W Chinach piją ciepłą, a nawet gorącą. Taka woda podkręca metabolizm i wspiera jelita

Chińska medycyna tradycyjna uważa, że picie ciepłej wody ma właściwości rozgrzewające oraz dodające energii. Przypisuje się jej także zdolność przenoszenia wartości odżywczych po całym organizmie, ma chronić przed działaniem wirusów i bakterii a także gwarantować długie życie. Ile prawdy jest w chińskich wierzeniach co do zbawiennego działania ciepłej wody? Czy faktycznie jej temperatura wpływa na procesy zachodzące w organizmie człowieka? Odpowiadamy.

Ciepła woda lub herbata w termosach Chińczyków

Wśród starszego pokolenia Chińczyków wciąż zauważyć można, że nawet wychodząc z domu na krótko, noszą oni w termosach ciepłą wodę lub herbatę.

Ciepły, a nawet gorący napój, ma zapewnić im zdrowie, chronić przed wszelkimi chorobami, wspierać pracę jelit oraz ułatwiać wchłanianie składników odżywczych z pokarmu.

Przekonania te wśród Chińczyków mają swoje korzenie już w starożytności, jednak mają one swoje potwierdzenie w dowodach, które wskazują na to, że ciepła woda (zwłaszcza o poranku) przynosi wiele korzyści zdrowotnych.

Reklama

Ciepła woda na lepsze trawienie

Ciepła woda pobudza metabolizm - to stwierdzenie, które zna każda osoba, która choć raz próbowała zrzucić zbędne kilogramy. Chociaż wydawać by się mogło, że to zimna woda sprzyja odchudzaniu, bo organizm, by ją dogrzać, musi spalić więcej kalorii, to okazuje się, że lepszym wyborem jest ciepła. Dlaczego?

Ciepły płyn, który trafia do żołądka, powoduje rozpędzenie metabolizmu od samego rana. Ciepła woda na dłużej też pozostawia uczucie sytości, dlatego warto ją pić nie tylko po przebudzeniu, ale też na pół godziny przed każdym posiłkiem. To pozwoli uniknąć podjadania między posiłkami oraz w nocy.

Ciepła woda na problemy jelitowe

Nie tylko pomoże schudnąć, ale ureguluje także rytm wypróżnień. Ciepłą wodę powinny pić przede wszystkim osoby, które zmagają się z problemami jelitowymi. Zaparcia, wzdęcia, dyskomfort po obfitym posiłku - na te dolegliwości skuteczna może okazać się szklanka ciepłej wody, która pobudzi wydzielanie enzymów trawiennych, przyspieszy trawienie pokarmu i ułatwi jego drogę przez jelita.

Ciepła woda reguluje ciśnienie tętnicze

Ciepła woda rozluźnia i to nie tylko mięśnie, ale całe ciało. Wypicie ciepłej wody powoduje rozkurczenie naczyń krwionośnych, co powoduje lepsze ukrwienie całego organizmu oraz spadek ciśnienia tętniczego. To przekłada się także na lepszą pracę nerek i szybsze usuwanie toksyn z organizmu.      

Na przeziębienie i katar najlepsza ciepła woda

To dzięki cieplej wodzie w trakcie przeziębienia z katarem czy w przypadku zapalenia zatok, szybciej może dojść do poprawy samopoczucia. Ciepły napój poprawia ukrwienie, zmniejsza obrzęki śluzówek i rozrzedza katar, co ułatwia jego ujście z organizmu. W przypadku kaszlu z zalegającą flegmą, regularne picie ciepłej wody ułatwia jej odkrztuszanie.

Na stres i przemęczenie? Szklanka ciepłej wody

Lepsze krążenie to także zwiększona podaż tlenu do organizmu. Dzięki temu można obniżyć poziom stresu, rozluźnić się i zrelaksować. Szklanka ciepłej wody o poranku poprawia nastrój, a wypita wieczorem - ułatwi zasypianie i poprawi jakość snu.


CZYTAJ TAKŻE:

Zbawienny nie tylko dla wątroby. Czystek łagodzi stany zapalne i wymiata toksyny

Działa rozkurczowo, usprawnia pracę jelit i dostarcza witaminy C. Liście malin zaparz jak herbatę

Jest nazywana herbatą dla odważnych. Poprawia trawienie, obniża cholesterol, pomaga chudnąć


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: odchudzanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL