Mało znane objawy niedoborów. Tak organizm domaga się magnezu, żelaza czy witaminy D

Niedobory składników odżywczych powodują przeróżne objawy. Często z ich powodu skarżymy się na zmęczenie i obniżenie nastroju, dokuczają nam bóle głowy, problemy skórne czy skurcze mięśni, częściej łapiemy infekcje, trudniej nam się skupić, wypadają nam włosy i łamią się paznokcie. Gdy zauważamy te objawy u siebie, mamy podejrzenie co do tego, że przyczyną może być niedobór, np. witaminy D czy magnezu. Jednak istnieje wiele innych, "dziwnych" sygnałów niedoborów witamin i składników mineralnych, które również warto znać. Oto one.

Wygładzony język

Niedobory żelaza należą do najczęstszych niedoborów składników odżywczych na świecie. Do typowych oznak i objawów niedoboru żelaza lub niedokrwistości z niedoboru żelaza zalicza się: zmęczenie, osłabienie, apatię, bóle i zawroty głowy, upośledzenie koncentracji i uwagi, duszność, bladość skóry, kołatanie serca. U osób z niedoborem żelaza obserwuje się także osłabienie jakości włosów (stają się cienkie, łamliwe, łatwo wypadają), zaburzenia budowy oraz funkcji paznokci (kruchość, łamliwość, obecność podłużnych prążków i rowków), a także suchość skóry.

Reklama

Zdecydowanie mniej znanym objawem niedoboru żelaza jest wygładzony język - zanikowe zapalenie języka. Język wygładzony jest czerwony, brodawki zanikają. Często zmiany zaczynają się na koniuszku języka i szerzą do środka. Zmianom w wyglądzie języka może towarzyszyć ból języka, uczucie pieczenia i świądu. Pieczenie i zwiększoną wrażliwość możemy odczuwać podczas spożywania pokarmów kwaśnych lub słonych.

Wygładzony język może mieć jednak związek także z innymi niedoborami - może występować, gdy organizmowi brakuje witaminy B6, witaminy B12 czy kwasu foliowego. Inną jego przyczyną może być zakażenie grzybami z rodzaju Candida w jamie ustnej. 

Dziwne smaki

Skoro o niedoborze żelaza mowa - ważnym sygnałem od organizmu może być również spaczone łaknienie, czyli potrzeba jedzenia artykułów nieżywnościowych. W przypadku niedoboru żelaza obserwuje się apetyt np. na krochmal, surowy ryż, glinę lub kredę. O niedoborze może świadczyć również pragnienie żucia lodu. Chęć spożywania ziemi czy gliny może oznaczać też np. niedobór cynku, a chęć jedzenia gipsu lub farby - niedobór wapnia. Pica, bo tak nazywa się skłonność do spożywania nietypowych produktów, może skutkować niebezpiecznymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Mrowienie policzków

Magnez jest zaangażowany w przewodnictwo nerwowe i kurczliwość mięśni, odgrywa istotną rolę w szeregu reakcji enzymatycznych, bierze udział w większości reakcji hormonalnych, a także w metabolizmie energetycznym. Objawy, z jakimi kojarzymy niedobór magnezu, to przede wszystkim: uczucie zmęczenia, osłabienie koncentracji i pamięci, bolesne skurcze mięśni, drganie powiek, a także zwiększona podatność na stres. Do tej listy warto dodać coś jeszcze. Drętwienie, mrowienie czy nawet zaburzenie czucia na policzkach. Mogę one dotyczyć również innych części ciała - dłoni czy stóp. Mrowienie skóry głowy też może mieć związek z magnezem.

Zmiana sposobu poruszania się

Czy sposób, w jaki chodzisz, może być sygnałem niedoboru? Okazuje się, że tak. Może mieć związek z niedoborem witaminy B12. Osoby z niskim poziomem tej witaminy cechują się zwiększoną niezbornością ruchową, a ich krok staje się niepewny i chwiejny. Przyczyną są zmiany zachodzące w układzie nerwowym (witamina B12 bierze m.in. udział w przekaźnictwie nerwowym oraz budowie otoczki mielinowej) - dochodzi do obumierania komórek i zaburzeń jego funkcjonowania. Do neurologicznych objawów niedoboru witaminy B12, poza niestabilnością chodu, zalicza się również: parestezje rąk i stóp, drętwienie kończyn, a także utratę czucia wibracji i czucia głębokiego.

Metaliczny posmak w ustach

Metaliczny posmak w ustach to kolejny na naszej liście objaw, który dotyczy jamy ustnej. Może mieć różne przyczyny - nieprawidłowa higiena jamy ustnej, choroby przyzębia, refluks żołądkowo-przełykowy, infekcje dróg oddechowych, przyjmowanie niektórych leków, ale jedną z możliwości jest również niedobór. Metaliczny posmak w ustach mogą powodować niedobory miedzi, cynku, żelaza, witamin z grupy B czy witaminy C. Badania wykazały, że może być to również wina niedoboru witaminy D. Niektóre osoby mogą odczuwać też gorzki smak w ustach. Dlaczego? Brak witaminy D w organizmie może prowadzić do zaburzeń gospodarki mineralnej, co wpływa na funkcjonowanie nerwów odpowiedzialnych za percepcję smaku. Do tego dochodzi osłabienie układu odpornościowego i większa podatność na infekcje jamy ustnej.

Problemy ze słuchem

Badacze wskazują, że istnieje związek między problemami ze słuchem a niedokrwistością z niedoboru żelaza. Zaznaczają jednak, że konieczne są dalsze badania, aby zrozumieć mechanizmy za nim stojące. Teorii jest kilka. Jedna z nich mówi, że ucho wewnętrzne jest wrażliwe na zmniejszony przepływ krwi. W anemii może dochodzić do uszkodzenia komórek zmysłowych włoskowatych znajdujących się w uchu, co może prowadzić do utraty słuchu. Inni zauważają, że niedobór żelaza może prowadzić do rozpadu mieliny (to substancja wytwarzana przez komórki otaczające aksony komórek nerwowych). Jeśli mielina chroniąca nerw słuchowy ulegnie rozpadowi, może doprowadzić do uszkodzenia nerwu i wpłynąć na zdolność słyszenia. Jeśli zauważyłeś, że dźwięki wydają się stłumione lub prosisz innych o częstsze powtarzanie tego, co mówili, mogą to być wczesne oznaki problemu.

CZYTAJ TAKŻE: 

Niedobór zwiększa ryzyko cukrzycy i miażdżycy. Objawem apetyt na słodkie

Podstawowe badanie, gdy ciągle jesteś zmęczony. Powie wiele o twoim zdrowiu

Niedobór magnezu to nie tylko drgająca powieka i skurcze. Tak skutecznie się z nim uporasz

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL