Uszkadza śluzówkę żołądka. Jak zneutralizować nadmiar kwasu i pokonać zgagę?

Nadprodukcja kwasu żołądkowego wywołuje szereg dolegliwości, które mogą być albo nieprzyjemne, albo znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Ból za mostkiem, pieczenie w gardle czy wzdęcia to tylko nieliczne symptomy ze strony układu pokarmowego. Oprócz leczenia, chorzy powinni pamiętać, że sekretem na zmniejszenie objawów są codzienne nawyki żywieniowe. Co jeść, a czego unikać w nadkwasocie?

Nadkwasota - co to jest?

Nadkwaśność żołądka to stan, w którym narząd ten produkuje nadmierną ilość kwasu żołądkowego. Wynika to przede wszystkim ze stylu życia: nieodpowiedniej diety, nadużywania alkoholu, palenia papierosów, ale także jest efektem nadmiernej ilości stresu w codziennym życiu.

Produkty ciężkostrawne i wzdymające, nadmierna ilość ostrych przypraw ale także temperatura pokarmu mogą wpływać na podwyższoną produkcję kwasu solnego w żołądku i enzymów trawiennych.

Niektóre leki oraz choroby mogą nasilać dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Cukrzyca czy przepuklina rozworu przełykowego prowadzą do zaburzonej pracy żołądka, a w rezultacie chorzy mierzą się z objawami zgagi, nadmiernego odbijania się, wzdęciami czy bólami w górnej części brzucha.

Reklama

Jak objawia się nadkwasota?

Objawy nadkwasoty trudno pomylić z innymi i są to symptomy, które mogą bardzo utrudniać codzienne funkcjonowanie chorego. Do typowych objawów zalicza się:

  • zgagę - uczucie pieczenia lub palenia w przełyku, za mostkiem, które może promieniować nawet do gardła;
  • ból i dyskomfort w nadbrzuszu;
  • kwasowe odbijanie, zwłaszcza po spożytym posiłku;
  • nudności i wymioty;
  • gazy i wzdęcia;
  • uczucie pełności nawet po spożyciu niewielkiego posiłku;
  • zarzucanie (cofanie się) treści pokarmowej z żołądka do przełyku.

Objawy te towarzyszą także refluksowi, czy chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, dlatego zawsze powinny być one skonsultowane z lekarzem gastroenterologiem, by wykluczyć poważniejsze stany chorobowe, ale także po to, by wdrożyć odpowiednie leczenie nadkwaśności żołądka.

Leczenie nadkwasoty - nie tylko leki pomogą

Leczenie powyższego schorzenia powinno odbywać się pod okiem specjalisty, a lekami pierwszego wyboru są te, które zobojętniają kwas żołądkowy.

W większości przypadków jednak to właśnie dieta ma kluczowe znaczenie w łagodzeniu dolegliwości, a także zapobieganiu im.

Co jeść w nadkwasocie? Produkty zalecane

Dieta chorych na nadkwaśność żołądka powinna składać się z kasz drobnoziarnistych (kuskus, kasza jaglana, kasza manna), produktów owsianych ale także nabiału - dozwolone są wszystkie produkty, a w szczególności te, które są poddawane fermentacji.

Dietę warto wzbogacić o babkę pełsznik oraz siemię lniane.

Dozwolone są wszystkie owoce mało kwaśne - banany, jabłka, ananas, mango, borówki. Pozostałe owoce również można spożywać, jednak warto poddać je obróbce termicznej, najlepsze są w formie pieczonej.

Bardzo ważna jest zmiana nawyków żywieniowych - zaleca się jeść częściej, ale zdecydowanie w mniejszych porcjach. Należy też ograniczyć jedzenie pokarmów tłustych, smażonych czy kwaśnych.

Z diety powinny zostać wyeliminowane te produkty, które wywołują natychmiastowe objawy - alkohol, napoje gazowane, nadmierne ilości kofeiny (mocna kawa i herbata).

Nikotyna, która zwiększa ilość wydzielania kwasu żołądkowego, także powinna zostać całkowicie wykluczona.

Zioła najlepsze na żołądek

W łagodzeniu objawów pomocne będą także zioła. Najlepsze na żołądek to rumianek, melisa oraz prawoślaz.  Warto pić je codziennie, by zminimalizować ryzyko wystąpienia objawów.

Sposoby na objawy nadkwasoty

W łagodzeniu objawów ulgę może przynieść żucie gumy bez cukru, herbata z imbirem, a także woda z rozpuszczoną, niewielką ilością sody oczyszczonej. Po tę ostatnią metodę należy jednak sięgać naprawdę sporadycznie, bowiem nadmierne ilości sody mogą zaburzyć równowagę kwasowo-zasadową.

Ponadto w aptekach dostępne są preparaty bez recepty, które pozwalają szybko pozbyć się objawów nadmiernej ilości kwasów żołądkowych. Te zawsze należy stosować zgodnie z załączoną ulotką i nie przekraczać dozwolonej, jednorazowej i dziennej dawki. 

CZYTAJ TAKŻE:

Winna ponad 80 proc. przypadków raka żołądka. Latami nie daje objawów

Co oznacza ból po prawej lub lewej stronie brzucha? Choruje ważny narząd

Ból w klatce piersiowej. O czym może świadczyć?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: zgaga | zgaga dieta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL