Kto nie powinien pić wody gazowanej, a komu pomoże? Będziesz zaskoczony

Woda gazowana wzbudza wiele kontrowersji. Jej sympatycy często podkreślają również, że woda gazowana jest smaczniejsza lub lepiej gasi pragnienie. Jej przeciwnicy zwracają znów uwagę, że produkt ten powodować może kłopoty z trawieniem, zgagę, a nawet próchnicę. Ile jest w tym prawdy i czy woda gazowana faktycznie jest mniej zdrowa niż niegazowana? Sprawdzamy!

Woda gazowa - czy warto ją pić?

Zgodnie z normami żywienia, zaleca się, aby dorosłe osoby spożywały dziennie 2-2,5 l wody. Zdecydowana większość osób stawia na wodę niegazowaną - butelkowaną lub coraz popularniejszą ostatnio kranówkę. Niestety, nie każdemu picie wody przychodzi tak łatwo. Niektóre osoby mają z tym problem, dlatego dla urozmaicenia sięgają po inne napoje, np. wodę gazowaną. 

Jej sympatycy często podkreślają również, że woda gazowana jest smaczniejsza lub lepiej gasi pragnienie. Trudno powiedzieć, ile w powyższych stwierdzeniach jest prawdą, ponieważ preferencje smakowe są kwestią indywidualną. Nie ma jednak wątpliwości, że woda gazowana wciąż wzbudza bardzo dużo kontrowersji.

Reklama

Czy woda gazowana szkodzi zębom i jelitom?

Przeciwnicy bąbelków zwracają uwagę, że woda gazowana jest niezdrowa i może powodować nieprzyjemne dolegliwości. Wśród wymienianych problemów znajdują się m.in. wzdęcia, kłopoty z trawieniem, zgaga, osteoporoza, otyłość czy w końcu próchnica. Żadne badania nie potwierdzają jednak, że woda gazowana mogłaby niekorzystnie wpływać na organizm. 

Oczywiście mowa tutaj o zwykłej wodzie naturalnej, bez dodatku cukru, soków owocowych czy barwników. Tego typu napoje nie mają nic wspólnego z wodą mineralną i faktycznie, nadużywane, mogą powodować nieprzyjemne objawy.

Woda gazowana pomaga na zaparcia

Co ciekawe, badania na temat wody gazowanej wskazują na coś jeszcze. Wynika z nich bowiem, że spożywanie wody gazowanej może przynieść dużo korzyści. Dotyczy to przede wszystkim pacjentów z chorobami dróg moczowych czy jelit. Woda gazowana może poprawiać również zdolność połykania, która może być zaburzona np. w wyniku udaru. 

To samo dotyczy zaparć. Spożywanie wody gazowanej może nawet dwukrotnie zwiększać liczbę wypróżnień. Ze względu na obecność dwutlenku węgla woda gazowana może pomagać również w przyswajaniu pożywienia, dlatego warto spożywać ją po większym posiłku.

Kto nie powinien pić wody gazowanej?

O ile sama woda gazowana nie powinna powodować nieprzyjemnych objawów, to niestety może się zdarzyć, że nasili ona niektóre dolegliwości. Z tego powodu istnieją pewne przeciwwskazania do spożywania wody gazowanej. Napoje z bąbelkami powinny ograniczyć osoby z:

  • zespołem jelita drażliwego;
  • bólem żołądka;
  • refluksem żołądkowo-przełykowym;
  • wrzodami żołądka;
  • przewlekłą obturacyjną chorobą płuc;
  • zgagą;
  • silnymi wzdęciami,
  • infekcjami gardła.

Woda wysokozmineralizowana i średniozmineralizowana - co to jest?

Na rynku znaleźć można ogromną ilość wód. Oferta jest tak bogata, że bardzo łatwo można się w niej pogubić. Główny podział wyróżnia wody mineralne (wydobywane z podziemi i posiadające określone składniki mineralne) i źródlane (o znacznie mniejszej zawartości składników mineralnych). Zdecydowana większość osób stawia na wody mineralne. Te z kolei podzielić można na trzy główne kategorie:

  •   wysokozmineralizowane: powyżej 1500 jonów mg/l
  •   średniozmineralizowane: od 500 do 1500 jonów mg/l
  •   niskozmineralizowane: do 500 jonów mg/l

Wody wysokozmineralizowane powinny być spożywane przede wszystkim w przypadku niedoborów minerałów. Zaleca się je także sportowcom, ciężarnym, pacjentom z osteoporozą oraz chorym z zaburzeniami układu trawienia i dolegliwościami żołądkowym. Wysokozmineralizowane wody to dobry wybór także w sytuacji, w której może dojść do odwodnienia, np. podczas bardzo wysokich temperatur. 

Zdecydowana większość osób powinna stawiać jednak na wody średniozmineralizowane. To najbezpieczniejszy wybór. 

Kupując wodę mineralną, warto dokładnie czytać etykiety. Czasami na opakowaniach znaleźć można informacje o tym, że dany produkt jest niskosodowy. To doskonały wybór zwłaszcza dla osób z nadciśnieniem tętniczym i skłonnością do obrzęków.

CZYTAJ TAKŻE:

Nigdy nie pij takiej herbaty. Przyczynia się do powstawania raka

Ustalono, kto nie powinien pić kawy. Jesteś na liście?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: woda źródlana
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL