Dobroczynny wpływ probiotyków u dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie
Po probiotyki najczęściej sięgamy w okresie antybiotykoterapii, by wspierać odbudowę flory bakteryjnej. Dużym zainteresowaniem w ostatnim czasie cieszą się również probiotyki dla dzieci, których mikrobom dopiero zaczyna się kształtować. Dotyczy to szczególnie noworodków, które przyszły na świat przez cesarskie cięcie (CC). Jakie są właściwości i zalety probiotyków dla dzieci?
Probiotyki to żywe mikroorganizmy, których zadaniem jest kolonizacja przewodu pokarmowego. Zastosowane w odpowiedniej ilości korzystnie wpływają na zdrowie, wzbogacając skład mikroflory jelitowej o dobre bakterie i zapobiegając nadmiernemu wzrostowi drobnoustrojów chorobotwórczych. Naturalne probiotyki znajdują się w mleku matki (zwłaszcza w siarze), które jest jednym z głównych źródeł drobnoustrojów korzystnych dla niemowląt. W siarze, mleku przejściowym i mleku dojrzałym stwierdzono obecność ponad 300 różnych gatunków bakterii, m.in. Lactobacillus, Enterococcus, Bifidobacterium i Staphylococcus.
Probiotykami nazywamy korzystne mikroorganizmy kolonizujące przewód pokarmowy, natomiast prebiotyki to składniki pokarmowe, które stymulują wzrost i aktywność tychże mikroorganizmów. Preparaty zawierające zarówno probiotyki, jak i prebiotyki nazywamy synbiotykami. Naturalnym synbiotykiem jest mleko matki, które - oprócz wspomnianych już probiotyków - zawiera również zaliczane do prebiotyków oligosacharydy. Suplementacja prebiotykami wpływa na redukcję liczebności Clostridium i E.coli przy równoczesnym wzroście korzystnych bakterii Bifidobacterium.
Pozytywne działanie u noworodków i niemowląt po cesarskim cięciu zostało potwierdzone w licznych badaniach. Badacze wykazali, że probiotyki:
- chronią przed infekcjami i biegunkami,
- redukują częstość lub nasilenie martwiczego zapalenia jelit u wcześniaków,
- redukują częstość lub nasilenie egzemy i atopowego zapalenia skóry,
- zmniejszają nasilenie objawów kolki jelitowej,
- wspierają prawidłowe trawienie i rozwój układu immunologicznego,
- obniżają częstość nietolerancji pokarmowej.
Probiotyki warto wprowadzić szczególnie wtedy, gdy występują czynniki mogące zakłócić prawidłową kolonizację przewodu pokarmowego, takie jak wcześniactwo, poród przez cesarskie cięcie, karmienie mieszankami mlekozastępczymi czy antybiotykoterapia. Terapię probiotyczną matka może wprowadzić jeszcze w okresie ciąży i kontynuować u dziecka po urodzeniu. Poród drogą cesarskiego cięcia jest jedynym z czynników zaburzających prawidłowe zasiedlanie flory jelitowej dziecka - kolonizacja bakteriami Lactobacillus i Bifidobacterium następuje później i w mniejszych ilościach. Różnice w mikrobiocie noworodków urodzonych naturalnie i przez cesarskie cięcie wiążą się z występowaniem biegunek, alergii, celiakii, cukrzycy typu I i stanów zapalnych przewodu pokarmowego u tych drugich.
Badania dotyczące stosowania probiotyków u dzieci najczęściej skupiają się na wcześniakach i noworodkach urodzonych przez cesarskie cięcie. Jedno z randomizowanych badań przeprowadzono wśród 150 noworodków urodzonych przez CC w wieku ciążowym 38-40 tygodni. Noworodki otrzymywały doustnie probiotyk zawierający Bifidobacterium breve PB04 i Lactobacillus rhamnosus KL53A. W 5 i 6 dniu życia oraz po pierwszym miesiącu życia pobrano próbki kału do analizy. Zastosowanie dwóch bakterii probiotycznych w pierwszych dniach życia po cesarskim cięciu zaowocowało szybką i obfitą kolonizacją w dniach 5 i 6. Szczepy bakterii były obecne u większości noworodków miesiąc później.
Również Komitet ds. Żywienia European Society for Paediatric Gastroenterology Hepatology and Nutrition (ESPGHAN) rekomenduje probiotyki dla dzieci, potwierdzając, że korzystnie wpływają na mikrobiotę i są bezpieczne w użytkowaniu.
Podczas porodu i karmienia naturalnego mikrobiom dziecka zaczyna być kolonizowany przez bakterie z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium. Są to bakterie Gram-dodatnie, które wchodzą w skład prawidłowej mikrobioty jelitowej człowieka. W trakcie cesarskiego cięcia dochodzi natomiast w pierwszej kolejności do obcowania z bakteriami bytującymi na skórze matki i personelu oraz drobnoustrojami znajdującymi się w sali operacyjnej.
Warto więc wybierać probiotyki dla dzieci zawierające bakterie, jakimi przewód pokarmowy jest kolonizowany podczas porodu naturalnego. Przykładem takiego probiotyku jest Coloflor Cesario stworzony specjalnie z myślą o potrzebach noworodków po cesarskim cięciu. Preparat w formie proszku do sporządzania kropli zawiera 3 mld żywych kultur bakterii: Lactobacillus rhamnosus GG (ATCC 53103)1, Bifidobacterium infantis (BIO 5478) i Lactobacillus fermentum (CECT 5716). Probiotyk może być stosowany już od pierwszych dni życia.
Artykuł sponsorowany