Wpływ faz księżyca na sen i problemy z zasypianiem

Ludzie od wieków fascynuje księżyc i jego wpływa na naszą planetę, na pływy oceanów i mórz, poziom wód, a także zachowanie roślin i zwierząt. Człowiek nie jest tu wyjątkiem. Wiele osób wierzy, że fazy księżyca wpływają na różne aspekty naszego życia, w tym na sen. Jedna z popularnych teorii sugeruje, że w fazie pełni księżyc ma negatywny wpływ na jakość snu i może powodować problemy z zasypianiem. W tym okresie częściej ma dochodzić do zakłóceń w rytmie dobowym, co prowadzi do pobudzenia nocnego, spadku jakości snu oraz zwiększonego uczucia zmęczenia w ciągu dnia. Jak księżyc wpływa na sen i co na to nauka? Odpowiadamy.

Partnerem publikacji jest Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne LEK-AM

Wpływ faz księżyca na sen

Księżyc przechodzi cykl faz, które wynikają z różnicy w widoczności jego iluminowanego obszaru na niebie. Cykl ten trwa około 29,5 dni i dzieli się na cztery główne fazy: nów, pierwsza kwadra, pełnia i ostatnia kwadra. Fazy Księżyca związane są z pozycją Księżyca względem Słońca i Ziemi. W fazie nów, Księżyc jest niewidoczny, a jego powierzchnia oświetlona jest jedynie w niewielkim stopniu. W fazie pełni, zaś jest widoczny w całości - wtedy też ma najsilniej oddziaływać na człowieka. Zdaniem wielu może on wówczas wpływać na różne aspekty życia, w tym na samopoczucie i zachowania człowieka oraz potęgować odbieranie nerwowych bodźców i zmniejszać odporność na stres.

Reklama

Pełnia księżyca a zdrowia i sen człowieka

Wierzy się, że fazy Księżyca mogą wpływać na nasze emocje - im księżyc jest większy, tym silniej może wpływać na ludzką psychikę i ciało, powodując m.in. wzrost napięcia, lęku, drażliwości czy apatii. Kumulacja tego stanu ma następować w trakcie pełni księżyca. Co konkretnie dzieje się wtedy z nami?

  • W fazie pełni księżyca wielu ludzi zgłasza trudności z zasypianiem lub niespokojny, płytki i przerywany sen. Nerwowość i rozdrażnienie wpływają też na sny - w pełnie księżyca częściej śnią się koszmary, sny pełne dziwnej i czasem nieprzyjemnej symboliki.
  • Fazie pełni księżyca przypisywana jest wina za niespokojne i bardziej agresywne zachowanie. Osoby wybuchowe, nerwowe, ze skłonnością do depresji i stanów lękowych - są w te dni bardziej pobudzone i częściej myślą negatywnie. Wywołuje to stres, co w organizmie przekłada się także na gorszy metabolizm, większe uczucie głodu, a w konsekwencji nerwowe podjadanie, sięganie po niezdrowe produkty wywołujące wzdęcia, niestrawność oraz zatrzymanie wody w organizmie. Nietrudno zgadnąć, że w takim stanie gorzej się śpi.
  • Pobudzenie nerwowe i niepokój odczuwane przez część osób w trakcie pełni księżyca sprzyjają także częstszemu sięganiu po alkohol, który tylko pozornie usypia i uspokaja - sen po alkoholu jest płytszy i nie regeneruje organizmu prawidłowo.
  • Istnieje przekonanie, że fazy księżyca mogą wpływać także na datę narodzin dzieci. Ma to mieć związek z ruchem wód na kuli ziemskiej, i dotyczyć ma także wód płodowych. Do ich odpłynięcia, zdaniem wielu położnych, częściej dochodzi właśnie w pełnię.

Wpływ pełni księżyca na sen a badania naukowe

Wpływ faz Księżyca na sen od lat jest tematem kontrowersji, większość tych wierzeń opiera się na obserwacjach i kulturowych przekonaniach, a wyniki badań nie są jednoznaczne. Istnieje wiele badań, które próbowały zrozumieć potencjalny związek między fazami Księżyca a jakością snu, jednak wyniki te często były sprzeczne. Niektóre badania sugerują wpływ minimalny lub brak wpływu faz Księżyca na sen, podczas gdy inne wskazują na pewne korelacje.

Jednym z problemów w badaniach jest trudność w kontroli innych czynników, które również mogą wpływać na sen, takich jak stres, styl życia, czy indywidualne różnice we wrażliwości na otoczenie. Dodatkowo ludzki mózg może wykazywać skłonność do wykrywania wzorców, nawet jeśli te wzorce nie mają rzeczywistego znaczenia - ma tu działać autosugestia, że podczas pełni czujemy się czy śpimy gorzej.

Jak poprawić jakość snu w czasie pełni księżyca?

Choć badania naukowe nie potwierdzają jasno tej kwestii, wielu ludzi uważa, że ich sen jest najbardziej niespokojny w czasie pełni. Jeśli i ty odczuwasz dyskomfort w okresie, gdy księżyc jest największy, warto w te dni szczególnie zadbać o komfort i higienę snu.

Co zrobić, by ułatwić sobie zasypianie i poprawić jakość snu, jeśli w czasie pełni odczuwasz wzmożoną nerwowość, a w nocy cierpisz na koszmary senne? Oto kilka praktycznych wskazówek.

  • Utrzymuj regularny harmonogram snu, wstawaj i kładź się spać o tej samej porze każdego dnia.
  • Stwórz przyjemną atmosferę w sypialni - ogranicz światło i hałas, utrzymuj odpowiednią temperaturę.
  • Unikaj ekranów urządzeń elektronicznych przed snem, ponieważ emitowane światło może zakłócać produkcję melatoniny, hormonu odpowiedzialnego za sen.
  • W czasie pełni szczególnie dbaj o dietę, postaw na pokarmy zdrowe, świeże nieprzetworzone, by uniknąć gastrycznych problemów i wesprzeć metabolizm. Sięgaj po naturalne produkty pełnoziarniste, zielone warzywa i orzechy - źródła magnezu i potasu witamin z grupy B i kwasów omega-3, by dodatkowo wesprzeć układ nerwowy.
  • Unikaj spożywania kofeiny, alkoholu i ciężkich posiłków przed snem.
  • Znajdź sposób na relaksację przed snem, np. medytację, czytanie książki, ciepłą kąpiel. Możesz skorzystać także z metod oddechowych - licząc swój oddech w rytmie 6 na 6 (wdech i wydech powinny trwać 6 sekund).
  • Jeśli skończyłeś 55. rok życia - profilaktycznie przyjmij melatoninę. W tym wieku stopniowo spada poziom melatoniny produkowanej przez organizm naturalnie, co bezpośrednio przekłada się na zasypianie i jakość snu.


Partnerem publikacji jest Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne LEK-AM

MEL/23/09/60

CZYTAJ TAKŻE:

Prosta metoda na zaśnięcie. Sen przyjdzie w kilka minut

Aktywność na dobry sen. Jaką wybrać, a jakiej lepiej unikać?

Tego nie jedz w porze kolacji, bo ciężko będzie ci zasnąć 

.

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL