Zmierz się ze smogiem

Co robić, gdy pojawi się smog? Zamykanie okien i oczyszczacz to nie wszystko

Wdychanie zanieczyszczonego powietrza ma negatywne konsekwencje dla zdrowia, zwłaszcza dla dzieci i osób starszych. Dlatego tak istotne jest zabezpieczenie się przed smogowym powietrzem. Jakie znasz sposoby, aby ochronić się przed smogiem?

Prezentacja partnera

Kontroluj stan powietrza

Smog truje nas każdego dnia, dlatego warto wyrobić w sobie nawyk regularnego monitorowania jakości powietrza. Technologie, które towarzyszą nam na co dzień, ułatwiają dostęp do istotnych informacji, a do takich należy z całą pewnością stan powietrza, którym oddychamy. Jak pozyskać rzetelne dane na temat jego jakości? Dzięki stacjom pomiarowym, miernikom w szkołach, informacjach w aplikacjach i ze stron internetowych, takich jak esa.nask.pl, możemy na bieżąco śledzić, jak zmienia się zanieczyszczenie powietrza. W ramach Edukacyjnej Sieci Antysmogowej - programu realizowanego przez NASK - Państwowy Instytut Badawczy we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym - takie pomiary są prowadzone w szkołach w całej Polsce.

Reklama

Korzyści płynące z możliwości stałego monitorowania stanu powietrza są wielorakie. Możemy dostosować nasze działania do aktualnych warunków atmosferycznych, co z kolei umożliwia ograniczenie ekspozycji na zanieczyszczone powietrze poprzez kształtowanie dobrych nawyków. Jesteśmy w stanie redukować wdychane zanieczyszczenia, co przekłada się na poprawę zdrowia i podniesienie jakości życia.

Więcej o tym, jak smog wpływa na zdrowie: Nie tylko płuca. Tak smog wpływa na nasz organizm

Nie wychodź z domu, oczyszczaj powietrze

 

- Jeżeli musimy wyjść, załóżmy maski antysmogowe. Maski dobrej jakości potrafią zatrzymać nawet 99 proc. pyłów PM2,5 i PM10. Najlepiej stosować te z filtrem HEPA, połączonym z filtrem z węglem aktywnym - radzi Barbara Leśniczak z Edukacyjnej Sieci Antysmogowej.

Jeśli nie masz maski lub nie powinieneś jej stosować - osłoń w miarę możliwości twarz i staraj się jak najmniej rozmawiać. To na zewnątrz, a co z powietrzem wewnątrz naszych domów i mieszkań?

- Warto zainwestować w oczyszczacz powietrza i pamiętać o włączaniu go w dni, kiedy stężenie pyłów zawieszonych jest wysokie. Podczas jazdy w korkach zamykajmy szyby i utrzymujmy wewnętrzną cyrkulację powietrza. Natomiast w dni, kiedy powietrze jest lepszej jakości, postawmy na rower nawet poza sezonem letnim. Na co dzień starajmy się jak najrzadziej korzystać z auta i wybierać komunikację miejską zamiast samochodu - dodaje ekspertka.

Dodatkowo mieszkanie możesz wzbogacić o rośliny, które spełniają funkcję naturalnych filtrów powietrza. Przykładowymi gatunkami roślin, które posiadają zdolność oczyszczania powietrza, są skrzydłokwiat, bluszcz i paprotka. Pamiętaj jednak, że kilka roślin nie sprawi, że powietrze w twoim mieszkaniu będzie czyste! Zwłaszcza jeśli na przykład w domu masz kominek, szkodliwe substancje przedostają się wprost z paleniska do twoich pomieszczeń. Wówczas emisja szkodliwych pyłów może przekraczać dopuszczalne normy nawet ponad 50-krotnie.

Sprawdzaj regularnie stan pieca oraz auta

Głównym źródłem emisji zanieczyszczeń w polskich miejscowościach są przestarzałe piece. Jeśli posiadasz w domu konwencjonalny piec, zorientuj się, czy twoja gmina prowadzi program wsparcia finansowego na jego modernizację. Ważne jest również, aby w gospodarstwie domowym stosować opał wysokiej jakości, który nie powoduje tak dużych zanieczyszczeń jak opał pochodzący z niepewnych źródeł. Nigdy też nie wrzucaj do pieca odpadów, takich jak opakowania, stare ubrania czy meble. Zanieczyszczenia, które powstaną w procesie ich spalania, są toksyczne, a część z nich na pewno znajdzie się w twoim domu.

Źródłem niebezpiecznych zanieczyszczeń są też wspomniane kominki - nawet te opalane dobrej jakości drewnem emitują pyły, ale także szkodliwe węglowodory - benzo(a)piren i inne rakotwórcze wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA). Wszystkie dostają się wprost do twojego salonu!

Jako właściciel auta regularnie sprawdzaj stan techniczny pojazdu oraz zadbaj o systematyczną wymianę filtra kabinowego, który oczyszcza powietrze zasysane do wnętrza auta. A jeśli twój samochód to diesel - nigdy nie daj się namówić na usunięcie filtra DPF (filtra cząstek stałych). Pamiętaj, że takie działanie jest nielegalne!

Zadbaj o zdrowie swoje i najbliższych

Gdy powietrze jest bardzo zanieczyszczone, a ty musisz wyjść z domu, ogranicz rozmowy na zewnątrz i oddychaj przez nos. Jeśli mimo to odczuwasz podrażnienie lub jakikolwiek dyskomfort, to po powrocie dokładnie przemyj oczy, oczyść nos i przepłucz gardło. Oczy możesz opłukać solą fizjologiczną, gardło wypłukać wodą i użyć spreju do nosa. Doraźnie to powinno pomóc zminimalizować potencjalne ryzyko kontaktu z cząstkami zanieczyszczeń, które mogłyby się osadzić w tych obszarach.

Utrzymywanie zdrowego trybu życia pomoże ci zachować dobrą kondycję organizmu. Zadbaj o zrównoważoną dietę, regularną aktywność fizyczną oraz odpowiednią ilość snu. Wszystkie te czynniki mogą wzmocnić twoją odporność i przyczynić się do ograniczenia ewentualnych negatywnych konsekwencji związanych z ekspozycją na smog. Stawiając na sport, dobrze jednak wybieraj miejsce, gdzie go uprawiasz. Bieganie w zanieczyszczonym powietrzu czy przy ruchliwej ulicy na pewnie nie wpłynie korzystanie na twoje zdrowie!

Każdy kontakt z zanieczyszczonym powietrzem ma wpływ na zdrowie, zwłaszcza w przypadku najmłodszych i starszych osób, a także wszystkich cierpiących na choroby przewlekłe. Dlatego kluczowe jest sprawdzanie stanu powietrza i w miarę możliwości wyeliminowanie narażenia na kontakt ze smogiem.

Materiał informacyjno-promocyjny Edukacyjnej Sieci Antysmogowej

Dofinansowano z Funduszy Europejskich 3.4 POPC "Wykorzystanie technologii cyfrowych dla podniesienia kompetencji społeczeństwa w walce ze SMOGiem w Polsce" realizowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji i NASK-PIB w ramach Edukacyjnej Sieci Antysmogowej.

Prezentacja partnera

.

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL