Najważniejsze fakty o kreatynie w diecie

Kreatyna to suplement diety, który kojarzy się przede wszystkim z odżywkami dla sportowców. Warto jednak wiedzieć, iż aminokwas może okazać się cennym wsparciem również w gronie kobiet czy seniorów.

Kreatyna - co to?

Kreatyna to popularny suplement diety, chętnie wykorzystywany przez osoby aktywne fizycznie, który stanowi organiczny związek chemiczny, znany również jako kwas β-metyloguanidynooctowy. To składnik naturalnie syntetyzowany w organizmie człowieka w nerkach, wątrobie i trzustce, który jest magazynowany przede wszystkim w mięśniach szkieletowych. To substancja zbudowana z trzech aminokwasów, takich jak glicyna, metionina i arginina, która na skutek zachodzącej w ustroju fosforylacji jest przekształcana do fosfokreatyny, pełniąc w organizmie funkcję magazynu energetycznego i wspomagając wytwarzanie adenozynotrifosforanu.

W czym jest kreatyna?

Kreatyna może być wytwarzana naturalnie w organizmie człowieka, jednak związek można dostarczać do ustroju również wraz z pożywieniem. Za źródła składnika uznaje się produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak mięso - wołowina, kurczak, wieprzowina, przetwory mięsne oraz ryby i produkty mleczne.

Wśród osób zdrowych, które nie uprawiają wymagających wysiłków fizycznych, ilości aminokwasu dostarczane do organizmu wraz z codzienną dietą oraz produkowane naturalnie w ustroju mogą okazać się wystarczające do zaspokojenia potrzeb organizmu - wyjątek stanowią jednak wegetarianie, którzy są szczególnie narażeni na niski poziom substancji w ustroju. Dlatego też zarówno wśród zwolenników diety roślinnej, jak i również w gronie sportowców i zawodników, którzy systematycznie praktykują intensywne ćwiczenia, pomocnym rozwiązaniem może okazać się przyjmowanie suplementów diety zawierających składnik, które można znaleźć m.in. na stronie https://ostrovit.com/pl/menu/kreatyna-18777.html.

Kreatyna działanie - wpływ kreatyny na organizm człowieka

Kreatyna może wspomagać rozwój tkanki mięśniowej, przyczyniać się do zwiększenia siły i wytrzymałości mięśni, a także może wspomagać powysiłkową regenerację organizmu, pozytywnie oddziałując na zjawisko opóźnionej bolesności mięśniowej DOMS. Suplementacja kreatyną może korzystnie wpływać na organizm sportowca, jednak związek może również wykazywać szereg cennych właściwości i działań na ustrój osoby nieuprawiającej intensywnych wysiłków fizycznych.

Dotychczas przeprowadzone analizy wskazują, że kreatyna w tabletkach może pozytywnie wpływać na pracę mózgu, wspierając funkcje poznawcze poprzez skrócenie czasu reakcji, poprawę pamięci krótkotrwałej czy poprawę logicznego myślenia. Niektóre badania sugerują, iż odpowiednia podaż aminokwasu może przyczyniać się do zmniejszenia objawów schorzeń neurologicznych, jednak wciąż potrzebne są dalsze analizy, potwierdzające to zjawisko.

Jakby tego było mało, kwas beta-metyloguanidynooctowy może przyspieszać gojenie się ran i przebieg procesów regeneracyjnych zachodzących w ustroju po różnego rodzaju urazach i kontuzjach, a także po długotrwałym unieruchomieniu. Co więcej, kreatyna w proszku może oddziaływać na metabolizm glukozy, sprzyjając przywróceniu równowagi glukozowo-insulinowej, a także może poprawiać nastrój, oddziałując na neuroprzekaźniki, takie jak dopamina i serotonina oraz zwiększając poziom hormonu szczęścia.

Wspominając o wpływie kreatyny na zdrowie i funkcjonowanie ludzkiego organizmu, warto zwrócić również uwagę na fakt, iż związek może wykazywać potencjał anaboliczny i antykataboliczny, co może korzystnie oddziaływać nie tylko na organizm sportowca, ale także osoby starszej, zmagającej się np. z sarkopenią. Wówczas kreatyna może hamować procesy destrukcyjne, nasilając wzrost tkanki mięśniowej, co może korzystnie wpływać na funkcjonalność mięśni.

Kreatyna suplementy - czy warto brać kreatynę?

Na rynku suplementów diety można znaleźć wiele preparatów kreatynowych, różniących się między sobą zastosowanym rodzajem związku, a także wariantem smakowym, dodatkowymi substancjami, ceną czy pojemnością produktu.

Za najczęściej rekomendowane suplementy kreatynowe uznaje się preparaty, takie jak monohydrat kreatyny, będący połączeniem cząsteczki kreatyny z cząsteczką wody, który stanowi najprostszy rodzaj związku, oraz jabłczan kreatyny, zawierający kwas jabłkowy i kreatynę, który stanowi formę niepowodującą retencji wody w takim stopniu, jak monohydrat. Na sklepowych półkach można znaleźć również inne formy składnika, m.in. chlorowodorek kreatyny, cytrynian kreatyny czy pirogronian kreatyny, a wybór odpowiedniego produktu stanowi kwestię indywidualnych potrzeb oraz preferencji konsumenta i zależy od osobistej reakcji organizmu człowieka.

Przed rozpoczęciem stosowania suplementów z kreatyną, warto przeanalizować codzienny jadłospis i zastanowić się, czy przyjmowanie preparatów z kwasem beta-metyloguanidynooctowym może być pomocnym rozwiązaniem. Choć kreatyna jest uznawana za produkt o naukowo potwierdzonym działaniu, nie warto korzystać z suplementu diety ze względu na modę czy rekomendacje innych, jednak zawsze należy wziąć pod uwagę własne potrzeby i oczekiwania.

Kreatyna - bezpieczeństwo stosowania i skutki uboczne

Kreatyna jest uznawana za bezpieczny związek, który, stosowany zgodnie z rekomendacją producenta lub wytycznymi lekarza, nie powinien przyczyniać się do występowania skutków ubocznych.

Niekiedy można zaobserwować pojawienie się niepożądanych reakcji takich jak biegunka, ból brzucha i wymioty wśród osób z wrażliwym układem pokarmowym, które przyjmują kreatynę na czczo, przed posiłkiem. Negatywne symptomy ze strony układu trawiennego mogą występować również wśród konsumentów przyjmujących nadmierne ilości suplementu diety, którzy nie przestrzegają zaleceń producenta.

Suplement diety. Zawiera składniki, które wspomagają funkcje organizmu poprzez uzupełnienie normalnej diety. Nie ma właściwości leczniczych.

artykuł sponsorowany
materiały promocyjne

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Strona główna INTERIA.PL