Zbyt niskie też może sprawiać problemy. Jak poradzić sobie z niedociśnieniem?

Zazwyczaj, gdy mówi się o ciśnieniu, uwaga jest skupiona przede wszystkim na skutkach zbyt wysokiego ciśnienia tętniczego. Jednak niedociśnienie, o ile zwykle nie wiąże się z poważnymi długofalowymi konsekwencjami dla zdrowia, może być źródłem wielu uciążliwych objawów. Jakie objawy może dawać ? Jak sobie z nimi poradzić? Wyjaśniamy.

Kiedy mówi się o zbyt niskim ciśnieniu?

Obecnie nie wyodrębniono wartości ciśnienia tętniczego, od których można u każdej osoby stwierdzić, że jej ciśnienie jest zbyt niskie. Wynika to przede wszystkim z tego, że odczuwanie niskiego ciśnienia jest kwestią bardzo indywidualną. Niektóre osoby mogą mieć objawy niedociśnienia już przy wartościach ciśnienia skurczowego poniżej 110 mmHg, natomiast inne nie obserwują żadnych symptomów nawet, gdy ciśnienie skurczowe jest niższe niż 100 mmHg. Ponadto niskie ciśnienie z zasady stanowi czynnik protekcyjny względem chorób układu krążenia i postrzega się je zazwyczaj jako zjawisko pozytywne.

Reklama

Objawy związane ze zbyt niskim ciśnieniem

Do objawów zbyt niskiego ciśnienia zalicza się m.in.:

  • zaburzenia widzenia;
  • nudności;
  • zawroty głowy;
  • zmęczenie;
  • problemy z koncentracją;
  • omdlenia;
  • upadki.

Sposoby na niskie ciśnienie

Zbyt niskie ciśnienie krwi może być bardzo uciążliwe. Istnieje jednak kilka prostych sposobów i zmian w stylu życia, które mogą pomóc je obniżyć. Najczęściej w przypadku niedociśnienia nie jest konieczne włączenie leków, które niestety mają liczne skutki uboczne na organizm.

Pij dużo wody

Odwodnienie i niedostateczne picie wody w ciągu dnia to jedna z najczęstszych przyczyn zbyt niskiego ciśnienia. Na wartość ciśnienia tętniczego krwi wpływa wiele czynników, m.in. podatność ścian tętnic czy wypełnienie łożyska naczyniowego. Ta ostatnia cecha określa, jaka objętość krwi znajduje się w naczyniach. Im większe wypełnienie naczyń, tym wyższe ciśnienie krwi.

Niewystarczające picie wody może być przyczyną zmniejszonego wypełnienia łożyska naczyniowego i w konsekwencji obniżenia ciśnienia tętniczego. Dlatego warto każdego dnia dbać o picie minimum 1,5-2 litrów wody, a w trakcie upałów czy intensywnego wysiłku nawet do 4 litrów na dobę.   

Dobrze sól potrawy

Niektórym osobom z niedociśnieniem może pomóc dodawanie soli do potraw. Tą radę należy stosować dopiero po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, ponieważ nie u każdego będzie ona wskazana. Uważać na sól powinny osoby z m.in. cukrzycą, zaburzeniami lipidowymi, chorobami sercowo-naczyniowymi lub historią tych chorób u najbliższych członków rodziny.

Dlaczego sól? Sól w wodzie rozkłada się do jonów sodu i chlorkowych. Sód z kolei jest głównym pierwiastkiem we krwi, który odpowiada za utrzymanie odpowiedniej objętości płynu tam, gdzie się znajduje. Więcej soli pomaga zwiększyć ilość sodu we krwi, który przyciągając wodę zwiększa wypełnienie naczyń i tym samym ciśnienie tętnicze krwi.

Zbadaj się

Niskie ciśnienie tętnicze zazwyczaj nie jest związane z obecnością jakiejkolwiek choroby. Zdarza się jednak, że można wykryć konkretną przyczynę takiego stanu w szczególności, gdy niedociśnieniu towarzyszą również inne objawy. Przyczyną niskiego ciśnienia tętniczego może być bowiem szereg różnych chorób. Zalicza się do nich m.in.:

  • choroby serca;
  • zaburzenia endokrynologiczne, np. niedoczynność kory nadnerczy, niski poziom cukru we krwi;
  • niewyrównana cukrzyca z epizodami hipoglikemii;
  • utrata krwi w wyniku urazu czy krwotoku wewnętrznego;
  • wstrząs septyczny, anafilaktyczny. 

Jak już wcześniej wspomniano, większość przypadków niedociśnienia nie wynika z obecności jakiejkolwiek choroby. Jeśli jednak niskie ciśnienie znacznie utrudnia funkcjonowanie lub występują inne niepokojące objawy, warto udać się do lekarza na dalszą diagnostykę.

Sprawdź przyjmowane leki

Jeśli masz niskie ciśnienie i przyjmujesz leki, skonsultuj się z lekarzem, który je przepisał. Obniżenie ciśnienia może być efektem ubocznych niektórych preparatów. Wymienia się wśród nich m.in.:

  • zbyt duże dawki leków na nadciśnienie (np. furosemidu, hydrochlorotiazydu);
  • beta-blokery obniżające tętno;
  • leki stosowane w chorobie Parkinsona, np. lewodopa;
  • leki z grupy trójpierścieniowych, np. imipramina lub doksepina;
  • leki stosowane w leczeniu zaburzeń erekcji, np. sildenafil, tadalafil;
  • preparaty zawierające nitroglicerynę.

Zastosuj leki na niskie ciśnienie

Mimo, że niskie ciśnienie może być uciążliwe, to warto pamiętać, że ma ono ochronny wpływ na układ krążenia. Z tego powodu leczenie farmakologiczne jest zarezerwowane zazwyczaj wyłącznie dla pacjentów z omdleniami spowodowanymi niedociśnieniem i nie poddających się interwencjom niefarmakologicznym. W takich sytuacjach stosuje się leki z grupy alfa-mimetyków czy mineralokortykosteroidów. Preparaty roślinne i krople podwyższające ciśnienie dostępne bez recepty dają efekt jedynie doraźny.

Źródła:

Low blood pressure (hypotension) - Symptoms and causes, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/low-blood-pressure/symptoms-causes/syc-20355465, 2022 r., dostęp 21 lutego 2024 r.

Pij więcej wody. https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/pij-wiecej-wody, 23 grudnia 2022 r., dostęp 21 lutego 2024 r.

Leczenie farmakologiczne niedociśnienia. https://www.mp.pl/pacjent/nadcisnienie/lista/70495,leczenie-farmakologiczne-niedocisnienia, 2024 r., dostęp 21 lutego 2024 r.

CZYTAJ TAKŻE:

Zaburzenia SI mają także dorośli. Tłumaczą wiele dziwnych zachowań

Prawidłowe ciśnienie, czyli jakie? Słynne 120/80 to niejedyny prawidłowy wynik

Pięć nietypowych objawów nadciśnienia tętniczego. Uważaj zwłaszcza w nocy


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: niedociśnienie | niskie ciśnienie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL