Uszkadza śluzówkę żołądka. Jak zneutralizować nadmiar kwasu i pokonać zgagę?
Nadprodukcja kwasu żołądkowego wywołuje szereg dolegliwości, które mogą być albo nieprzyjemne, albo znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Ból za mostkiem, pieczenie w gardle czy wzdęcia to tylko nieliczne symptomy ze strony układu pokarmowego. Oprócz leczenia, chorzy powinni pamiętać, że sekretem na zmniejszenie objawów są codzienne nawyki żywieniowe. Co jeść, a czego unikać w nadkwasocie?
Nadkwaśność żołądka to stan, w którym narząd ten produkuje nadmierną ilość kwasu żołądkowego. Wynika to przede wszystkim ze stylu życia: nieodpowiedniej diety, nadużywania alkoholu, palenia papierosów, ale także jest efektem nadmiernej ilości stresu w codziennym życiu.
Produkty ciężkostrawne i wzdymające, nadmierna ilość ostrych przypraw ale także temperatura pokarmu mogą wpływać na podwyższoną produkcję kwasu solnego w żołądku i enzymów trawiennych.
Niektóre leki oraz choroby mogą nasilać dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Cukrzyca czy przepuklina rozworu przełykowego prowadzą do zaburzonej pracy żołądka, a w rezultacie chorzy mierzą się z objawami zgagi, nadmiernego odbijania się, wzdęciami czy bólami w górnej części brzucha.
Objawy nadkwasoty trudno pomylić z innymi i są to symptomy, które mogą bardzo utrudniać codzienne funkcjonowanie chorego. Do typowych objawów zalicza się:
- zgagę - uczucie pieczenia lub palenia w przełyku, za mostkiem, które może promieniować nawet do gardła;
- ból i dyskomfort w nadbrzuszu;
- kwasowe odbijanie, zwłaszcza po spożytym posiłku;
- nudności i wymioty;
- gazy i wzdęcia;
- uczucie pełności nawet po spożyciu niewielkiego posiłku;
- zarzucanie (cofanie się) treści pokarmowej z żołądka do przełyku.
Objawy te towarzyszą także refluksowi, czy chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, dlatego zawsze powinny być one skonsultowane z lekarzem gastroenterologiem, by wykluczyć poważniejsze stany chorobowe, ale także po to, by wdrożyć odpowiednie leczenie nadkwaśności żołądka.
Leczenie powyższego schorzenia powinno odbywać się pod okiem specjalisty, a lekami pierwszego wyboru są te, które zobojętniają kwas żołądkowy.
W większości przypadków jednak to właśnie dieta ma kluczowe znaczenie w łagodzeniu dolegliwości, a także zapobieganiu im.
Dieta chorych na nadkwaśność żołądka powinna składać się z kasz drobnoziarnistych (kuskus, kasza jaglana, kasza manna), produktów owsianych ale także nabiału - dozwolone są wszystkie produkty, a w szczególności te, które są poddawane fermentacji.
Dietę warto wzbogacić o babkę pełsznik oraz siemię lniane.
Dozwolone są wszystkie owoce mało kwaśne - banany, jabłka, ananas, mango, borówki. Pozostałe owoce również można spożywać, jednak warto poddać je obróbce termicznej, najlepsze są w formie pieczonej.
Bardzo ważna jest zmiana nawyków żywieniowych - zaleca się jeść częściej, ale zdecydowanie w mniejszych porcjach. Należy też ograniczyć jedzenie pokarmów tłustych, smażonych czy kwaśnych.
Z diety powinny zostać wyeliminowane te produkty, które wywołują natychmiastowe objawy - alkohol, napoje gazowane, nadmierne ilości kofeiny (mocna kawa i herbata).
Nikotyna, która zwiększa ilość wydzielania kwasu żołądkowego, także powinna zostać całkowicie wykluczona.
W łagodzeniu objawów pomocne będą także zioła. Najlepsze na żołądek to rumianek, melisa oraz prawoślaz. Warto pić je codziennie, by zminimalizować ryzyko wystąpienia objawów.
W łagodzeniu objawów ulgę może przynieść żucie gumy bez cukru, herbata z imbirem, a także woda z rozpuszczoną, niewielką ilością sody oczyszczonej. Po tę ostatnią metodę należy jednak sięgać naprawdę sporadycznie, bowiem nadmierne ilości sody mogą zaburzyć równowagę kwasowo-zasadową.
Ponadto w aptekach dostępne są preparaty bez recepty, które pozwalają szybko pozbyć się objawów nadmiernej ilości kwasów żołądkowych. Te zawsze należy stosować zgodnie z załączoną ulotką i nie przekraczać dozwolonej, jednorazowej i dziennej dawki.
CZYTAJ TAKŻE:
Winna ponad 80 proc. przypadków raka żołądka. Latami nie daje objawów
Co oznacza ból po prawej lub lewej stronie brzucha? Choruje ważny narząd