Profil nerkowy – jakie badania pozwalają na ocenę pracy nerek?

Profil nerkowy to zestaw badań, które pozwalają ocenić pracę nerek. Narząd ten odgrywa w organizmie liczne funkcje, a zwłaszcza oczyszcza krew z toksycznych substancji, uczestniczy w regulacji ciśnienia krwi czy nawodnieniu organizmu. Dlatego tak ważna jest kontrola funkcjonowania nerek. Sprawdź, jakie badania składają się na profil nerkowy.

Czym jest profil nerkowy?

Profil nerkowy jest zbiorem badań z krwi oraz z moczu, na podstawie których specjaliści mogą ocenić stan i pracę nerek. Poza profilaktyką profil nerkowy przeprowadza się, aby monitorować proces leczenia chorób nerek, stany po przeszczepach czy przebieg terapii z wykorzystaniem leków, które obciążają nerki. Wskazaniem do wykonania profilu nerkowego są dolegliwości, które mogą sugerować choroby nerek. Należą do nich m.in. zmiana wyglądu moczu (pienienie się, ciemniejsza barwa), zmiana częstotliwości oddawania moczu, parcie na pęcherz, ból w dolnej części pleców, ból i pieczenie w czasie oddawania moczu, nudności, podwyższona temperatura ciała.

Jakie badania wchodzą w skład profilu nerkowego?

Badania laboratoryjne wchodzące w skład profilu nerkowego to:

  • sód,
  • potas,
  • mocznik,
  • kreatynina,
  • badanie ogólne moczu,
  • morfologia,
  • wapń całkowity.

Elektrolity

Nerki odpowiadają za gospodarkę elektrolitami. Choroby nerek wiążą się z rozwojem zaburzeń elektrolitowych, które wiążą się z wieloma konsekwencjami. Przykładowo hiperkaliemia (zbyt wysoki poziom potasu we krwi) doprowadzić może do zaburzeń pracy serca. Z kolei wywołany złą pracą nerek zawyżony poziom sodu wiąże się z zatrzymaniem wody w organizmie i powstawaniem obrzęków. Przy zbyt wysokim stężeniu wapnia istnieje ryzyko powstania kamieni nerkowych. Zatem potas, sód i wapń to elektrolity, które należy monitorować, aby uzyskać informacje o stanie nerek. 

Morfologia

Morfologia, mimo że jest podstawowym badaniem z krwi, to dostarcza wielu cennych informacji o stanie organizmu. Na jej podstawie ocenia się układ białokrwinkowy, czerwonokrwinkowy i płytek krwi. Dla przykładu morfologia pozwala na wykrycie niedokrwistości - zbyt niskiego poziomu czerwonych krwinek i/lub hemoglobiny, co jest powikłaniem związanym z przewlekłą chorobą nerek.

Badanie ogólne moczu

Badanie ogólne moczu to obok morfologii najczęściej przeprowadzane badanie laboratoryjne. Pozwala ono na wykrycie nieprawidłowości ze strony nerek i pęcherza moczowego nierzadko jeszcze w okresie bezobjawowym. Podczas tego badania dokonuje się oceny fizyko-chemicznych właściwości moczu oraz obecnych w nim elementów morfotycznych. O toczących się nieprawidłowościach świadczyć mogą m.in.: obecność krwi w moczu, nieprzyjemna woń, zmętnienie, zmiana koloru moczu.

Kreatynina i mocznik

Kluczowymi parametrami w ocenie pracy nerek są produkty metabolizmu azotowego - kreatynina i mocznik. Związki są eliminowane z organizmu przeważnie przez nerki (kreatynina w niemal 100%, mocznik w około 90%). Zbyt wysoki poziom tych substancji wiąże się z nieprawidłową funkcją filtracyjną nerek, które nie są w stanie wydalić ich z moczem.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Strona główna INTERIA.PL