Odwodnienie pomylisz z głodem lub grypą. Pierwsze objawy mało kto umie rozpoznać
Termometry w Polsce wskazują ponad 30 stopni Celsjusza, i choć wielu z nas nie mogło doczekać się prawdziwie letniej pogody, w takie upały należy zachować szczególną ostrożność i pamiętać o regularnym nawodnianiu organizmu. Picie wody w czasie upałów może uchronić przed przegrzaniem i odwodnieniem. Ile powinno się pić wody w upalny dzień? Jaką wodę wybrać - mineralną, czy źródlaną? Odpowiadamy.
Nasze ciało składa się z ok. 60-70 proc. wody. Wodę tracimy podczas oddychania, pocenia się i oddawania moczu, a jej ilość w organizmie maleje wraz z wiekiem. Najwięcej wody znajduje się w płynie mózgowo-rdzeniowym, krwi, szpiku kostnym i mózgu.
Ponieważ nasz organizm nie ma zdolności magazynowania dużych ilości wody, musimy regularnie ją dostarczać. Dlaczego? Ponieważ jest ona kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania każdej komórki w naszym ciele. Bez niej nasz organizm może przetrwać jedynie kilka dni, co podkreśla znaczenie regularnego nawadniania.
Woda:
- pomaga utrzymać stałą temperaturę ciała i prawidłowe funkcjonowanie procesów życiowych,
- bierze udział w reakcjach biochemicznych,
- nawilża błony śluzowe i oczy,
- zapewnia ruchomość stawów,
- jest niezwykle istotna w procesach trawienia, absorpcji składników odżywczych, eliminacji toksyn oraz regulacji bilansu wodno-elektrolitowego i kwasowo-zasadowego.
Niedostateczna podaż płynów szybko może doprowadzić do odwodnienia, które jest przyczyną poważnych zaburzeń stanu zdrowia. Pierwsze objawy odwodnienia mogą wystąpić już przy utracie płynów wynoszącej powyżej 1 proc. Obniża się wówczas wydolność fizyczna, pogarsza termoregulacja, dochodzi do zmniejszenia apetytu. Pogorszeniu ulega również pamięć, koncentracja, nastrój. Pojawia się uczucie słabości, lęku.
Do konsekwencji zdrowotnych, do których może prowadzić odwodnienie zalicza się m.in:
- uczucie zmęczenia,
- osłabienia,
- bóle i zawroty głowy,
- zaburzenia koncentracji,
- omdlenia,
- suchość skóry i błon śluzowych,
- zaburzenia mowy,
- zaburzenia funkcji poznawczych i motorycznych,
- zaburzenia elektrolitowe mogące prowadzić do zaburzeń rytmu serca,
- zaburzenia wydalania moczu,
- zakażenia dróg moczowych, przednerkową niewydolność nerek,
- zmiany ciśnienia krwi.
Poważne odwodnienie, zwłaszcza przy podwyższonej temperaturze otoczenia, grozi udarem cieplnym.
Co ciekawe, nowe badania skupiają się na powiązaniach między spożyciem wody a występowaniem zaburzeń psychicznych. Naukowcy z Iranu przeprowadzili badania, które sugerują, że mniejsze spożycie wody może zwiększać ryzyko wystąpienia depresji.
Należy pamiętać, aby nie popadać ze skrajności w skrajność i nie przesadzać z ilością wypijanych płynów. Nadmiar może prowadzić do przewodnienia organizmu, co objawia się m.in. częstym oddawaniem moczu, obrzmieniem, zmęczeniem, czy brakiem energii.
Dlatego ważne jest, aby utrzymywać równowagę w spożyciu płynów i odpowiednio reagować na sygnały wysyłane przez organizm.
Zapotrzebowanie naszego organizmu na wodę zależy od wielu czynników, takich jak:
- dieta,
- temperatura otoczenia,
- klimat,
- aktywność fizyczna.
Zwiększona aktywność fizyczna wymaga większego spożycia płynów, gdyż sprzyja większym stratom wody z potem i przez płuca. Również skład diety ma istotny wpływ na zapotrzebowanie na wodę. Dieta bogata w białko może zwiększać wydalanie moczu, natomiast wysokie spożycie węglowodanów może zmniejszać zapotrzebowanie na wodę poprzez hamowanie produkcji ciał ketonowych.
Sód, obecny m.in. w soli, może zwiększać pragnienie i zapotrzebowanie na wodę, pomagając w utrzymaniu odpowiedniego poziomu płynów i elektrolitów w organizmie. Jednakże najnowsze badania wskazują, że spożycie sodu nie wpływa bezpośrednio na objętość wydalanego moczu.
Przyjmuje się, że na każdy kilogram masy ciała, powinno się wypijać ok. 30-35 ml płynów. Jednak faktyczne zapotrzebowanie na wodę zależy od wielu czynników. Zdrowa osoba dorosła powinna pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, w zależności od płci, temperatury otoczenia oraz poziomu aktywności fizycznej. W czasie intensywnego wysiłku fizycznego oraz w upalne dni zapotrzebowanie może wzrosnąć nawet do 4-5 litrów na dobę.
Zgodnie z Normami żywienia dla populacji Polski wystarczające spożycie wody, pochodzącej z napojów i produktów spożywczych wynosi:
1,25-2,5l u dzieci i młodzieży, w zależności od wieku i płci
2-2,5l u zdrowego, dorosłego człowieka
Wybór odpowiedniej wody zależy od wieku oraz indywidualnych potrzeb zdrowotnych i stylu życia. Według najprostszego podziału, woda mineralna to ta, w której ilość składników mineralnych wynosi powyżej 500 mg/l, natomiast woda źródlana zawiera zazwyczaj do 500 mg/l składników mineralnych.
Woda źródlana - jest odpowiednia dla większości osób. Szczególnie poleca się ją dla:
- dzieci i niemowląt (woda o niskiej zawartości sodu i siarczanów), niemowlętom należy podawać tylko wodę przegotowaną;
- kobiet w ciąży;
- osób starszych;
- osób cierpiących na nadciśnienie oraz choroby nerek i serca.
Woda mineralna - jej podział związany jest ze stopniem zmineralizowania:
- woda niskozmineralizowana: 50 do 500 mg/l
- woda śreniozmineralizowana: od 500 do 1500 mg/l
- woda wysokozmineralizowana: powyżej 1500 mg/l
Woda mineralna będzie odpowiednia dla:
- osób uprawiających sport - pomaga w utrzymaniu odpowiedniego nawodnienia organizmu
- osób często przebywających w wysokich temperaturach, w ciepłym klimacie - w warunkach wysokiej temperatury organizm szybciej traci wodę i sole mineralne. Spożywanie wody mineralnej pomaga w utrzymaniu równowagi elektrolitowej oraz zapobiega odwodnieniu.
- osób zmagających się z niedoborami określonych składników mineralnych.
Woda gazowana i niegazowana nawadniają tak samo. Jeżeli dobrze się czujesz po wodzie gazowanej i nie ma u ciebie przeciwwskazań do jej spożywania - to śmiało możesz ją pić.
Warto jednak pamiętać, że picie wody gazowanej może czasami dawać złudne uczucie szybszego gaszenia pragnienia. Związane jest to z tym, że dwutlenek węgla, który jest rozpuszczony w wodzie gazowanej, może wywoływać efekt chłodzenia i mrowienia w gardle, co może być początkowo interpretowane jako uczucie gaszenia pragnienia, chociaż faktycznie nie nawilża ono organizmu. Dlatego, choć picie wody gazowanej może czasami być przyjemne i orzeźwiające, nie zawsze najlepiej zaspokaja pragnienie tak skutecznie jak zwykła woda niegazowana.
Nasz organizm nie potrafi magazynować wody, dlatego kluczowe jest jej regularne spożywanie przez cały dzień.
Aby zapewnić odpowiednie nawodnienie, warto przestrzegać kilku zasad:
- Zacznij dzień od szklanki wody.
- Noś wodę zawsze ze sobą - w podróż, do pracy, na spacer, na plażę, czy na trening.
- Trzymaj wodę w widocznym miejscu - w torebce, na biurku, w podręcznym bidonie.
- Dodaj smaku wodzie - dorzuć miętę lub ulubione owoce.
- Monitoruj spożycie wody - ustaw alarm w telefonie lub zapisuj ilość wypitych szklanek na kartce (może ci w tym pomóc licznik wypitej wody).
- Pij różnorodne płyny - oprócz wody wprowadź do diety napary ziołowe, herbaty, zupy, warzywa i owoce.
- Zakończ dzień szklanką wody.
Źródło:
https://www.gov.pl/web/gis/dlaczego-wciaz-przypominamy-o-piciu-wody
https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/pij-wiecej-wody
https://ncez.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2021/03/normy_zywienia_2020web.pdf
CZYTAJ TAKŻE:
Działają jeszcze lepiej niż czysta woda. Opóźniają starzenie, wspierają mózg
Trzy napoje, które zredukują zły cholesterol. Tętnice odpoczną, ryzyko spadnie