Work-life balance wpływa na zdrowie. Sprawdź jak o niego zadbać!

Czujesz, że praca, wykonywanie zawodowych obowiązków i dokształcanie się zabierają Ci zbyt dużo czasu? Trudno Ci wygospodarować wolne chwile na odpoczynek, rozwijanie hobby i ciekawe spędzanie czasu z najbliższymi? Masz wrażenie, że straciłeś kontrolę nad swoim życiem, a kolejne obowiązki Cię przytłaczają? Taka sytuacja nie wpływa dobrze na Twoje zdrowie. Prowadzi do stresu i ciągłego przemęczenia, które są przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych. Nie pozwolą Ci również zaplanować chwil relaksu czy rozwijać satysfakcjonujących znajomości i relacji rodzinnych. Work-life balance pomoże Ci zachować równowagę pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym. Jak jednak o niego zadbać? Podpowiadamy!

Work-life balance - równowaga jest bardzo ważna

Każdy człowiek dużą część życia przeznacza na naukę. Najpierw to czynności motoryczne, później edukacja szkolna, następnie zdobywanie coraz wyższych kwalifikacji obfitujących w liczne szkolenia, praktyki oraz kursy. Wszystko to jest nie tylko czasochłonne, ale również absorbujące. Liczne obowiązki poważnie utrudniają wygospodarowanie czasu dla siebie.

Kolejnym utrudnieniem w takiej sytuacji jest założenie rodziny, która również wymaga uwagi i poświęcenia. Jakie więc jest rozwiązanie tego problemu? W jaki sposób wygospodarować czas na naukę, pracę i rodzinę, aby nie zaniedbać żadnej z tych potrzeb? Oto pomysły na pogodzenie wszystkich elementów w taki sposób, by panowała harmonia, a satysfakcja z dobrze wykonanych obowiązków pozwalała zachować spokój.

To, w jaki sposób zachowamy równowagę opierającą się na solidnych podstawach zależy od stworzenia prawidłowego harmonogramu, który określi przestrzeń poświęcaną na pracę oraz czas wolny. Mowa tu o work-life balance, który jest nie tylko modnym terminem, ale i stylem pozwalającym na bardziej satysfakcjonujące życie.

Kto ma wpływ na wypracowanie idealnego work-life balance?

Do osiągnięcia równowagi pomiędzy pracą, a życiem prywatnym potrzebne są dwie strony: pracownik i pracodawca. Kultura pracy w Twojej firmie nie do końca odpowiada idei work-life balanse? Przyjęte jest, że szef i współpracownicy kontaktują się w sprawach zawodowych w czasie wolnym, a ciągłe branie nadgodzin przesądza o przyznaniu premii? Zastanów się, czy nie warto poszukać bardziej przyjaznego środowiska.

Obecnie wiele osób decyduje się na całkowite przekwalifikowanie i rozpoczęcie ścieżki kariery bardziej związanej ze swoimi zainteresowaniami czy predyspozycjami. Możesz poszukać ciekawych kursów i szkoleń czy zapisać się na studia podyplomowe. Gdy zdobędziesz nowe kwalifikacje, przygotuj profesjonalne dokumenty aplikacyjne. Stwórz kilka przykładów CV dopasowanych do konkretnej branży i stanowisk, o które się ubiegasz. Gdy jest wymagany list motywacyjny, zadbaj, aby podkreślał on Twoje mocne strony i wartości, które możesz wnieść do firmy potencjalnego pracodawcy.

Porządek i systematyczność kluczem do sukcesu

Od dawna wiadomo, że systematyczność i uporządkowanie zarówno w pracy zawodowej, jak i życiu osobistym przynoszą wymierne korzyści. Osoby, które stosują koncepcję work-life balance, są bardziej zrelaksowane, zadowolone z osiąganych sukcesów i odznaczają się lepszym zdrowiem. Work-life balance uczy, jak umiejętnie gospodarować czasem, odróżniać rzeczy ważne od tych mniej istotnych oraz w jaki sposób poprawić wydajność wykonywanych obowiązków.

Najważniejszą zasadą w work-life balance jest zachowanie równowagi pomiędzy pracą a życiem osobistym. Ta zależność wpływa na efektywność i poprawę samej jakości pracy. To z kolei wiąże się ze zwiększeniem produktywności. Dowiedziono, że zachowanie równowagi pomiędzy pracą zawodową i życiem prywatnym przyczynia się do lepszego samopoczucia, motywuje do większego wysiłku i dodaje energii do działania. Pozwala także pokonać ciągły stres i sprawia, że praca staje się przyjemnością, a nie tylko przykrym obowiązkiem.

Firma przyjazna pracownikowi, czyli jaka?

Wiele przedsiębiorstw odchodzi obecnie od typowo korporacyjnej atmosfery. Coraz częściej w firmach pracodawcy wprowadzają innowacje i udogodnienia mające na celu poprawę warunków i wpływające na komfort psychiczny pracowników.

Chodzi m.in. o:

  • pracę zdalną,
  • nienormowany czas pracy,
  • elastyczne godziny,
  • pakiety kursów tematycznych,
  • wyjazdy integracyjne połączone ze szkoleniami podnoszącymi kwalifikacje,
  • tworzenie stref do relaksu (np. z komfortowymi kanapami, piłkarzykami, bilardem, ergonomiczną kuchnią do przygotowywania posiłków),
  • benefity dla pracowników (karnety do Spa, na siłownię, zajęcia fitness czy masaże).

Pracownicy włączeni do programu work-life balance powinni umiejętnie zorganizować czas przeznaczony na obowiązki zawodowe i ustalać priorytety, dbać o jak najlepsze warunki pracy. Bardzo ważne jest także odpowiednie rozplanowanie godzin wykonywania obowiązków służbowych.

A po pracy...

Czas poza pracą jest przeznaczony na rozwijanie pasji, spotkania z rodziną i znajomymi, realizację hobby, uprawianie sportów, wyjazdy z najbliższymi czy wycieczki mające na celu całkowity wypoczynek i zadbanie o swoje dobre samopoczucie. Jest to czas, w którym nie poruszamy spraw zawodowych, odłączamy komputer i wyłączamy telefon. Warto zaznaczyć, że godziny wolne od pracy przeznaczamy na życie rodzinne bądź spędzanie czasu w dokładnie taki sposób, jak lubimy. Przenoszenie zawodowych obowiązków do domu, kończenie ważnych projektów w weekendy, kontakty w wolnym czasie z klientami utrudniają oddzielenie życia zawodowego od prywatnego.

Bądź offline

Stworzenie lepszych warunków pracy i wypracowanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym i życiem prywatnym jest nowoczesną formą dbałości o pracownika i jego rodzinę. Bardzo ważne jest prawo do prywatności po godzinach wyznaczonych na pracę. Oznacza to, że pracownik w czasie wolnym nie będzie miał obowiązku odbierać telefonów, odpisywać na maile bądź wykonywać innych czynności służbowych narzuconych mu przez pracodawcę.

Dotyczy to głównie pracowników pracujących zdalnie, którzy do tej pory byli błędnie odbierani. Wśród pracodawców często panowało przekonanie, że skoro pracownik nie wypełnia obowiązków na terenie zakładu pracy tylko pracuje z domu, może być dostępny o dowolnej porze dnia. W ustalonej przez Parlament Europejski dyrektywie przyjęta została rezolucja, że pracownik poza określonymi na pracę godzinami może (a nawet powinien) pozostawać offline.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Strona główna INTERIA.PL