryny? 

O czym świadczy drętwienie rąk? 

Zwyrodnienie stawów dopada coraz młodszych. Oto dlaczego

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: dna moczanowa dieta | dna moczanowa jedzenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL