Pięć nietypowych objawów nadciśnienia tętniczego. Uważaj zwłaszcza w nocy

Nadciśnienie tętnicze kojarzy się głównie z uczuciem kołatania serca i uderzeniem gorąca. Nie są to jedyne objawy choroby, dlatego warto wiedzieć, jakie inne symptomy mogą świadczyć o wzrastających wartościach ciśnienia. To niezwykle istotne, bowiem wysokie wartości prowadzą do groźnych powikłań, m.in. udaru mózgu czy zawału serca. Sprawdź, czy twoje samopoczucie nie wynika z wysokiego ciśnienia krwi.

Nadciśnienie tętnicze - czym jest, typowe objawy

nadciśnieniu tętniczym mówimy wówczas, kiedy wartości ciśnienia przekraczają 140/80 mmHg. Chorobie tej towarzyszą charakterystyczne objawy, a pacjenci bardzo często odczuwają: 

  • uderzenia gorąca
  • nagle pojawiające się zawroty głowy lub duszność

Pacjenci przy wysokim ciśnieniu zaczynają się pocić, a ich twarz staje się czerwona.

Istnieją jednak objawy, które sygnalizują wzrost ciśnienia tętniczego, a często są bagatelizowane przez chorych. Ich nietypowość sprawia, że częściej upatrujemy się przyczyn gdzie indziej, niż w kłopotach z sercem i krążeniem.  

Reklama

Nadciśnienie tętnicze a krwawienie z nosa

Sukcesywnie pojawiające się krwawienia z nosa, które nie są spowodowane urazem, mogą świadczyć o wzroście ciśnienia tętniczego. Mogą nie pojawiać się żadne inne symptomy, bowiem naczynia krwionośne o tak kruchej budowie, jak te znajdujące się w nosie, są niezwykle wrażliwe na zmianę ciśnienia. Już jego niewielki wzrost może spowodować ich pęknięcie i krwawienie. Jest to sygnał do tego, by rozpocząć regularne pomiary ciśnienia tętniczego w domu.

Nadciśnienie tętnicze a drapanie i ból oczu

Odczuwanie dyskomfortu w oczach nie musi oznaczać zapalenia spojówek czy świadczyć o zbyt suchym powietrzu. Przy nadciśnieniu może pojawić się uczucie drapania oraz ból podczas zamykania i otwierania oczu. Ból może towarzyszyć cały czas, bez względu na ruchomość gałek ocznych. Nieleczone nadciśnienie może doprowadzić do uszkodzenia siatkówki oka.

Nadciśnienie tętnicze a częste oddawanie moczu w nocy

Jeśli każda noc związana jest z kilkukrotną wizytą w toalecie, może to świadczyć o nadciśnieniu tętniczym. Nykturia, czyli częste wstawanie do toalety w nocy, może mieć związek z ilością spożywanych płynów w ciągu dnia, przyjmowaniem leków czy zbyt dużą dawką wypitego alkoholu. Jeśli nie ma jednak żadnych czynników sprzyjających, a częstotliwość oddawania moczu w nocy nie zmienia się - należy regularnie dokonywać pomiaru ciśnienia tętniczego, ponieważ właśnie ono odpowiada również za zwiększoną diurezę.

Czytaj więcej: Najlepsza pozycja do spania przy nadciśnieniu

Nadciśnienie tętnicze a ucisk w skroniach

Klasyczny ból głowy może towarzyszyć wielu sytuacjom, jednak w nadciśnieniu pojawia się silny ucisk w okolicy skroniowej. Co ważne, może on nie trwać cały czas, a jedynie pojawiać się epizodycznie. W trakcie podwyższonego ciśnienia skronie mogą pulsować, by za chwilę ból całkowicie minął. Ból w skroniach bierze się z gwałtownych zmian ciśnienia - skoków i spadków - i jest bezpośrednio związany z naczyniami w mózgu.

Nadciśnienie tętnicze a wczesne zasypianie

Jeśli przez cały dzień odczuwamy zmęczenie i kładziemy się wcześnie spać, może być to oznaka rozwijającego się nadciśnienia tętniczego. Ze względu na zalegające blaszki miażdżycowe w naczyniach tętniczych, krew ma utrudniony przepływ, co oznacza, że w mniejszej ilości transportuje tlen do komórek organizmu. Niedotlenienie powoduje senność, zawroty głowy i zmęczenie, które może być odczuwalne przez cały dzień. To z kolei sprawia, że wieczorem szybko jesteśmy zmęczeni i kładziemy się spać. 

Należy zaznaczyć, że w trakcie snu dochodzi do spadku ciśnienia i jest to proces fizjologiczny. U osób rozwijających nadciśnienie tętnicze, które dodatkowo często korzystają z toalety i tym samym wybudzają się, sen jest zaburzony, co generuje zmęczenie kolejnego dnia. Chroniczne zmęczenie również jest wskazaniem do diagnostyki pod kątem nadciśnienia tętniczego.

CZYTAJ TAKŻE: Czy wiesz jak prawidłowo mierzyć ciśnienie? Wielu popełnia ten błąd

Przełom ciśnieniowy zagraża życiu! Tak go rozpoznasz 

Zaburzenia krzepnięcia krwi to objaw wielu chorób

Masz problemy z nadciśnieniem? Koniecznie zbadaj nerki

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL