Na czym polega detoks i jak go zrobić?

Detoks, czyli inaczej oczyszczanie organizmu, stosuje się w różnych sytuacjach. Specjalna dieta może przydać się po okresie świątecznego obżarstwa, by zrzucić parę niepotrzebnych kilogramów lub jako ochrona przed przeziębieniem i grypą w sezonie jesiennym. Aby pozbyć się trujących toksyn z naszego ciała warto wypróbować oczyszczający jadłospis, składający się z lekkich, lecz pełnych składników odżywczych posiłków.

Naturalny detoks wzmocni nasz organizm, sprawiając jednocześnie, że układ trawienny nieco odpocznie. Odciąża on wątrobę, będącą filtrem, na którym zatrzymują się wszelkie konserwanty, barwniki, alkohol i inne zanieczyszczenia. Regularnie stosowany pozytywnie pływa na stan naszego zdrowia i samopoczucie.

Sposoby detoksykacji

Jedną z popularnych metod detoksykacji jest wprowadzenie tzw. diety płynnej. Często stosuje się ją u pacjentów po ciężkich urazach lub operacjach. Podczas spożywania posiłków wyłącznie w  łatwiejszej do strawienia formie dajemy odpocząć naszemu organizmowi, jednocześnie tracąc zbędne kilogramy i poprawiając wygląd skóry. 

Reklama

Dieta płynna opiera się głównie na sokach warzywnych i bulionach. Ma dużą zawartość witamin i składników odżywczych, lecz zawiera bardzo mało kalorii, dlatego należy pamiętać, że nie wolno jej stosować więcej niż jeden dzień w tygodniu. Innym sposobem na detoks jest jadłospis oparty przede wszystkim na warzywach i owocach. 

Pełne posiłki zastąp zdrowymi sałatkami i pamiętaj, by wypić co najmniej 8 szklanek wody albo herbaty ziołowej w ciągu dnia. Spożywaj niewielkie porcje, których bazą będą jabłka, buraki i żurawina. W skutecznej detoksykacji pomoże także kapusta, neutralizująca wszelkie szkodliwe substancje znajdujące się w organizmie.

Detoks- skuteczny czy nie?

Oczyszczanie organizmu od lat wzbudza wiele kontrowersji wśród lekarzy i dietetyków. Zdaniem niektórych ekspertów, detoksykacja nie niesie ze sobą żadnych korzyści, jedynie osłabiając organizm i przyspieszając utratę tkanki mięśniowej. Inni specjaliści uważają jednak, że detoks stosowany jeden dzień w tygodniu niesie ze sobą wiele pozytywnych skutków dla pacjenta, odbudowując jego odporność i poprawiając kondycję psychiczną.

Jadłospisy tego typu zalecają również wszystkim, chcącym szybko pozbyć się nadwagi, jako bardzo skuteczne i efektywne narzędzie walki ze zbędnymi kilogramami.INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: detoks

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL