Zapomniane warzywo. Obniża cholesterol, zapobiega skokom ciśnienia, pomaga schudnąć

Jest takie warzywo, o którym prawie nikt w Polsce nie pamięta. Ma czarnobrązową skórkę i biały miąższ. Bywa porównywane do szparagów, które teraz, wiosną, będą królowały na naszych stołach. To warzywo można wrzucić do zupy, można je też zapiekać czy grillować. Ale najważniejsze - jest zwyczajnie bardzo zdrowe. Zapomniana skorzonera ma wiele do zaoferowania. Co warto o niej wiedzieć? Jakie ma właściwości?

Skorzonera - co to za warzywo?

Skorzonera to gatunek rośliny warzywnej z rodziny astrowatych. Częścią jadalną skorzonery jest korzeń o długości do 30 cm, o ciemnobrunatnej lub czarnej skórce i białym miąższu. Wyglądem, jak i smakiem przypomina szparagi (używa się nawet określenia "zimowe szparagi"). Przy obieraniu skorzonery warto pamiętać, że wydziela ona sok mleczny, a skórka, jeśli nie użyje się rękawiczek, zabarwi dłonie. I jeszcze jedno - po obraniu szybko ciemnieje, dlatego warto wrzucić ją od razu do wody z dodatkiem soku z cytryny.

Skorzonera uprawiana jest w wielu rejonach świata. W Polsce to warzywo zapomniane, a szkoda. Zbiory skorzonery zaczynają się najczęściej w październiku i mogą trwać aż do kwietnia. W postaci marynowanej produkty ze skorzonery są dostępne przez cały rok.

Reklama

Co zawiera skorzonera?

Korzeń skorzonery to m.in. źródło witamin z grupy B, witaminy C, witaminy E, a także żelaza, potasu, magnezu, wapnia czy fosforu. Ważnym składnikiem skorzonery jest inulina. To rodzaj rozpuszczalnego błonnika. Działa prebiotycznie, wspiera rozwój pożytecznych bakterii związanych z poprawą czynności jelit. To zapomniane warzywo jest również źródłem cennych przeciwutleniaczy.

Skorzonera jest niskokaloryczna. 100 g skorzonery to ok. 80 kcal.

Właściwości skorzonery

Dlaczego warto jeść skorzonerę? Między innymi ze względu na inulinę. Przypisuje się jej wiele właściwości. Inulina działa przeciwzapalnie, obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi, reguluje pracę układu pokarmowego, obniża glikemię po posiłku, ułatwia redukcję masy ciała przez zwiększenie odczuwania sytości, a także poprawia przyswajanie składników mineralnych, m.in. wapnia, żelaza czy magnezu.

Skorzonera to dobre źródło potasu, który jest niezwykle istotny dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego oraz mięśni, w tym również mięśnia sercowego. Wapń, którego też sporo w skorzonerze, jest istotny nie tylko dla mocnych kości - odgrywa też ważną rolę w prawidłowym działaniu układu nerwowego i pracy serca. Ma również znaczenie w obniżaniu ciśnienia krwi. Warzywo to jest także ważnym źródłem żelaza, którego niedostatecznie wysoka podaż jest częstym błędem dietetycznym i może prowadzić od poważnych konsekwencji dla organizmu.

Skorzonera uchodzi za świetny wybór dla osób chorujących na cukrzycę, osób z insulinoopornością oraz zmagających się z otyłością.  

Włączenie skorzonery do diety może prowadzić do obniżenia poziomu cholesterolu i cukru we krwi, może zapobiec skokom ciśnienia, wzmocnić kości i wspomóc odchudzanie. Zauważa się, że zawiera też mnóstwo składników odżywczych, które mają znaczenie dla kondycji włosów.

Jak jeść skorzonerę?

Skorzonera sprawdzi się w zupie, np. jarzynowej, czy też w gulaszu. Oczywiście znajdzie się dla niej miejsce również w sałatce warzywnej. Można ją także traktować jak szparagi. Skorzonerę piecze się często w piekarniku z odrobiną soku z cytryny, zapieka się z beszamelem, podsmaża na maśle z bułką tartą lub grilluje. Można ją podawać z mięsem lub rybą.

CZYTAJ TAKŻE: 

Najdroższe warzywo świata niesie wiele korzyści dla zdrowia. Czym jest wasabi?

Wiosną pij zamiast herbaty. Napar z młodych pokrzyw to eliksir zdrowia

Pomaga schudnąć i odtyka żyły z cholesterolu. Najlepszy zamiennik masła

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: zdrowe warzywa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL