Te produkty nasilają nietolerancje histamin. Po spożyciu spodziewaj się przykrych objawów

Enzym DAO utrzymuje poziom histaminy w zdrowym zakresie, co pozwala uniknąć nieprzyjemnych objawów HIT. Na wydzielanie tego ważnego enzymu wpływają codzienne wybory żywieniowe. Co jeść, a czego unikać, by wspierać organizm w walce z nietolerancją histaminy?

Co to jest enzym DAO?

Diaminooksydaza (DAO) to enzym trawienny wytwarzany w nerkach, grasicy i wyściółce jelitowej przewodu pokarmowego. Jego podstawową funkcją jest rozkładanie nadmiaru histaminy w organizmie.

Histamina jest naturalnie występującym związkiem, który pomaga regulować określone funkcje układu pokarmowego, nerwowego i odpornościowego. 

Jeśli kiedykolwiek doświadczyłeś reakcji alergicznej bez wyraźnej przyczyny, prawdopodobnie znasz typowe objawy związane z podwyższonym poziomem histaminy, takie jak przekrwienie błony śluzowej nosa, swędzenie skóry, bóle głowy i kichanie.

Reklama

Histamina to substancja, która zawarta w wielu produktach spożywczych - zwłaszcza tych, które są dojrzewające, peklowane lub fermentowane, jak ser, wino, marynaty i wędliny.

Niedobór enzymu DAO a nietolerancja histamin

Niedobór DAO występuje, gdy poziom oksydazy diaminowej w organizmie spadł na tyle nisko, że organizm nie jest w stanie wyeliminować niepotrzebnej histaminy, co powoduje jej nagromadzenie i objawy nietolerancji.

Przyczyny niedoboru DAO:

  • nadmierne spożycie alkoholu,
  • przerost bakterii normalnie występujących w jelitach (SIBO) lub zespół nieszczelnego jelita,
  • spożywanie dużych ilości pokarmów o wysokiej zawartości histaminy,
  • mutacje genetyczne, które upośledzają zdolność organizmu do wytwarzania DAO,
  • zaburzenia równowagi hormonalnej,
  • niektóre rodzaje leków, które działają jako blokery DAO (np. chlorochina, izoniazyd i werapamil),
  • przewlekłe zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak zespół jelita drażliwego (IBS), choroba Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
  • zatrucie metalami ciężkimi.

Blokery enzymu DAO

Różne czynniki mogą wpływać na produkcję zarówno DAO, jak i histaminy w różnych częściach ciała. Zajęcie się pierwotną przyczyną tych problemów nie jest tak proste, jak zastąpienie DAO suplementem w tabletkach. Najlepszym sposobem jest odpowiednio skomponowana dieta eliminacyjna i obserwacja organizmu. Istnieje wiele produktów, które wspierają wydzielanie DAO oraz cała lista jego blokerów, które spożywamy nieświadomie. Zajmijmy się drugą tą drugą grupą.

Niektóre pokarmy zawierają wysoki poziom histaminy, a jednocześnie odpowiadają również za zbyt niskie wydzielanie enzymu DAO. Warto dodać, że zwykle są to produkty powszechnie uznawane za zdrowe, ale dotyczy to jedynie osób bez problemów z układem immunologicznym i alergią na histaminy. Są to:

  • napoje alkoholowe, takie jak piwo, wino i wódka,
  • sfermentowane produkty spożywcze, takie jak kapusta kiszona, pikle, jogurt i kimchi,
  • skorupiaki,
  • dojrzewająca żywność, taka jak sery, wędliny i wędliny,
  • pszenica,
  • orzechy,
  • niektóre owoce, w tym: cytrusy, banany, papaja i truskawki,
  • pomidory,
  • szpinak,
  • bakłażan,
  • awokado,
  • czekolada,
  • przemysłowe dodatki do żywności - barwniki i konserwanty.

Niestety blokerami wydzielania enzymu DAO są również ulubione napoje wielu z nas. Na liście znalazły się również te zdrowe, jak:

  • zielona herbata,
  • czarna herbata,
  • yerba mate. 

Osoby cierpiące na objawy nietolerancji histaminy powinny zmniejszyć ilość lub całkowicie wykluczyć z diety te napoje. Na szczęście jest wiele mieszanek ziołowych i owocowych, które osoby z nietolerancją histaminy mogą pić na zdrowie. Warto wypróbować herbatę rooibos bogatą w antyoksydanty. Można również włączyć do diety herbaty miętowe, lawendowe czy rumiankowe. 

Kawa wywołuje objawy HIT?

Odpowiedź na to pytanie jest nieco skomplikowana, ponieważ kawa sama w sobie nie zawiera wysokiego poziomu histaminy. Wzrasta on dopiero w procesie fermentacji, któremu poddaje się surowe ziarna. Mimo że utrzymuje się on na stałym poziomie przez cały proces obróbki aż do mielenia i parzenia, to nie jest tak wysoki, jak w produktach z listy powyżej. 

Niestety w przypadku kawy w grę wchodzi drugi czynnik - kofeina. Ta pobudzająca substancja przyjmowana w nadmiarze powoduje niedobór enzymu DAO. Zatem wszystkie napoje zawierające kofeinę to blokery DAO, niestety kawa bezkofeinowa również nie jest dobrym rozwiązaniem. Proces usuwania kofeiny odbywa się przy użyciu chemii, która również niekorzystnie wpływa na organizm.

Jak naturalnie wspierać wydzielanie enzymu DAO?

Pierwszy krok to wprowadzenie diety składającej się z produktów o niskiej zawartości histaminy. Może się wydawać bardzo restrykcyjna, dlatego ważne jest racjonalne podejście. Aby organizm zdrowo funkcjonował, musi otrzymać wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Dlatego w miejscu wykluczonych produktów, na przykład wędlin, serów czy jogurtów powinny znaleźć się inne źródła białka.

Wykonanie badania krwi w celu sprawdzenia poziomu miedzi, żelaza, witamin B6 i B12 oraz witaminy C (kwasu askorbinowego) również jest dobrym krokiem. Wyniki wskażą niedobory lub nadmiary, które trzeba skorygować, by wspierać prawidłowe wydzielanie enzymu DAO. Trzeci krok ku lepszemu samopoczuciu to zmniejszenie spożycia kwasów tłuszczowych Omega-6, takich jak te zawarte w wysoko przetworzonej żywności, i zwiększenie spożycia zdrowszych tłuszczów, takich jak kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-9.

CZYTAJ TAKŻE: 

Dławienie się, wysypka lub biegunki bez wyraźnej przyczyny? To może być alergia na histaminy 

W tych produktach kryją się puryny. Nie jedz, jeśli masz objawy dny moczanowej lub kamicy 

Po tym poznasz, że jesz za dużo cukru. Nietypowe sygnały przecukrzenia 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL