Pielęgnacja cery naczynkowej: jaki krem wybrać?

Czy kieliszek wina, filiżanka gorącej herbaty lub spacer w wietrzny dzień powodują, że nasza twarz pała rumieńcem, który znika dopiero po dłuższym czasie? Jeśli tak, to prawdopodobnie jesteśmy właścicielkami skóry naczynkowej. Innymi słowy, cery delikatnej, wrażliwej i trudnej w pielęgnacji. W artykule postaramy się wyjaśnić, czym jest ten typ skóry oraz podpowiemy, jaki krem do cery naczynkowej wybrać.

Czym jest skóra naczynkowa?

Cera naczynkowa to skóra płytko unaczyniona. Drobne naczynka krwionośne znajdują się tuż pod skórą, dlatego, gdy rozszerzą się pod wpływem temperatury czy stresu, uwidaczniają się na twarzy w postaci rumieńca. Bez względu na przyczyny takiego stanu rzeczy, które mogą być różne — od predyspozycji genetycznych, przez ekspozycję na czynniki środowiskowe, po nieodpowiednią pielęgnację, posiadaczki tego typu cery mogą odczuwać dyskomfort w postaci zaczerwienienia, pieczenia i uczucia suchości twarzy. Ponadto płytko umiejscowione naczynka są zazwyczaj bardzo kruche, co manifestuje się na twarzy w postaci pajączków, czyli prześwitujących przez naskórek trwale rozszerzonych naczyń włosowatych. Osoby zmagające się z problemem pajączków wiedzą też, że ich skóra niezwykle szybko reaguje na bodźce zewnętrzne jak wysoka temperatura, stres, a także pikantne posiłki czy alkohol.

Krem do cery naczynkowej - co powinien zawierać?

Skóra naczynkowa wymaga szczególnej troski i pielęgnacji, dlatego ważne jest, aby dostarczyć jej odpowiednich substancji, które pomogą zmniejszyć podrażnienia, wzmocnić naczynka krwionośne i nawilżyć skórę. Wybierając dedykowane do tego typu cery kosmetyki, powinniśmy zwrócić uwagę na ich dokładny skład.

Krem do cery naczynkowej powinien zawierać składniki, które pomogą zmniejszyć problemy związane z pajączkami, a także te działające kojąco na podrażnioną skórę.

Jednym z nich jest witamina K, ma ona bowiem właściwości wzmacniające naczynka krwionośne, dzięki czemu może zmniejszyć widoczność "pajączków" oraz zaczerwienienia skóry. Dobrze też połączyć ją z witaminą C — silnym przeciwutleniaczem, który pomaga w ochronie skóry przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki. Oprócz tego witamina C bierze także udział w produkcji kolagenu, co wpływa na elastyczność i jędrność skóry.

Inną skuteczną substancją jest ekstrakt z ruszczyka kolczastego, który zawiera składniki aktywne pomagające zmniejszyć zaczerwienienie i obrzęk oraz wzmacniające ściany naczyń krwionośnych. Również ekstrakt z arniki znany ze swoich właściwości przeciwzapalnych i przeciwbólowych, może pomóc w łagodzeniu podrażnień skóry i zaczerwienienia.

Krem do cery naczynkowej - składniki uzupełniające

Zwróćmy także uwagę, czy krem do cery naczynkowej zawiera substancje nawilżające i łagodzące dyskomfort skóry. Silnym nawilżaczem, często znajdującym się w składzie różnych kosmetyków jest kwas hialuronowy, który pomaga utrzymać optymalne nawodnienie skóry, zmniejszając tym samym uczucie suchości i ściągnięcia. Również niacynamid, czyli witamina B3 może pomóc w zmniejszeniu zaczerwienienia, wzmacniając barierę ochronną skóry i poprawiając jej elastyczność.

W kremach do cery naczynkowej mogą znaleźć się również: bogaty w kwasy tłuszczowe omega-6 olej z wiesiołka, pomocny w regeneracji skóry, nawilżeniu i łagodzeniu podrażnień, znany ze swoich właściwości łagodzących, przeciwzapalnych i nawilżających aloes oraz uszczelniająca naczynia krwionośne rutyna.

Podczas wyboru kremu do cery naczynkowej, warto zwrócić uwagę na produkty hipoalergiczne, wolne od substancji drażniących, takich jak alkohol, syntetyczne barwniki czy silne zapachy. Pamiętajmy również o konsultacji z dermatologiem, który może pomóc w doborze odpowiednich preparatów dla naszej skóry.

 

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Strona główna INTERIA.PL