Zbawienny nie tylko dla wątroby. Czystek łagodzi stany zapalne i wymiata toksyny
Ta roślina, chociaż pochodzi z południa Europy, z dużym powodzeniem hodowana jest również w Polsce jako ozdobny, wieloletni krzew o delikatnych kwiatach. Ziele czystka znalazło swoje miejsce również w kosmetyce i ziołolecznictwie, bowiem zawarte w nim składniki korzystnie wpływają na zdrowie oraz wygląd skóry. Dlaczego warto pić napar z czystka i jakie przynosi to efekty? Odpowiadamy.
Czystek jest zimozielonym krzewem, osiągającym wysokość do 100 centymetrów. Liście mają owalny kształt i są pokryte drobnymi włoskami. Na końcach pędów roślina rozwija kwiaty, które bardzo szybko opadają, jednak krzew kwitnie od maja do lipca, dlatego przez długi czas wygląda bardzo atrakcyjnie.
Czystek jest przedmiotem wielu badań naukowych, bowiem ziele czystka i jego liście wykazują właściwości zdrowotne. Zawarte w nim flawonoidy, kwasy tłuszczowe, garbniki, polifenole i witaminy sprawiają, że czystek zyskał na popularności przede wszystkim w ziołolecznictwie.
Dotychczas udowodniono, że ziele czystka jest zdrowsze niż zielona herbata, ponieważ nie zawiera w sobie teiny, teofiliny oraz teobrominy - z powodzeniem może być zatem spożywany przez dzieci, kobiety w ciąży czy matki karmiące.
Regularne picie naparu z czystka wzmacnia układ immunologiczny, tym samym utrudnia rozwijanie się patogenów w organizmie człowieka. Jeśli jednak do tego dojdzie, jego działanie antywirusowe pozwoli na szybszą odpowiedź układu odpornościowego, co sprawi, że szybciej uporamy się z infekcją. Jego antywirusowe działanie może powodować chwilowe uczucie suchości w ustach.
Zawarte w czystku substancje łagodzą stany zapalne, dlatego jest szczególnie wskazany u osób, które cierpią na przewlekłe choroby o podłożu zapalnym.
Picie naparu z czystka jest szczególnie polecane osobom, które palą papierosy. Nagromadzenie się w organizmie kadmu, rtęci, ołowiu czy innych metali ciężkich sprawia, że organizm jest niedotleniony, a proces tworzenia komórek jest zaburzony. Dotyczy to również osób, które stale są narażone na działanie zanieczyszczeń w powietrzu (ekspozycja na smog czy praca w oparach substancji toksycznych). Czystek wiąże się z toksynami i skutecznie usuwa je z organizmu.
Płukanka z suszu czystka czy jego picie korzystnie wpływa na jamę ustną. Regularne jego spożywanie odświeża oddech i pomaga w walce z owrzodzeniami, pleśniawkami czy aftami. Ponadto stosowanie płukanki z czystka rozjaśnia zęby sprawiając, że są one bielsze.
Toksyny zawarte w organizmie człowieka sprawiają, że zapach potu jest kwaśny i nieprzyjemny. Czystek, działając alkalizująco i detoksykacyjnie - dzięki temu już po kilku tygodniach regularnego picia naparu można zauważyć, że zapach potu staje się mniej przykry. Wynika to właśnie z pozbycia się nadmiaru toksyn z komórek ciała.
Czystek działa odkażająco od wewnątrz i dlatego warto stosować go w przypadku problemów skórnych, takich jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca czy trądzik. Poprawia stan skóry, a także nawadnia ją.
Mylnie twierdzi się, że czystek pomaga w spalaniu tkanki tłuszczowej. Jego działanie odchudzające jest nieznaczne, bo chociaż przyspiesza proces przemiany materii, to nie daje on spektakularnych efektów. Regularne picie czystka wzmaga natomiast pragnienie, przez co zwiększa się ilość wypijanych dziennie płynów. Odpowiednie nawodnienie organizmu jest sprzymierzeńcem w walce z nadwagą, a także jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania nerek i układu pokarmowego.
Regularne picie naparu z czystka nie niesie za sobą żadnych konsekwencji zdrowotnych, o ile są przestrzegane dawki przyjmowanego naparu. Zaleca się by czystek spożywać dwa razy dziennie, zalewając jedną łyżeczkę suszu wrzątkiem, a następnie parzyć go pod przykryciem około 10 minut.
Napar warto przyjmować między posiłkami, by nie zaburzyć wchłaniania wartości odżywczych z pokarmu, a po miesięcznej "kuracji" odstawić go na około dwa tygodnie. Po tym czasie ponownie można pić napar z czystka.
Osoby, które chorują na choroby przewlekłe i stale przyjmują leki, powinny skonsultować się z lekarzem, zanim na stałe włączą do diety jakiekolwiek ziołowe napary. Niektóre z nich zmniejszają lub hamują działanie leku, dlatego zawsze należy zasięgnąć rady specjalisty.
CZYTAJ TAKŻE:
Herbata z liści malin i jej zdrowotne właściwości