Wiosną pij zamiast herbaty. Napar z młodych pokrzyw to eliksir zdrowia

Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych roślin. Można ją znaleźć praktycznie wszędzie, na leśnych polanach, parkach, a nawet między płytami chodnikowymi. Warto wiedzieć, że pokrzywa to prawdziwe bogactwo witamin i minerałów. Najwięcej cennych składników zawierają wiosenne liście pokrzywy, które zbierane są na przełomie kwietnia i maja. Jak przygotować napar z pokrzywy i dlaczego warto go pić? Odpowiadamy.

Pokrzywa - co to za roślina

Pokrzywa to wieloletnia roślina o silnych podziemnych rozłogach. Jest znana głównie ze swoich właściwości leczniczych. Cała roślina pokryta jest krótkimi włoskami szczeciniastymi i dłuższymi włoskami parzącymi zawierającymi kwas mrówkowy. Włoski parzące zawierają krzemionkę. Przy kontakcie górna cienka część włoska przesycona krzemionką odłamuje się i wówczas szyjka wbija się w ciało, a znajdujący się we włosku kwas mrówkowy przenika do skóry, powodując powstawanie bąbli, zaczerwienienie i swędzenie skóry.

Reklama

Pokrzywa może osiągać wysokość od 30 do 150 centymetrów. Kwitnie zazwyczaj od wiosny do jesieni, ale dokładny czas kwitnienia może różnić się w zależności od klimatu i warunków lokalnych. Najlepszym czasem na zbieranie pokrzywy jest wczesna wiosna, gdy roślina jest młoda i pełna witamin.

Pokrzywa jest rozpowszechniona prawie na całej kuli ziemskiej, głównie w klimacie umiarkowanym. W Polsce jest rośliną pospolitą, rośnie w skupiskach, przy zabudowaniach, w ogrodach, pod płotami, przy drogach, czy na łąkach.

Surowcem zielarskim jest liść oraz korzeń pokrzywy.

Kiedy zbierać młodą pokrzywę?

Młodą pokrzywę najlepiej jest zbierać wiosną, jeszcze przed kwitnieniem rośliny. Przełom kwietnia i maja to czas, kiedy zioło wykazuje najwięcej działań prozdrowotnych.

Co zawiera pokrzywa

Liście pokrzywy zawierają m.in.:

  • barwniki roślinne (m.in. chlorofil, ksantofil i beta-karoten),
  • witaminę K,
  • witaminę C,
  • witaminy z grupy B (B2 i B6),
  • garbniki,
  • aminy,
  • kwasy organiczne,
  • flawonoidy,
  • karotenoidy,
  • ślady olejku eterycznego,
  • wapń,
  • żelazo,
  • potas,
  • krzem,
  • fosfor,
  • siarkę.

Pokrzywa - 5 powodów dla których warto ją pić

Pokrzywa to jedna z najstarszych i najbardziej cenionych roślin leczniczych, wykorzystywana już w starożytności. Jej właściwości były dobrze znane i doceniane przez Hipokratesa, Dioskurydesa i Pliniusza. W tamtych czasach stosowano ją m.in. jako lek przyspieszający gojenie owrzodzeń i zatrzymujący krwawienia.

Pokrzywa i jej działanie moczopędne

Pokrzywa działa moczopędnie, ściągająco, rozkurczowo, przeciwbiegunkowo, przeciwcukrzycowo, przeciwzapalnie i tonizująco. Związki bioaktywne obecne w pokrzywie, takie jak flawonoidy, mają wpływ na układ moczowy, stymulując nerkowe usuwanie wody i elektrolitów. Dzięki temu pokrzywa może wspomagać detoksykację organizmu, eliminując nadmiar płynów i potencjalnie wspierając zdrowie nerek i układu moczowego.

Pokrzywa na przemianę materii

Pokrzywa poprawia przemianę materii, wpływa korzystnie na układ pokarmowy. Jest stosowana w leczeniu biegunek, schorzeń wątroby oraz stanów zapalnych jelit. Warto również pamiętać, że pokrzywa posiada właściwości krwiotwórcze i sprzyja produkcji czerwonych krwinek,

Pokrzywa na alergie

Pokrzywa wspomaga detoksykację organizmu, pomaga w przypadku dolegliwości związanych z układem moczowym oraz może przyczynić się do redukcji wysokiego ciśnienia krwi. Dodatkowo, młode pędy pokrzywy mogą być korzystne w łagodzeniu objawów alergicznych, takich jak łzawienie oczu i nieżyt nosa.

Pokrzywa i działanie przeciwzapalne

Pokrzywa wykazuje również właściwości przeciwzapalne, które mogą być efektywne w zwalczaniu stanów zapalnych skóry i stawów, a także w łagodzeniu bólu wywołanego przez urazy mechaniczne.

Pokrzywa na skórę i paznokcie

Spożywanie młodych pędów pokrzywy może korzystnie wpłynąć na wygląd i kondycję skóry, włosów oraz paznokci. Dzięki dostarczeniu odpowiednich witamin i minerałów (w tym bardzo ważnego krzemu), może poprawić ich stan. Paznokcie i włosy stają się mocniejsze i mniej podatne na łamliwość, a skóra nabiera promiennego wyglądu. Dodatkowo, właściwości antyoksydacyjne pokrzywy mogą pomóc w zwalczaniu trądziku i zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się skóry.

Jak pić pokrzywę

Napar z pokrzywy

Napar z pokrzywy można wykonać z suszu lub świeżo zerwanych liści. W celu wykonania herbaty pokrzywowej należy zalać czubatą łyżeczkę przygotowanego zioła wrzącą wodą. Jeśli używamy pokrzywy suszonej, napój należy parzyć przez ok. 2 minuty. Dłużej pozostawiony susz nada naparowi większych właściwości moczopędnych. Świeże liście pokrzywy parzymy jeszcze krócej, ok. pół minuty. Herbatę można pić na czczo, maksymalnie dwa razy dziennie.

Odwar z liści pokrzywy

1 łyżkę liści zalać szklanką wody i gotować delikatnie pod przykryciem przez 5 minut. Odstawić na 15 minut, przecedzić i pić po pół szklanki 2-3 razy dziennie, jako lek moczopędny, odtruwający, zwiększający wydzielanie soku trzustkowego, stymulujący trawienie i poprawiający przemianę materii.

Pokrzywa - przeciwwskazania

Spożywanie pokrzywy może przynieść liczne korzyści dla zdrowia, ale należy pamiętać, że może również wywierać negatywny wpływ. Właściwości moczopędne pokrzywy mogą prowadzić do wypłukiwania składników odżywczych z organizmu, co może skutkować niedoborami soli mineralnych i witamin.

Picie naparu z młodych pędów pokrzywy może również spowodować obniżenie poziomu cukru we krwi oraz nadmierny wzrost poziomu żelaza w organizmie. Dlatego picia naparu z pokrzywy nie zaleca się diabetykom, którzy przyjmują leki przeciwcukrzycowe.

Przeciwwskazaniem do picia naparu z pokrzywy, będzie również obecność torbieli i polipów w drogach rodnych, krwotoki z dróg rodnych, nowotwory macicy oraz alergia na pokrzywę lub inne rośliny z rodziny pokrzywowatych.

Pamiętaj!

Przed rozpoczęciem regularnego spożywania pokrzywy w celach leczniczych najlepiej skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli istnieją jakiekolwiek problemy zdrowotne lub przyjmowane są leki.

CZYTAJ TAKŻE: 

Poprawi proces myślenia, pamięć i koncentrację. Pobudza lepiej niż kawa

Działa odchudzająco, pomaga spalić tłuszcz i obniża glikemię. Pij zamiast czarnej kawy

Pij przy dnie moczanowej, na złogi w jelitach i odchudzanie. Lepsza od maślanki i kefiru

Źródło:
Mateusz Emmanuel Senderski: Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL