Jak oczyścić jelita?

Problemy z jelitami często związane są z podrażnioną błoną śluzową lub obecnością złogów. Te, oprócz chorób przewodu pokarmowego lub przyjmowanych leków, wynikają najczęściej z niewłaściwej diety. Na szczęście sięgając po odpowiednie produkty, możemy wspomóc ich pracę. Jak oczyścić skutecznie jelita domowymi sposobami?

Jelita są niezwykle ważnym fragmentem układu pokarmowego. To właśnie w nich zachodzą procesy związane z wydalaniem zbędnych produktów przemiany materii i toksyn. Znajduje się w nich także tzw. mikroflora jelitowa, która ma ogromne znaczenie dla naszej odporności oraz zdrowia całego organizmu. Do prawidłowej pracy jelit przyczynia się zbilansowane dieta i zdrowe nawyki.  Nieprawidłowe odżywianie, brak ruchu czy nadmierne spożycie używek może natomiast doprowadzić do nadmiernego nagromadzenia się toksyn, i powstania złogów jelitowych, w d w konsekwencji uciążliwych zaparć i innych dolegliwości. Wówczas konieczne jest oczyszczanie jelit. Jak oczyścić jelita? Przedstawiamy bezpieczne i sprawdzone sposoby na poprawę perystaltyki jelit.

Zbilansowana dieta

Najprostszym sposobem na oczyszczenie i poprawę pracy jelit jest wdrożenie diety bogatej w błonnik pokarmowy. Jest to składnik odżywczy, który działa pobudzająco na perystaltykę jelit. Regularne wypróżnianie pozwala pozbyć się zalegających złogów jelitowych oraz przeciwdziała powstawaniu kolejnych. Wśród produktów bogatych w błonnik znajdują się owoce, warzywa oraz produkty z pełnego ziarna. W twoim codziennym menu nie powinno zabraknąć kaszy oraz roślin strączkowych. Dieta oczyszczająca powinna także uwzględniać produkty fermentowane jak jogurt, kefir czy kiszonki. Są to produkty o dużej zawartości pozytywnych bakterii, które wpływają modulująco na skład flory jelitowej.

Odpowiednie nawodnienie

Dla oczyszczania jelit kluczowe jest także odpowiednie nawodnienie. Niedostateczna ilość wody przyczynia się do wysuszenia i twardnienia treści pokarmowej, a w efekcie powstawania zaparć. Specjaliści zalecają więc, aby wypijać 30 ml na każdy kilogram masy ciała oraz zwiększać spożycie wody w okresie większego zapotrzebowania jak upały czy aktywność fizyczna.

Aktywność fizyczna

Regularne ćwiczenia to kolejny filar dobrej pracy układu pokarmowego. Siedzący tryb życia i mała aktywność sprzyjają zatrzymywaniu treści pokarmowej w jelitach i występowaniu zaparć lub powstaniu złogów jelitowych. Wystarczy zaledwie kilkanaście minut spaceru dziennie, aby poprawić ukrwienie jelit i zapewnić im tym samym lepsze odżywienie. Ważne, aby aktywność była regularna. Zaleca się, aby przeznaczyć na nią co najmniej 150 minut tygodniowo u osób z prawidłową masą ciała i od 200 do 300 minut tygodniowo u osób z nadwagą.

Oczyszczanie jelit za pomocą ziół

W oczyszczaniu jelit są także ziołowe herbatki, a wśród nich napar z pokrzywy, rumianku pospolitego, łopianu zwyczajnego, języcznika zwyczajnego czy siemienia lnianego. Zioła spożywane w formie naparów pomagają rozpuścić złogi jelitowe i oczyścić układ pokarmowy. Stanowią także bogactwo witamin i składników odżywczych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Strona główna INTERIA.PL