Podrażniona skóra dłoni zimą to tylko nie wina braku rękawiczek. Tak może być choroba lub niedobór
Dlaczego zimą dłonie pękają, stają się suche i podrażnione? Choć skóra dłoni jest stale narażona na kontakt z różnymi czynnikami, to jej wierzchnia część pozbawiona jest ochronnej warstwy sebum - to, co chroni inne części ciała przed przesuszeniem, na dłoniach po prostu nie występuje. Do tego dochodzą niekorzystne warunki pogodowe: mróz, wiatr i suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach. Czasem też wina nie leży w niskich temperaturach, a tendencja do podrażnionej skóry na grzbietach dłoni może być objawem niedoborów lub chorób. Sprawdź, jakie problemy zdrowotne zimą widać jak na dłoni i jak poradzić sobie z pękającą skórą w tym miejscu.
Skóra jako powłoka naszego ciała, styka się z wszelkimi czynnikami zewnętrznymi, które nie pozostają dla niej obojętne. Zimą jest to szczególnie dotkliwe z kilku powodów:
- różnica temperatur - powietrze na zewnątrz jest suche, a ogrzewanie w pomieszczeniach dodatkowo zmniejsza wilgotność. Nasza skóra traci wodę szybciej, niż jest w stanie ją zatrzymać, co prowadzi do przesuszenia;
- częste mycie i dezynfekowanie skóry rąk - zimą jesteśmy bardziej zagrożeni infekcjami, a żeby zminimalizować ryzyko zakażenia, zwiększamy częstotliwość mycia rąk i stosowania środków dezynfekujących. Choć to konieczne, mydła i detergenty usuwają naturalny płaszcz lipidowy skóry, przez co staje się ona bardziej podatna na uszkodzenia;
- skóra dłoni, często odsłonięta, szczególnie podczas mroźnych dni, narażona jest na działanie niskich temperatur i wiatru. To powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych, i komplikuje regenerację.
Warto podkreślić jeden istotny fakt: na naszej skórze występują dwa ważne rodzaje gruczołów - potowe i łojowe. O ile tych pierwszych jest bardzo dużo na wewnętrznych powierzchniach dłoni, to tych drugich nie ma tam wcale. Oznacza to, że nasze dłonie szybko i często pokrywają się warstewką potu, ale brak im warstwy łojowej. Zatem o wiele łatwiej o: podrażnienia, zaczerwienienie i pęknięcia.
Tendencja do pękającej skóry na rękach może być też związana z niektórymi chorobami, niedoborami lub osłabieniem organizmu.
Choroby skóry, które mogą objawiać się na dłoniach:
- Egzema i AZS (atopowe zapalenie skóry): Powoduje suchość, zaczerwienienie i pękanie skóry.
- Łuszczyca - w jej przebiegu charakterystyczne są suche, łuszczące się i pękające plamy na skórze. Choroba nasila się i spowalnia. Jej rzuty zależne są m.in do diety, stresu czy temperatury.
- Kontaktowe zapalenie skóry - może wystąpić po kontakcie z substancjami drażniącymi lub alergenami.
Problemy zdrowotne, które widać na dłoniach:
- Niedobory witamin - brak witamin A, D, E lub B7 (biotyny) może wpływać na stan skóry, co odbija się na ich kondycji.
- Cukrzyca - może powodować suchość skóry i spowalniać jej regenerację.
- Niedoczynność tarczycy - powoduje suchość i szorstkość skóry. Problem zwykle nasila się zimą.
- Choroby autoimmunologiczne, w tym twardzina układowa, mogą objawiać się pękaniem skóry.
Infekcje a podrażniona skóra na dłoniach:
- Grzybica może powodować pękanie skóry między palcami.
- Bakteryjne nadkażenia mogą wystąpić na skutek pęknięć i wnikania drobnoustrojów.
Jeśli pęknięcia skóry na grzbietach dłoni są głębokie, bolesne i trudno się goją, konieczna jest wizyta u specjalisty. Dodatkowym argumentem za wizytą lekarską powinny być tzw. objawy towarzyszące, tj. gdy problemy skórne występują z innymi objawami, takimi jak świąd, zaczerwienienie, wysypka czy łuszczenie. Niepokojące jest też, gdy towarzyszą im objawy ogólnoustrojowe, jak zmęczenie, nadmierne pragnienie, wypadanie włosów czy osłabienie.
Twoją uwagę powinno zwrócić także regularne nawracanie problemu, pomimo stosowania nawilżania i ochrony skóry rąk.
Metodą na suche i podrażnione dłonie jest przede wszystkim ich odpowiednie nawilżenie. Jednak nie każdy produkt, który możemy znaleźć na drogeryjnych półkach, przyniesie pożądany efekt.
Na problematyczną skórę dłoni wybieraj kremy zawierające glicerynę (nawilża i tworzy barierę ochronną), aloes (koi i łagodzi podrażnienia), mocznik (zmiękcza zrogowaciałą skórę) oraz regenerujący pantenol i alantoinę (niwelują uszkodzenia.
Preparat aplikuj kilkakrotnie w ciągu dnia, szczególnie po myciu rąk.
Nie zawsze dbanie o dłonie musi wiązać się z wizytą w gabinecie kosmetycznym, czasem wystarczą dobre nawyki i domowe rytuały, by skóra była miękka i dobrze odżywiona.
- Zamiast gorącej wody używaj letniej, a do mycia wybieraj delikatne środki, takie jak syndety czy olejki myjące, które nie naruszają bariery hydrolipidowej.
- Raz w tygodniu możesz zafundować dłoniom regenerujący rytuał - na przykład kąpiel w ciepłej wodzie z siemieniem lnianym czy maseczkę z miodu i oliwy.
- W zimowe, mroźne dni nie zapominaj o rękawiczkach - najlepiej z naturalnych materiałów, które chronią skórę przed zimnem i wiatrem.
- Nie zapominaj też o nawilżeniu "od środka" - dieta bogata w zdrowe tłuszcze, witaminy A i E wspiera zdrowie skóry, czyniąc ją bardziej odporną na trudne warunki pogodowe.
Popularnym zabiegiem na suche dłonie jest zabieg parafinowy, który działa jak kojący kompres dla skóry. Procedura zazwyczaj zaczyna się od nałożenia odżywczego serum lub maski z witaminami, które wzmacniają regenerację skóry. Następnie dłonie zanurza się w ciepłej parafinie, co nie tylko przyjemnie rozgrzewa, ale także tworzy na skórze ochronną warstwę zatrzymującą wilgoć. Parafina działa jak tarcza, która blokuje ucieczkę wody z naskórka i wspiera wchłanianie składników odżywczych z aplikowanych wcześniej produktów. Po kilku minutach, kiedy parafina zastygnie, jest zdejmowana jak rękawiczka, odsłaniając miękką, nawilżoną i gładką skórę dłoni.
Źródła:
Hodge BD, Sanvictores T, Brodell RT. Anatomy, Skin Sweat Glands. 2022 Oct 10. In: StatPearls
Baker LB. Physiology of sweat gland function: The roles of sweating and sweat composition in human health. Temperature (Austin). 2019
Współczesna dermatologia. Tom 1. Red. Liliana Rudnicka, Małgorzata Olszewska, Adriana Rakowska i in. PZWL. Wydanie 1. 2022.
CZYTAJ TAKŻE:
Kąpiel z żelatyny na problematyczną skórę dłoni. Efekty zaskakują
Są suche, szorstkie i spękane. Domowy sposób na wstydliwy problem z piętami
Warto mieć w kosmetyczce i apteczce. Dlaczego i na co stosować masło kakaowe?