Co oznaczają zimne dłonie i stopy? To zwiastun wielu chorób

Z pewnością doświadczyłeś uczucia zziębnięcia dłoni lub stóp, o ile jest ono przejściowe i wiąże się z miejscowym uciskiem, albo niską temperaturą na zewnątrz, zapewne nie masz powodu do zmartwień. Pamiętaj jednak, że ziębienie dystalnych części kończyn może mieć poważne przyczyny i być objawem poważnych chorób wymagających diagnostyki i wdrożenia leczenia. Jakie schorzenia manifestują się ochłodzeniem dłoni i stóp niezależnie od pogody? Sprawdzamy!

Zimne dłonie i stopy - jako odpowiedź na niską temperaturę

Zimne dłonie i stopy nie muszą być powodem do niepokoju. Mogą być wywołane przez niegroźne przyczyny jak chociażby niska temperatura na zewnątrz, nagła zmiana temperatury czy przebywanie w klimatyzacji. Gdy aura sprzyja wychłodzeniu końcowych części ciała, ich drętwieniu i blednięciu, a wszystko to za sprawą skurczu drobnych tętnic i wzmożeniu krążenia w obrębie klatki piersiowej i brzucha, kosztem krążenia w kończynach. Centralizacja krążenia jest odpowiedzią na warunki pogodowe i może zostać zniesiona chwile po wejściu do ciepłego pomieszczenia.

Reklama

Zimne dłonie i stopy - ciasne skarpety i rękawiczki

Inną błahą przyczyną oziębienia stóp i dłoni, jest noszenie ciasnych skarpet lub rękawiczek. Jeżeli ściągacze opinają skórę za mocno, ograniczają przepływ krwi poniżej miejsca ucisku, doprowadzając do odczuwania zimna. Poza skarpetkami i rękawiczkami podobny efekt może wystąpić podczas noszenia zbyt ciasnych: pończoch, bransoletek, zegarków i podkolanówek.

Zimne dłonie i stopy - jako objaw choroby

Oziębienie dłoń i stóp może mieć prozaiczne przyczyny i nie wymagać specjalistycznego leczenia, nie powinno być jednak bagatelizowane, zwłaszcza wtedy gdy utrzymuje się przez dłuższy czas. Na jakie choroby wskazują zimne dłonie i stopy? Ten objaw najczęściej związany jest z zaburzeniami pracy układu krążenia, czy to nieprawidłowościami w funkcjonowaniu serca, czy też obecnością złogów i zatorów w tętnicach. 

Jednak uczucie chłodu kończyn może wynikać także z problemów dotyczących układów: oddechowego i odpornościowego, dlatego po wykluczeniu niegroźnych powodów tych dolegliwości powinno się przeprowadzić szczegółową diagnostykę. Do chorób, które objawiają się oziębieniem dłoni i stóp, należą:

  • miażdżyca - kiedy złogi cholesterolu zatykają światło tętnic, prowadzą do ich uszkodzenia i utrudniają przepływ krwi;
  • zakrzepica żył głębokich - to niebezpieczna choroba, która przez wiele lat może pozostać niedostrzeżona. Zakrzepy powstające w żyłach, stopniowo  powiększają się, po to, by ostatecznie oderwać się od ścian naczyń i wraz z nurtem krwi popłynąć do krążenia płucnego, gdzie mogą być przyczyną zatoru grożącego nawet śmiercią pacjenta;
  • choroba Buergera - czyli zakrzepowo-zarostowe zapalenie tętnic i żył obwodowych, występuje najczęściej u młodych mężczyzn palących papierosy;
  • choroby hematologiczne np. chłoniaki, białaczka
  • choroba Raynauda (objaw Reynaulda) - związana jest ze skurczem tętniczek zaopatrujących w krew palce nóg i rąk. Przybierają one wtedy typowy dla choroby wygląd- początkowo są białe, by po chwili przybrać sinawe zabarwienie, aż wreszcie zdrętwieć i zaczerwienić się;
  • zespół cieśni nadgarstka- ucisk na nerw pośrodkowy wywołuje wrażenie drętwienia i ból, a także pozorne uczucie chłodnych dłoni;
  • cukrzyca - powoduje obkurczenie małych naczyń krwionośnych, zmniejszając ich ukrwienie. co skutkuje uczuciem zimna w dystalnych częściach kończyn;
  • anemia wywołana niedoborem żelaza, czyli pierwiastka wchodzącego w skład hemoglobiny odpowiedzialnej za transport tlenu we krwi,
  • odmrożenia - poza oziębieniem dłoni i stóp, pacjenci doświadczają również swędzenia i pieczenia. W przypadku podejrzenia odmrożenia absolutnie przeciwwskazane jest nagłe ogrzewanie;
  • niedociśnienie (hipotensja) - występuje, kiedy ciśnienie krwi tętniczej spada poniżej wartości 90/60 mm Hg i może sugerować problem natury kardiologicznej.

Zimne dłonie i stopy a stres

Stres, zwłaszcza jeśli trwa przez dłuższy czas, wywiera wiele negatywnych skutków zdrowotnych. Sytuacje stresowe wiążą się z pobudzeniem układu nerwowego (jego części współczulnej) i ze zwiększonym wyrzutem adrenaliny, która ma na celu podtrzymać sprawność najważniejszych dla życia narządów, czyli serca, płuc i mózgu. To właśnie tam przekierowywane jest krążenie z innych części ciała, między innymi z kończyn górnych i dolnych, co powoduje uczucie zimna.

Zimne dłonie i stopy - ciągłe przebywanie w jednej pozycji

Jeżeli przez długi czas przebywałeś w jednej pozycji, zwłaszcza siedziałeś lub stałeś, mogłeś doświadczyć uczucia zimnych stóp, ze względu na zaburzenie krążenia. Podobne dolegliwości mogą pojawić się przy ciągłym trzymaniu rąk w górze. Jak temu zapobiegać? Jeśli zaczyna doskwierać ci mrowienie kończyn i ich chłód postaraj się zmieniać pozycję i poruszać nimi od czasu do czasu. Podczas wielogodzinnego siedzenia należy unikać zakładania nogi na nogę, wskazane jest natomiast by w miarę możliwości wykonywać ćwiczenia kończyn - można np. przenosić ciężar pomiędzy nogami, wspinać się na palcach, zaciskać i rozluźniać pięść, lub "wkręcać żarówki" dłońmi.

Zimne dłonie i stopy - leki

Zimne dłonie i stopy mogą być działaniem niepożądanym zażywania niektórych leków, w szczególności: beta-blokerów, doustnych środków antykoncepcyjnych, pochodnych alkaloidów sporyszu, interferonu czy cytostatyków. Ziębnięcie kończyn jest również objawem zatrucia niektórymi pierwiastkami np. talem lub ołowiem.

CZYTAJ TAKŻE:

Pierwsze objawy żylaków nóg. Zauważysz zanim się ujawnią pod skórą

Jak samodzielnie pokonać anemię? Cenne rady lekarza

Objawy niedoboru witaminy D. To musisz wiedzieć

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: zimne stopy | zimne dłonie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL