Zapomniany olej wraca do łask. Zbija cholesterol, zapobiega zaparciom, jest dobry dla skóry

Olej z krokosza to produkt z kategorii zapomnianych, które wracają do łask. Wyróżnia się bardzo wysoką zawartością kwasu linolowego i sporą ilością witaminy E. Może pomóc kontrolować poziom cukru we krwi, obniżać poziom cholesterolu i promować zdrowie skóry. Jakie jeszcze ma właściwości? Sprawdzamy.

Olej krokoszowy (olej z krokosza) - co to takiego?

Olej krokoszowy (nazywany też olejem szafranowym) to olej pozyskiwany z nasion krokosza barwierskiego, jednorocznej rośliny należącej do rodziny astrowatych, spokrewnionej z ostem, która, choć pochodzi z Azji, uprawiana jest praktycznie na całym świecie. Ma ona piękne, żółto-czerwone kwiaty, których płatki zawierają kartaminę - to substancja z grupy flawonoidów, naturalny barwnik. Już w starożytności krokosz barwierski był uprawiany z myślą o barwieniu tkanin (z czasem barwieniu produktów spożywczych) i jako roślina oleista. Niedawno ponownie został odkryty i wrócił do naszych kuchni, a także domowych apteczek i kosmetyczek. Jakie ma właściwości?

Reklama

Olej z krokosza - co go wyróżnia?

Na tle innych olejów roślinnych olej z krokosza wyróżnia się wysoką zawartością kwasu linolowego. To wielonienasycony kwas tłuszczowy z rodziny omega-6. Należy do związków egzogennych, co oznacza, że organizm nie wytworzy go sam i musi być dostarczany wraz z dietą. Odpowiednia podaż kwasu linolowego jest bardzo istotna, ważny jest także stosunek kwasów omega-6 do omega-3 w diecie. Jak zaobserwowano, kwas linolowy zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia, głównie za sprawą pozytywnego wpływu na spadek poziomu cholesterolu całkowitego i frakcji LDL, wykazuje korzystny wpływ na skórę i gospodarkę węglowodanową organizmu.

Olej z krokosza dostarcza też dużo witaminy E i jest cennym źródłem fitosteroli. Można w nim znaleźć również witaminę A.

Olej z krokosza - właściwości

Olej krokoszowy pozyskiwany jest najczęściej z nasion tłoczonych na zimno (tłoczenie na zimno pozwala na zachowanie naturalnych wartości odżywczych). Posiada słomkowy kolor i niedominujący, delikatny smak (choć wiele zależy od partii ziaren). A jakie właściwości się mu przypisuje?

Stosowanie oleju z nasion krokosza barwierskiego może pomóc obniżyć poziom cholesterolu całkowitego i "złego" cholesterolu. Ma też pozytywnie wpływać na ciśnienie krwi i obniżać poziom glukozy, a poza tym wspierać odporność. Olejowi z krokosza przypisuje się także działanie przeciwzaparciowe. W badaniach zaobserwowano również pozytywny wpływ suplementacji olejem krokoszowym na masę ciała.

Olej krokoszowy jest powszechnym składnikiem kosmetyków i produktów do pielęgnacji skóry. Wynika to z obecności m.in. witaminy E nazywanej "witaminą młodości". Olej z krokosza zmiękcza skórę, zapobiega jej wysuszaniu, łagodzi podrażnienia i stany zapalne. Może być również stosowany w pielęgnacji włosów.

Niegdyś chętniej sięgano po napar z krokosza. Miał on stabilizować ciśnienie krwi i obniżać poziom cukru, a poza tym działać oczyszczająco, przeciwbólowo i rozkurczowo. 

Istnieje ryzyko, że olej szafranowy, a także inne produkty z krokosza barwierskiego mogą wchodzić w interakcje z przyjmowanymi lekami, dlatego przed rozpoczęciem stosowania warto zapytać o opinię lekarza lub farmaceutę. 

Jak stosować olej z krokosza?

Olej z krokosza można przyjmować na łyżeczce - jedna łyżka dziennie wystarczy. Poza tym można go dodawać do różnych potraw. Używaj na zimno - do sałatek, surówek, twarogu, jogurtów, owsianki czy do zrobienia domowego majonezu. Sprawdzi się też na kanapki, zamiast masła i margaryny, a także do maczania pieczywa.

Olej można również stosować zewnętrznie - do nacierania skóry czy olejowania włosów. Nakładaj olej na oczyszczoną skórę twarzy, wmasowując go kolistymi ruchami. Unikaj, jeśli twoja skóra jest tłusta lub masz problem z trądzikiem.

CZYTAJ TAKŻE: 

15 produktów bogatych w dobre tłuszcze. Zapobiegną chorobom serca i niedoborom witamin

Pij łyżkę dziennie lub nakładaj na skórę. Chroni przed zawałem, koi nerwy, odmładza

Wyrzucasz do kosza? Popełniasz błąd. Zatyczka od oleju ma ukrytą funkcję

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: olej | zdrowe oleje roślinne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL