Chociaż wyciska łzy z oczu, jest skarbnicą witamin. Cebula i jej właściwości
Cebula jest jednym z pierwszych warzyw wymienianych jako tradycyjne lekarstwo ludowe na przeziębienia. Syrop z pokrojonej w krążki cebuli, zasypanej cukrem i odstawionej na kilka dni był i jest świetnym remedium na kaszel. Okłady z cebuli do dnia dzisiejszego stosowane są w przypadkach zapalenia oskrzeli i innych dolegliwości płucnych. Kompresy stosuje się również, by zmniejszyć opuchliznę i ból po ukąszeniu owadów.
Za charakterystyczny "aromat" cebuli odpowiedzialna jest siarka, która czyni cebulę pokarmem prawdopodobnie najbogatszym w ten rozgrzewający pierwiastek. Dzięki niemu w naszym ciele wytwarzane jest ciepło, które wnika w płuca i wspomaga leczenie. Solidne wypocenie przy chorobie i zostanie na kilka dni w łóżku szybciej przywróci nas do zdrowia, niż nie jeden medykament. Siarka jest przede wszystkim istotnym budulcem układu kostno-stawowego. Regeneruje chrząstkę stawową i jest składnikiem mazi stawowej. Stąd polecane przy zwyrodnieniach i bólach reumatycznych siarczkowe kąpiele. Odpowiada również za kondycję skóry, włosów i paznokci.
CZYTAJ TAKŻE: Tak cebula działa na organizm. Jedz ją nawet codziennie!
Cebula przy krojeniu drażni nam nozdrza, wyciska łzy, ale i pobudza naszą życiową energię. Działa pozytywnie na układ krwionośny, obniża wskaźniki cholesterolu i trójglicerydów. Cebula zmniejsza również ryzyko występowania zakrzepów, oczyszcza organizm, bowiem pomaga w pozbyciu się metali ciężkich oraz pasożytów. Jest nieocenionym wsparciem w procesie metabolizmu białek i aminokwasów.
Cebula włączona do jadłospisu wyhamuje rozwój wirusów, drożdży i innych organizmów chorobotwórczych, których kolonie często namnażają się przy źle zbilansowanej diecie. Istnieje kilka odmian cebuli, najpopularniejsza jest jednak cebula żółta i czerwona. Cebula czerwona od żółtej różni się nieznacznie. Jest jednak słodsza, zawiera więcej cukrów prostych, a jej krojenie zazwyczaj nie wywołuje też łez. Dzieje się tak, ponieważ zawiera zdecydowanie mniej enzymów, które wytwarzają drażniące nas opary. Czerwona odmiana idealnie nadaje się do karmelizowania, a ze względu na łagodniejszy smak, stanowi idealny dodatek do sałatek.
Cebula, podobnie jak inne warzywa cebulowate (czosnek czy por), nie traci właściwości leczniczych podczas obróbki termicznej. Ugotowana, upieczona, podsmażona czy zalana miodem lub posypana cukrem, jak w przypadku syropów, wesprze organizm w zwalczaniu przeziębień, stanów zapalnych. Cebula i bez tych dodatków jest słodkim warzywem. Swoje kilokalorie (42 kcal na 100g) zawdzięcza przede wszystkim węglowodanom. Po cebulę warto sięgać choćby ze względu na zawarte w niej witaminy: C, z grupy B (B1, B2, B6) oraz witaminę PP. Poza wspomnianą siarką można w niej znaleźć pewne ilości składników mineralnych, takich jak: potas, wapń, fosfor, żelazo, magnez, mangan oraz sód.
Elżbieta Sawerska
CZYTAJ TAKŻE: