Tego agrestu Polacy jeszcze nie odkryli. Chroni serce i mózg, pomaga zrzucić zbędne kilogramy

O naszym rodzimym agreście mówi się, że to zapomniany skarb naszych przydomowych ogródków i działek. O indyjskim agreście mówi się z kolei, że to produkt przez nas jeszcze nieodkryty, a równie wartościowy. Jakie właściwości ma amla? Jak włączyć ją do diety?

Amla, czyli agrest indyjski - co to takiego?

Amla to owoce liściokwiatu garbnikowego, drzewa występującego w południowo-wschodniej Azji, m.in. w Indiach, Chinach, Malezji czy Indonezji. Z wyglądu owocom tym blisko do agrestu, który dobrze znamy z "naszego podwórka". Są to niewielkie, zielono-żółte owoce, które mają jedną pestkę. Ich smak opisywany jest jako kwaśno-gorzko-cierpki. W celach leczniczych stosowane są wszystkie części rośliny, jednak najczęściej wykorzystuje się owoce. Od wieków są obecne w indyjskiej medycynie tradycyjnej, ajurwedzie.

Amla - wartości odżywcze. Co zawiera agrest indyjski?

Indyjski agrest zaliczany jest do superowoców ze względu na bogactwo ważnych dla organizmu składników. Zalicza się do nich m.in. garbniki, alkaloidy, witaminy, składniki mineralne i polifenole (w tym kwas galusowy, kwas elagowy, kwercetyna), a także rutynę i kurkuminoidy. 

Reklama

Jeśli chodzi o witaminy, amla może poszczycić się przede wszystkim bardzo wysoką zawartością witaminy C. Mniejszą zawartością witaminy C będą charakteryzowały się suszone owoce amli, ale wciąż będzie ona bardzo wysoka w porównaniu do innych owoców. Zawartość polifenoli również jest wyższa w świeżych owocach.

Amla to także inne witaminy i minerały, w tym witaminy z grupy B, żelazo, magnez czy fosfor.

Jakie właściwości zdrowotne agrest indyjski?

Agrest indyjski to owoc o wielu właściwościach. Między innymi o właściwościach przeciwutleniających. Uwzględnienie go w diecie pomaga w neutralizowaniu wolnych rodników, które prowadzą do niszczenia zdrowych tkanek, wielu chorób i szybszego starzenia się organizmu. Owoce amli działają też przeciwzapalnie, antynowotworowo i immunomodulująco. Ważna jest rola witaminy C, która, poza tym, że jest najbardziej znanym antyoksydantem, wpływa na aktywność limfocytów T i B odpowiedzialnych za komórkową odpowiedź odpornościową.

Amla pomaga obniżyć poziom "złego" cholesterolu i utrzymać optymalny poziom "dobrego" cholesterolu. Zmniejsza ryzyko miażdżycy, wspomaga zdrowe krążenie oraz ogólny stan zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Ma działanie nie tylko kardioprotekcyjne, ale też neuroprotekcyjne.

Różne badania wykazały też, że amla pomaga w utracie masy ciała. Co więcej, ma pomagać w utrzymaniu optymalnego poziomu glukozy we krwi. Owoce amli wykazują też działanie antywirusowe i antybakteryjne. 

Składniki obecne w agreście indyjskim sprawiają, że znajduje on zastosowanie także w kosmetyce - przynosi korzyści zarówno skórze, jak i włosom (m.in. dzięki zawartości witaminy C, która wpływa korzystnie na syntezę kolagenu, nadaje skórze młodszy wygląd, poza tym wzmacnia włosy i zapobiega ich przedwczesnemu siwieniu).

Jak stosować amlę?

W krajach azjatyckich indyjski agrest spożywa się m.in. w postaci przetworów. W Polsce trudno o świeże owoce amli. Za to w sklepach ze zdrową żywnością, sklepach zielarskich lub aptekach można znaleźć owoce amli w proszku, sok z amli czy kapsułki zawierające sproszkowane owoce agrestu indyjskiego. Owoce amli można również spotkać w postaci suszonej lub kandyzowanej. W takiej formie mogą stanowić np. dodatek do owsianki. Sproszkowany agrest indyjski można z kolei dodawać do koktajli, soków, zup czy sosów.

W przypadku stosowania owoców amli w proszku czy spożywania soku, jako np. suplementów diety, należy przestrzegać zaleceń producenta.

CZYTAJ TAKŻE:

Gwiazda wśród owoców. Działa przeciwzapalnie, pomaga na wysoki cholesterol

Ma działanie przeciwstarzeniowe, podkręca metabolizm. Wyostrzy też wzrok

Te osoby powinny wyłączyć borówki z diety. Źle wpłyną na serce i jelita

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: dieta | owoce | zdrowe owoce | agrest
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL