Co musisz wiedzieć o łysieniu androgenowym? Podpowiadamy

Problem z nadmiernym wypadaniem włosów dotyka wielu osób, niezależnie od wieku czy płci. Istnieje wiele rodzajów łysienia, jednak najczęściej jest to typ androgenowy. Jak go rozpoznać?

Czym jest łysienie androgenowe?

Choć dla wielu osób pojęcie to może być znane, nie każdy może wiedzieć, co dokładnie się pod nim kryje. Łysienie androgenowe to powszechny rodzaj utraty włosów, który dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Charakteryzuje się stopniowym przerzedzaniem i zanikaniem kosmyków, najczęściej rozpoczynającym się na czubku głowy oraz skroniach. Z biegiem lat ryzyko wystąpienia tego stanu wzrasta, a pierwsze symptomy mogą ujawnić się już w młodym wieku. Rozpoznawanie objawów różni się w zależności od płci, co wskazuje na złożoność tego schorzenia. 

Co prowadzi do powstania łysienia androgenowego?

Nadmierne wypadanie włosów może wynikać z nieprawidłowej reakcji organizmu na hormony płciowe, szczególnie na androgeny, takie jak testosteron. Łysienie androgenowe, często uwarunkowane genetycznie, prowadzi do zmian w mieszkach włosowych, które stają się mniej aktywne i w końcu przestają produkować nowe kosmyki. 

Nadmiar androgenów może być spowodowany różnymi czynnikami. W przypadku mężczyzn do przyczyn należą m.in. przerost nadnerczy, otyłość, a także stosowanie niektórych leków oraz preparatów, których zadaniem jest zwiększenie masy mięśniowej. Z kolei u kobiet poziom testosteronu i jego pochodnych może wzrastać po menopauzie i podczas takich schorzeń, jak zespół policystycznych jajników oraz nadczynność tarczycy. 

Jakie są objawy łysienia androgenowego?

Oznaki choroby różnią się w zależności od płci. Jeżeli chodzi o mężczyzn, pierwszym zauważalnym sygnałem jest pojawienie się zakoli, czyli widoczne cofanie się linii włosów na skroniach. Z czasem może ona zacząć się przesuwać dalej, odsłaniając coraz większą część czoła. Kosmyki w tym miejscu stają cieńsze i słabsze, przez co łatwiej wypadają. Ponadto schorzenie androgenowe często obejmuje również wierzchołek głowy, tworząc widoczne plamy łysienia.  

Natomiast u kobiet problem z nadmiernym wypadaniem kosmyków objawia się utratą gęstości włosów w okolicy czoła. Jednak linia włosów się nie przesuwa bądź pojawiają się widoczne zakola. Stopniowo łysienie androgenowe rozprzestrzenia się w kierunku wierzchołka głowy. Z biegiem czasu można zaobserwować również utratę włosów w obszarach wokół uszu oraz kości ciemieniowej.  

Fakty i mity związane z łysieniem androgenowym

Wokół tematu utraty włosów zrodziło się wiele różnych przekonań, które często mogą wprowadzać w błąd. By rozwiać wszelkie wątpliwości, dobrze jest dokładnie zapoznać się z tym problemem i dowiedzieć się, które informacje są prawdziwe. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze fakty i mity dotyczące łysienia androgenowego:

Włosy wypadają z powodu starzenia się — MIT

Utrata włosów może pojawić się w każdym wieku, nawet w okolicach 20 roku życia. 

Łysienie androgenowe jest dziedziczne - FAKT

W licznych sytuacjach przyczyną choroby jest uwarunkowanie genetyczne, co sprawia, że może być ona przekazywana w rodzinie. Dlatego, jeżeli któryś z rodziców borykał się z tym problemem, istnieje zwiększone ryzyko przedwczesnego wypadania włosów.

Odrost włosów jest niemożliwy — MIT

Co prawda, procesu wypadania kosmyków nie da się całkowicie cofnąć, ale można go spowolnić. Tak więc przy odpowiedniej diagnozie i wdrożonym leczeniu istnieje możliwość pobudzenia włosów, by ponownie odrosły. 

Wypadanie włosów dotyczy przede wszystkim mężczyzn — FAKT

Mimo że to schorzenie dotyka także kobiety, to większe ryzyko zachorowania (około 70%) obserwuje się wśród mężczyzn.  

Hair Medica jako miejsce do diagnostyki

Nadmierne wypadanie kosmyków może być objawem łysienia androgenowego. W takiej sytuacji kluczowe jest postawienie właściwej diagnozy oraz wdrożenie leczenia. W tych kwestiach specjalizuje się klinika Hair Medica, oferując pomoc i wsparcie. Jeśli zmagasz się z utratą włosów, rozważenie konsultacji może być pierwszym krokiem w kierunku znalezienia rozwiązania zaradzającego temu problemowi. 

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Strona główna INTERIA.PL