Pomijane powikłanie cukrzycy. Jak cukrzyca wpływa na słuch?

Nie słyszysz dobrze osób, z którymi rozmawiasz przez telefon? Masz problem z rozmowami w głośnym otoczeniu? Często prosisz, by twoi rozmówcy powtórzyli to, co przed chwilą powiedzieli? Twoi bliscy zwracają uwagę, że oglądasz telewizję bądź słuchasz radia głośniej niż inni? To wyraźne sygnały świadczące o tym, że coś z twoim słuchem jest nie tak. Wraz z wiekiem coraz więcej osób ma kłopoty ze słuchem, ale wśród możliwych przyczyn tego stanu znajdują się też choroby. Jedną z takich chorób jest cukrzyca. "Jeśli żyjesz z cukrzycą, masz dwukrotnie większe ryzyko utraty słuchu" - przestrzega Amerykańskie Towarzystwo Diabetologiczne.

Problemy ze słuchem a cukrzyca

Problemy ze słuchem mogą wynikać z wielu powodów. Proces starzenia się, przewlekła ekspozycja na głośne dźwięki, urazy ucha, infekcje - to tylko kilka możliwych przyczyn. Ryzyko utraty słuchu, o czym nie wspomina się już tak często, stwarza też cukrzyca - choroba, na którą cierpi ponad pół miliarda dorosłych na całym świecie. Najczęściej wymienianymi powikłaniami cukrzycy są choroby układu sercowo-naczyniowego, nefropatia, retinopatia czy stopa cukrzycowa. Uszkodzenie słuchu będące konsekwencją niewykrytej, nieleczonej czy też nieodpowiednio leczonej cukrzycy jest pomijane. Tymczasem, jak zauważa Amerykańskie Towarzystwo Diabetologiczne, w USA na cukrzycę choruje 37 milionów ludzi, a ok. 34,5 miliona z nich ma jakiś rodzaj ubytku słuchu.

Reklama

Z badań wynika, że utrata słuchu jest dwa razy częstsza u osób z cukrzycą niż u osób, u których cukrzycy nie zdiagnozowano. Eksperci wskazują też, że wśród 133 milionów dorosłych w Stanach Zjednoczonych, którzy mają stan przedcukrzycowy, wskaźnik utraty słuchu jest o 30 proc. wyższy niż u osób z prawidłowym poziomem glukozy we krwi.

Jak cukrzyca niszczy słuch?

Sądzi się, że z biegiem czasu przewlekle wysoki poziom cukru we krwi uszkadza małe naczynia krwionośne i nerwy znajdujące się w uchu wewnętrznym, co podobne jest do sposobu, w jaki wpływa on na oczy czy nerki. Zmiany, do których dochodzi w organizmie w wyniku cukrzycy, mogą wpływać także na to, jak sygnały nerwowe przemieszczają się z ucha wewnętrznego do mózgu.

Eksperci podkreślają, że do uszkodzenia nerwów może dojść zarówno w cukrzycy typu 1, jak i cukrzycy typu 2. Jak jednak dodają, potrzebne są dalsze badania, aby w pełni zrozumieć związek między cukrzycą a utratą słuchu.

Częstym powikłaniem cukrzycy są również szumy uszne.

Upośledzenie słuchu w cukrzycy. Objawy

Do utraty słuchu może dochodzić stopniowo, dlatego choremu trudno może być zaobserwować objawy. Eksperci podkreślają, że dużą rolę w procesie diagnozy pełnią bliscy - to często oni zauważają ubytek słuchu przed osobą, która go doświadcza.

Jakie objawy dla obu stron powinny być alarmujące? Kilka wymieniliśmy już wyżej, ale dla porządku są to:

  • częste prośby o powtórzenie,
  • problemy z prowadzeniem rozmów, w których uczestniczą więcej niż dwie osoby,
  • poczucie, że inni mówią cicho i niewyraźnie,
  • problemy ze słyszeniem w hałaśliwych miejscach (np. restauracjach czy pubach, w których przebywa dużo osób), 
  • zwiększanie głośności telewizora lub radia do poziomu, który jest za głośny dla osób znajdujących się w pobliżu,
  • wycofywanie się z rozmów bądź unikanie innych aktywności społecznych.

Jak dbać o słuch w cukrzycy?

Prawdopodobieństwo upośledzenia słuchu może być większe w przypadku, gdy chorzy mają trudności z kontrolowaniem poziomu cukru we krwi. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie planu leczenia cukrzycy, monitorowanie stanu zdrowia i regularne wizyty u lekarza. Jeśli zdiagnozowano u ciebie cukrzycę i masz problemy ze słuchem, niekonieczne znaczy to, że jeden problem zdrowotny ma coś wspólnego z drugim. Pamiętaj, że istnieje wiele innych przyczyn utraty słuchu.

Diagnozowaniem oraz leczeniem zaburzeń słuchu zajmuje się audiolog. Pełne badanie słuchu pozwoli określić stopień ubytku słuchu. Specjalista udzieli konkretnych wskazówek dotyczących tego, co robić, by zapobiec dalszej utracie słuchu. Podkreśla się m.in., że ważne jest unikanie innych czynników, które słuchowi mogą zagrażać, w tym głośnych dźwięków. Jak podkreślają eksperci, chorzy na cukrzycę powinni regularnie kontrolować słuch. 

Uwaga - chociaż kontrolowanie poziomu cukru we krwi może pomóc zatrzymać proces postępowania niedosłuchu, to nie odwróci ono istniejących uszkodzeń.

CZYTAJ TAKŻE: 

Chorzy na cukrzycę mają też problemy z rękami. Objawy ręki cukrzycowej

Poziom cukru może się zmienić z nietypowych powodów. Warto je poznać

Osiem produktów zalecanych w cukrzycy

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: cukrzyca | słuch | problemy ze słuchem
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL