Prosta metoda na zaśnięcie. Sen przyjdzie w kilka minut

Czasami zasypianie może być wyzwaniem, zwłaszcza w dzisiejszym zabieganym świecie, i szczególnie u osób po 55. roku życia, gdy poziom produkowanej przez organizm melatoniny zaczyna sukcesywnie spadać, a rytm dobowy zostaje zaburzony także przez zmieniająca się gospodarkę hormonalną. Gdy dochodzą do tego stres, napięcie i nadmiar myśli - osiągnięcie spokojnego snu jest bardzo trudne. Szczęśliwie istnieje wiele relaksacyjnych i oddechowych metod, które mogą pomóc w zasypianiu. Odpowiednie wykorzystanie tych technik może wpłynąć na poprawę jakości snu i ogólnego samopoczucia. Zobacz, jak je stosować.

Partnerem publikacji jest Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne LEK-AM

Technika 4-7-8 sprzyja zasypianiu

Technika 4-7-8 to jedna z najprostszych metod, która pozwala skutecznie zrelaksować organizm. Polega ona na zastosowaniu rytmicznego oddechu, który pomaga zredukować poziom stresu i zaniepokojenia. Aby tego dokonać, należy postępować zgodnie z poniższymi krokami:

 • Delikatnie nabierz powietrza przez nos, licząc do czterech.
 • Powoli wstrzymaj oddech, licząc do siedmiu.
 • Wydychaj powietrze powoli przez usta, licząc do ośmiu.

Ten cykl powtórz kilka razy, skupiając się wyłącznie na oddechu. W ten sposób uaktywniasz układ parasympatyczny w mózgu, który odpowiada za relaksację i spowolnienie aktywności organizmu.

Reklama

Metoda oddechowa "6 na 6"

Ta metoda oddechowa jest prostą i skuteczną techniką, która pomaga uspokoić umysł i zrelaksować ciało przed snem. Skupia się na wydłużeniu wydechu w stosunku do wdechu, co sprzyja aktywacji układu nerwowego odpowiedzialnego za spokój i wyciszenie.

Metoda 6 na 6 krok po kroku:

 • Znajdź wygodną pozycję, siedzącą lub leżącą, zależnie od preferencji.
 • Zamknij oczy i skoncentruj się na swoim oddechu.
 • Wdychaj powietrze przez nos, starając się zrobić to spokojnie i głęboko, licząc do sześciu.
 • Następnie, równie spokojnie i powoli wydychaj powietrze przez usta, również licząc do sześciu.
 • Powtórz ten cykl przez kilka minut, starając się utrzymać równomierny rytm oddechu.

Ta prosta metoda oddechowa może pomóc w uspokojeniu myśli i redukcji napięcia, co sprzyja łatwiejszemu zasypianiu. Regularne praktykowanie tej techniki może przynieść pozytywne efekty nie tylko w kontekście poprawy snu, ale także w codziennym radzeniu sobie ze stresem i napięciem.

Progresywna relaksacja mięśni - trening izometryczny na sen

Metoda progresywnej relaksacji mięśni polega na napinaniu i rozluźnianiu kolejnych grup mięśni w ciele. Rozpoczynając od stóp, stopniowo przechodzimy przez całe ciało. Skupienie się na napięciu i relaksacji mięśni pomaga zredukować napięcie psychiczne i fizyczne, co sprzyja zasypianiu.

Połóż się wygodnie na łóżku. Skoncentruj się na stopy i przez kilka sekund napnij mięśnie w tej okolicy. Następnie zrelaksuj stopniowo mięśnie, oddychając równocześnie spokojnie.

Przechodź powoli do kolejnych części ciała - łydek, ud, brzucha, ramion, aż do głowy.

Pozytywna wizualizacja przenosi w bezpieczne miejsce

Medytacja i wizualizacja są skutecznymi narzędziami na redukcję stresu i lęku przed snem. Wybierz cichą i przytulną przestrzeń, w której będziesz mógł skupić się na swoich myślach.

 • Usiądź lub połóż się wygodnie, z zamkniętymi oczami.
 • Skup się na swoim oddechu, przyjmij naturalny i spokojny rytm.
 • Następnie, wyobraź sobie piękne i relaksujące miejsce - może to być plaża, las czy góry. Wizualizuj szczegóły tego miejsca, dźwięki, zapachy i uczucie spokoju, jakie ci w nim towarzyszy. Pozostań w tym stanie przez kilka minut, oddychając równomiernie.

Rozluźnienie ciała

Ta technika ma na celu rozluźnienie ciała i wyzbycie się napięć, które mogą zakłócać sen.

Jak to zrobić prawidłowo? Połóż się na plecach na łóżku. Po kolei koncentruj się na kolejnych częściach swojego ciała. Zacznij od stóp i stopniowo napinaj i rozluźniaj mięśnie w całym ciele. Wykonuj to w sposób kontrolowany i uważny, skupiając się na odczuwaniu rozluźnienia.

Melatonina - naturalne wsparcie zasypiania

Melatonina to naturalny hormon wytwarzany przez organizm, który reguluje rytm dobowy i pomaga w zasypianiu. W niektórych przypadkach suplementacja melatoniny może pomóc w poprawie jakości snu. Zwłaszcza u osób, które ukończyły 55. rok życia - badania pokazują, że poziom melatoniny sukcesywnie wówczas zaczyna spadać.

Zasypianie może być łatwiejsze, jeśli nauczysz się relaksować przed snem. Wypróbowanie różnych metod, takich jak technika 4-7-8, progresywna relaksacja mięśni, medytacja, rozluźnianie ciała oraz ewentualnie suplementacja melatoniny, może przynieść pozytywne efekty. Pamiętaj, że zdrowy sen ma ogromne znaczenie dla zdrowia fizycznego i psychicznego, dlatego warto poświęcić trochę czasu na naukę relaksacyjnych i oddechowych technik, które wspomagają zasypianie.

Partnerem publikacji jest Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne LEK-AM

MEL/23/09/58

CZYTAJ TAKŻE: Nie jedz tego w porze kolacji. Nie zaśniesz godzinami

.

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: zasypianie | melatonina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL