Cykl miesiączkowy u młodej dziewczyny
Pierwsze cykle miesięczne bywają bardzo nieregularne i po pierwszej miesiączce, czasem długo wyczekuje się kolejnej.
Zwykły cykl miesięczny u dojrzałej kobiety jest dość regularny i trwa średnio około 28 dni. Rozpoczyna się wraz z pierwszym dniem krwawienia (miesiączki). W ciągu tego czasu w jajniku wzrasta kilka pęcherzyków Graffa. Jeden z nich zaczyna dojrzewać i to z niego na 14 dni przed miesiączką uwalnia się komórka jajowa.
Ten moment nazywamy owulacją i jeżeli ktoś planuje poczęcie dziecka - jest to najwłaściwszy czas. Jeżeli do zapłodnienia nie dochodzi, komórka jajowa obumiera po 24 godzinach i w końcowej fazie cyklu dochodzi do kolejnej miesiączki.
Zwykle pierwszy okres pojawia się u dziewczynki między 11. a 16. rokiem życia, ale zdarzają się przypadki, gdy dochodzi do tego wcześniej, na przykład w wieku 8 lat. Pierwszy dzień wystąpienia krwawienia wyznacza początek cyklu miesięcznego, jak u dorosłych kobiet. Pojawia się jednak możliwość, że ten pierwszy cykl potrwa nadspodziewanie długo.
Takie nieregularności mogą pociągnąć się od roku do dwóch lat i świadczą o niepełnej dojrzałości hormonalnej miesiączkującej dziewczyny. Nieregularne krwawienia mogą być również oznaką cyklów miesięcznych bezowulacyjnych.
Warto zwracać uwagę na to, jak długo cykl miesięczny dziewczynki wykazuje nieregularności, ponieważ składać się na nie mogą jeszcze inne przyczyny. Uważać należy szczególnie przy zbyt intensywnym odchudzaniu się nastolatki, gdyż długie wahania mogą wskazywać na nieprawidłowości w efekcie niedoborów energetycznych.
Również intensywne uprawianie sportu przyczynia się do wahań w odległości czasowej cyklów miesięcznych. Warto uczulić nastolatkę na śledzenie wszelkich nieprawidłowości, gdy trwają one zbyt długo.
Ponieważ nieregularne cykle miesięczne nie są normą, w przypadku, gdy długo się utrzymują, należy zwrócić się po poradę do specjalisty. We własnym zakresie można wdrażać, np. ziołoterapię.